2050’ye Kadar En Büyük Hedef Sıfır Karbonlu Enerji Sistemlerine Ulaşmak

GÜNCEL (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 18.05.2020 - 15:40, Güncelleme: 18.05.2020 - 15:40 2614+ kez okundu.
 

2050’ye Kadar En Büyük Hedef Sıfır Karbonlu Enerji Sistemlerine Ulaşmak

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA) hazırladığı “Küresel Yenilenebilir Enerji Görünümü: Enerji Dönüşümü 2050” raporunu açıkladı.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA)  hazırladığı “Küresel Yenilenebilir Enerji Görünümü: Enerji Dönüşümü 2050” raporuna göre,  enerji ve iklim hedeflerine ulaşmak için bölgesel ve ülke düzeyinde hırsların artırılması çok önemli olacaktır. Raporda, dünyadaki on bölge için spesifik geçiş beklentileri hakkında bulgular sunulmaktadır. Kapsamlı politikalar, sosyo-ekonomik zorlukların yanı sıra enerji ve iklim hedefleriyle de mücadele ederek toplumların dönüştürücü dekarbonizasyonunu teşvik edebileceği belirtiliyor.   Rapora göre;   Enerji ile ilgili CO 2 emisyonları 2010 yılından bu yana ortalama yüzde 1 arttı. Petrol fiyatlarındaki düşüş 2020'de emisyonları baskılayabilirken, bir toparlanma uzun vadeli eğilimi eski haline getirecektir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş, verimlilik ve elektrifikasyon geniş sosyo-ekonomik kalkınmayı sağlayabilir. Görünümün Dönüştüren Enerji Senaryosu, enerji yatırımlarını, Paris Anlaşması uyarınca küresel ısınmayı “2 o C'nin çok altında” tutma ihtiyacı ile uyumlu hale getiriyor . Yenilenebilir enerji sektöründeki işler, yenilenebilir enerji yatırımlarına artan odaklanma yoluyla 2050 yılına kadar küresel olarak 42 milyona ulaşacaktı. Enerji verimliliği önlemleri 21 milyon ve sistem esnekliği 15 milyon ek iş yaratacak. CO 2 emisyonlarının son kısmı, ortadan kaldırılması en zor ve en pahalı olanı olacaktır. Görünümün Daha Derin Dekarbonizasyon Perspektifi, sıfır emisyona ulaşmak için yenilikçi teknolojilere, iş modellerine ve davranışsal adaptasyona olan ihtiyacı vurgular. İklim değişikliğini önlemek için zamanında karbondan arındırılmış enerji kullanımı, uluslararası iş birliğinin yoğunlaştırılmasını gerektiriyor. Emisyon azaltma ihtiyacı değişmeden, temiz enerji yatırımları kısa görüşlü kararlara ve mahsur varlıkların birikmesine karşı koruma sağlayabilir. Uzun vadeli iklim sürdürülebilirliği ile uyumlu teknolojiler arasında esnek güç şebekeleri, verimlilik çözümleri, elektrikli araç şarjı, enerji depolama, birbirine bağlı hidroelektrik, yeşil hidrojen ve uzun vadeli enerji ve iklim sürdürülebilirliği ile tutarlı diğer teknoloji yatırımları sayılabilir. Enerji geçişinin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için sosyo-ekonomik önlemler arasında sanayi politikaları, işgücü piyasası müdahaleleri, eğitim ve beceri geliştirme ve sosyal koruma programları bulunmaktadır.
Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA) hazırladığı “Küresel Yenilenebilir Enerji Görünümü: Enerji Dönüşümü 2050” raporunu açıkladı.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA)  hazırladığı “Küresel Yenilenebilir Enerji Görünümü: Enerji Dönüşümü 2050” raporuna göre,  enerji ve iklim hedeflerine ulaşmak için bölgesel ve ülke düzeyinde hırsların artırılması çok önemli olacaktır. Raporda, dünyadaki on bölge için spesifik geçiş beklentileri hakkında bulgular sunulmaktadır. Kapsamlı politikalar, sosyo-ekonomik zorlukların yanı sıra enerji ve iklim hedefleriyle de mücadele ederek toplumların dönüştürücü dekarbonizasyonunu teşvik edebileceği belirtiliyor.

 

Rapora göre;

 

  • Enerji ile ilgili CO 2 emisyonları 2010 yılından bu yana ortalama yüzde 1 arttı. Petrol fiyatlarındaki düşüş 2020'de emisyonları baskılayabilirken, bir toparlanma uzun vadeli eğilimi eski haline getirecektir.
  • Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş, verimlilik ve elektrifikasyon geniş sosyo-ekonomik kalkınmayı sağlayabilir. Görünümün Dönüştüren Enerji Senaryosu, enerji yatırımlarını, Paris Anlaşması uyarınca küresel ısınmayı “2 o C'nin çok altında” tutma ihtiyacı ile uyumlu hale getiriyor .
  • Yenilenebilir enerji sektöründeki işler, yenilenebilir enerji yatırımlarına artan odaklanma yoluyla 2050 yılına kadar küresel olarak 42 milyona ulaşacaktı. Enerji verimliliği önlemleri 21 milyon ve sistem esnekliği 15 milyon ek iş yaratacak.
  • CO 2 emisyonlarının son kısmı, ortadan kaldırılması en zor ve en pahalı olanı olacaktır. Görünümün Daha Derin Dekarbonizasyon Perspektifi, sıfır emisyona ulaşmak için yenilikçi teknolojilere, iş modellerine ve davranışsal adaptasyona olan ihtiyacı vurgular.
  • İklim değişikliğini önlemek için zamanında karbondan arındırılmış enerji kullanımı, uluslararası iş birliğinin yoğunlaştırılmasını gerektiriyor. Emisyon azaltma ihtiyacı değişmeden, temiz enerji yatırımları kısa görüşlü kararlara ve mahsur varlıkların birikmesine karşı koruma sağlayabilir.
  • Uzun vadeli iklim sürdürülebilirliği ile uyumlu teknolojiler arasında esnek güç şebekeleri, verimlilik çözümleri, elektrikli araç şarjı, enerji depolama, birbirine bağlı hidroelektrik, yeşil hidrojen ve uzun vadeli enerji ve iklim sürdürülebilirliği ile tutarlı diğer teknoloji yatırımları sayılabilir.
  • Enerji geçişinin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için sosyo-ekonomik önlemler arasında sanayi politikaları, işgücü piyasası müdahaleleri, eğitim ve beceri geliştirme ve sosyal koruma programları bulunmaktadır.
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.