DERGİ
odaklı
GÜNCEL (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 03.06.2020 - 10:18, Güncelleme: 03.06.2020 - 10:34

3. Uluslararası Enerjide Risk Yönetim Konferansı 2020 Gerçekleşti

 

3. Uluslararası Enerjide Risk Yönetim Konferansı 2020 Gerçekleşti

3. Uluslararası Enerjide Risk Yönetim Konferansı 2020 yaşanan salgın hastalık nedeniyle video konferans yöntemi ile 28 Mart 2020 tarihinde gerçekleşti.
3. Uluslararası Enerjide Risk Yönetim Konferansı 2020 yaşanan  salgın hastalık nedeniyle video konferans yöntemi ile 28 Mart 2020  tarihinde gerçekleşti. Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı’nın açılış konuşması ile başlayan  konferansa Türkiye’yi temsilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Safa Uslu ve Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu katıldı.    Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi’nden (EPİAŞ),  yapılan açıklamaya göre, özellikle Rusya ve Türkiye‘den  sektör temsilcilerinin yanısıra politika yapıcıların da katıldığı  konferansta yenilenebilir enerjiden petrol yatırımlarına kadar birçok  konu aktif katılımla işlendi.   EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, “Transıtıon To A Low-Carbon Economy  – Threats Or New Prospects For Developıng Oıl And Gas Productıon And Processıng? ”oturumunda Rusya Enerji Borsası (SPIMEX) CEO’su Alexey Rybnikov ile birlikte aynı ayrıntılı bir sunum yapmış olup özellikle  pandemi sırasında dünya ve Avrupa enerji piyasalarının nasıl  etkilendiğine, piyasa operatörlerinin enerji piyasalarında nasıl bir  rol oynayabileceğine ve EPİAŞ’ın Türkiye’nin mevcut doğal gaz  sözleşmelerinin sonlanmasına nasıl hazırlandığına odaklanan bir sunum  gerçekleştirdi. Sunumunda Türkoğlu, Türkiye’nin mevcut uzun vadeli gaz  sözleşmeleri ile şekillenen tarifenin gaz santrallerinin elektrik  üretimindeki payının azalmasına neden olduğunu ifade etti.   Her kriz ortamının aynı zamanda bir fırsat olduğuna değinen Türkoğlu, piyasa katılımcılarının pozisyon alabilmeleri için gerekli  ürün ve hizmetlerin Dünya genelinde tüm piyasa işletmecileri  tarafından sağlanması gerektiğine işaret etti. Ahmet Türkoğlu yapmış  olduğu sunumda Vadeli Elektrik Piyasasının yıl sonu, Vadeli Gaz Piyasasının ise 2021’de açılacağını vurguladı.   Türkoğlu, sunumunda piyasa işletmecisi olarak dünya ve Avrupa  piyasalarını yakından gözlemleyip, katılımcıların ihtiyaçları  doğrultusunda gerekli araçları sağlamak adına EPİAŞ’ın çalışmalarına  devam ettiğine değindi.   Konferans çerçevesinde, “Küresel enerji dönüşümünün kurumsal risk  yönetimi stratejileri ve enerji şirketlerinin sürdürülebilirliği  üzerindeki etkileri, yüksek enerji fiyatlarında yaşanan değişkenlik,  salgın hastalık ve buna benzer ortamlarda enerji projelerine yapılan  yatırımların nasıl olması gerektiği, dijitalleşmenin üretim sürecinde  risk yönetim aracı olarak nasıl kullanılacağı, petrol ve doğal gaz  üreticileri ve rafinerileri için düşük karbonlu ekonomiye geçiş  beklentilerinin neler olacağı” konuları görüşüldü.
3. Uluslararası Enerjide Risk Yönetim Konferansı 2020 yaşanan salgın hastalık nedeniyle video konferans yöntemi ile 28 Mart 2020 tarihinde gerçekleşti.

3. Uluslararası Enerjide Risk Yönetim Konferansı 2020 yaşanan  salgın hastalık nedeniyle video konferans yöntemi ile 28 Mart 2020  tarihinde gerçekleşti. Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı’nın açılış konuşması ile başlayan  konferansa Türkiye’yi temsilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Safa Uslu ve Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu katıldı. 

 

Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi’nden (EPİAŞ),  yapılan açıklamaya göre, özellikle Rusya ve Türkiye‘den  sektör temsilcilerinin yanısıra politika yapıcıların da katıldığı  konferansta yenilenebilir enerjiden petrol yatırımlarına kadar birçok  konu aktif katılımla işlendi.

 

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, “Transıtıon To A Low-Carbon Economy  – Threats Or New Prospects For Developıng Oıl And Gas Productıon And Processıng? ”oturumunda Rusya Enerji Borsası (SPIMEX) CEO’su Alexey Rybnikov ile birlikte aynı ayrıntılı bir sunum yapmış olup özellikle  pandemi sırasında dünya ve Avrupa enerji piyasalarının nasıl  etkilendiğine, piyasa operatörlerinin enerji piyasalarında nasıl bir  rol oynayabileceğine ve EPİAŞ’ın Türkiye’nin mevcut doğal gaz  sözleşmelerinin sonlanmasına nasıl hazırlandığına odaklanan bir sunum  gerçekleştirdi. Sunumunda Türkoğlu, Türkiye’nin mevcut uzun vadeli gaz  sözleşmeleri ile şekillenen tarifenin gaz santrallerinin elektrik  üretimindeki payının azalmasına neden olduğunu ifade etti.

 

Her kriz ortamının aynı zamanda bir fırsat olduğuna değinen Türkoğlu, piyasa katılımcılarının pozisyon alabilmeleri için gerekli  ürün ve hizmetlerin Dünya genelinde tüm piyasa işletmecileri  tarafından sağlanması gerektiğine işaret etti. Ahmet Türkoğlu yapmış  olduğu sunumda Vadeli Elektrik Piyasasının yıl sonu, Vadeli Gaz Piyasasının ise 2021’de açılacağını vurguladı.

 

Türkoğlu, sunumunda piyasa işletmecisi olarak dünya ve Avrupa  piyasalarını yakından gözlemleyip, katılımcıların ihtiyaçları  doğrultusunda gerekli araçları sağlamak adına EPİAŞ’ın çalışmalarına  devam ettiğine değindi.

 

Konferans çerçevesinde, “Küresel enerji dönüşümünün kurumsal risk  yönetimi stratejileri ve enerji şirketlerinin sürdürülebilirliği  üzerindeki etkileri, yüksek enerji fiyatlarında yaşanan değişkenlik,  salgın hastalık ve buna benzer ortamlarda enerji projelerine yapılan  yatırımların nasıl olması gerektiği, dijitalleşmenin üretim sürecinde  risk yönetim aracı olarak nasıl kullanılacağı, petrol ve doğal gaz  üreticileri ve rafinerileri için düşük karbonlu ekonomiye geçiş  beklentilerinin neler olacağı” konuları görüşüldü.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.