DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.09.2020 - 17:53, Güncelleme: 25.09.2020 - 17:53

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin Reaktör Basınç Kabı Türkiye'ye Gönderildi

 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin Reaktör Basınç Kabı Türkiye'ye Gönderildi

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un Mühendislik Bölümü Atommash, inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ilk ünitesi için ürettiği reaktör basınç kabını Türkiye'ye gönderdi.
Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un Mühendislik Bölümü Atommash, inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ilk  ünitesi için ürettiği reaktör basınç kabını Türkiye'ye gönderdi.   12 metre uzunluğa ve 330 ton ağırlığa sahip reaktör basınç kabının  üretilmesi neredeyse 3 yıl sürdü. Bundan bir ay önce 4 buhar  jeneratörünü Akkuyu NGS'nin inşaat sahasına ulaştıran Atommash,  reaktör basınç kabını da göndererek, ilk ünitede yer alan reaktörün  birinci devresinin kritik önem taşıyan tüm büyük boyutlu ekipmanlarını  sahaya sevk etmiş oldu.   Dünyada 'Yap, İşlet, Sahip Ol' modeliyle inşa edilen ilk nükleer  santral projesi olan Akkuyu NGS, VVER-1200 tipi 3+ nesil 4 reaktörden  oluşacak. Her bir reaktörün kapasitesi 1200 MW olacak. Aynı gün Akkuyu NGS için üretilen reaktör basınç kabının yanı  sıra, Bangladeş'teki ilk nükleer santral olan Rooppur NGS için imal  edilen iki buhar jeneratörü de sevk edildi. Toplam ağırlığı 1000 tonun  üzerinde olan 3 ekipman, taşıyıcılara yüklenerek Tsimlyansk Barajı'nın  özel iskelesine nakledilecek.   Üretilen ekipmanların Atommash tesisinden nakliyesi de,  boyutlarının büyüklüğü dolayısıyla benzeri görülmemiş işlemlerle  yapıldı. Tonlarca ağırlığa sahip ekipman parçalarını Volgodonsk'taki Tsimlyansk barajı iskelesine taşımak için güzergah üzerindeki  troleybüs telleri geçici olarak söküldü. Akkuyu NGS'ye gönderilen  reaktör basınç kabı, 3 bin kilometrelik, Ruppur nükleer santraline  gönderilen buhar jeneratörleri ise 14 bin kilometrelik bir deniz  yolculuğunun ardından sahalara ulaşacak.   AtomenergomashA. Ş. Genel Müdürü Andrey Nikipelov, konuyla ilgili  olarak yaptığı açıklamada, "Bu yıl sektörümüzün 75'nci yılını  kutluyoruz. Bu arada önemli bir tarih de yaklaşıyor: Nükleer Sanayi Çalışanları Günü… Eskiden meslek bayramlarını kutlarken aynı gün  önemli başarılarımızı da duyurarak bugünleri taçlandırıyorduk. 2020  yılı, bizim için başarılarla dolu bir yıl oldu. Bu yıl için planımız, 3 reaktör basınç kabı ve 17 buhar jeneratörünü sevk etmekti. Bu Sovyetler'in nükleer endüstride en başarılı oldukları yıllar için bile  rekor bir performans göstergesidir." ifadelerini kullandı.   Nikipelov, yaklaşan Nükleer Sanayi Çalışanları Günü şerefine,  bölümde makine üreticileri ekibinden nükleer santral ekibine sembolik  bir hediyenin verilmesini öngören yeni bir geleneği de duyurdu. Nikipelov, "Tasarımcılardan mühendislere ve işçilere kadar tüm  çalışanlarımızın Atomenergomash'ın üretim tesislerinde Rus yapımı  nükleer santrallerin güvenilir bir şekilde çalışmasının temellerini  attığını söyleyebilirim. Bu vesileyle Türkiye'de yapımı devam eden Akkuyu NGS'ye bayrak yarışlarında koşucuların birbirine devrettiği  batonları simgeleyen kaynakçı eldivenlerini hediye etmek istiyorum. Bu  eldivenleri kullanarak kaynakçılarımız kendi elleriyle sihirli işler  yapmış, tonlarca demir malzemeyi güvenilir ve dayanıklı ekipmanlara  dönüştürmüştür" diye konuştu.  
Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un Mühendislik Bölümü Atommash, inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ilk ünitesi için ürettiği reaktör basınç kabını Türkiye'ye gönderdi.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un Mühendislik Bölümü Atommash, inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ilk  ünitesi için ürettiği reaktör basınç kabını Türkiye'ye gönderdi.

 

12 metre uzunluğa ve 330 ton ağırlığa sahip reaktör basınç kabının  üretilmesi neredeyse 3 yıl sürdü. Bundan bir ay önce 4 buhar  jeneratörünü Akkuyu NGS'nin inşaat sahasına ulaştıran Atommash,  reaktör basınç kabını da göndererek, ilk ünitede yer alan reaktörün  birinci devresinin kritik önem taşıyan tüm büyük boyutlu ekipmanlarını  sahaya sevk etmiş oldu.

 

Dünyada 'Yap, İşlet, Sahip Ol' modeliyle inşa edilen ilk nükleer  santral projesi olan Akkuyu NGS, VVER-1200 tipi 3+ nesil 4 reaktörden  oluşacak. Her bir reaktörün kapasitesi 1200 MW olacak. Aynı gün Akkuyu NGS için üretilen reaktör basınç kabının yanı  sıra, Bangladeş'teki ilk nükleer santral olan Rooppur NGS için imal  edilen iki buhar jeneratörü de sevk edildi. Toplam ağırlığı 1000 tonun  üzerinde olan 3 ekipman, taşıyıcılara yüklenerek Tsimlyansk Barajı'nın  özel iskelesine nakledilecek.

 

Üretilen ekipmanların Atommash tesisinden nakliyesi de,  boyutlarının büyüklüğü dolayısıyla benzeri görülmemiş işlemlerle  yapıldı. Tonlarca ağırlığa sahip ekipman parçalarını Volgodonsk'taki Tsimlyansk barajı iskelesine taşımak için güzergah üzerindeki  troleybüs telleri geçici olarak söküldü. Akkuyu NGS'ye gönderilen  reaktör basınç kabı, 3 bin kilometrelik, Ruppur nükleer santraline  gönderilen buhar jeneratörleri ise 14 bin kilometrelik bir deniz  yolculuğunun ardından sahalara ulaşacak.

 

AtomenergomashA. Ş. Genel Müdürü Andrey Nikipelov, konuyla ilgili  olarak yaptığı açıklamada, "Bu yıl sektörümüzün 75'nci yılını  kutluyoruz. Bu arada önemli bir tarih de yaklaşıyor: Nükleer Sanayi Çalışanları Günü… Eskiden meslek bayramlarını kutlarken aynı gün  önemli başarılarımızı da duyurarak bugünleri taçlandırıyorduk. 2020  yılı, bizim için başarılarla dolu bir yıl oldu. Bu yıl için planımız, 3 reaktör basınç kabı ve 17 buhar jeneratörünü sevk etmekti. Bu Sovyetler'in nükleer endüstride en başarılı oldukları yıllar için bile  rekor bir performans göstergesidir." ifadelerini kullandı.

 

Nikipelov, yaklaşan Nükleer Sanayi Çalışanları Günü şerefine,  bölümde makine üreticileri ekibinden nükleer santral ekibine sembolik  bir hediyenin verilmesini öngören yeni bir geleneği de duyurdu. Nikipelov, "Tasarımcılardan mühendislere ve işçilere kadar tüm  çalışanlarımızın Atomenergomash'ın üretim tesislerinde Rus yapımı  nükleer santrallerin güvenilir bir şekilde çalışmasının temellerini  attığını söyleyebilirim. Bu vesileyle Türkiye'de yapımı devam eden Akkuyu NGS'ye bayrak yarışlarında koşucuların birbirine devrettiği  batonları simgeleyen kaynakçı eldivenlerini hediye etmek istiyorum. Bu  eldivenleri kullanarak kaynakçılarımız kendi elleriyle sihirli işler  yapmış, tonlarca demir malzemeyi güvenilir ve dayanıklı ekipmanlara  dönüştürmüştür" diye konuştu.
 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.