DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 05.08.2020 - 11:56, Güncelleme: 05.08.2020 - 11:58

Aksa Elektrik, 2020’nin İkinci Çeyreğinde Elektrik Tüketimini Açıkladı

 

Aksa Elektrik, 2020’nin İkinci Çeyreğinde Elektrik Tüketimini Açıkladı

Aksa Elektrik'in hizmet verdiği Çoruh ve Fırat bölgelerinde 2.çeyrekte elektrik tüketiminde yüzde 6 ile 14 arasında azalma yaşandı.
Aksa Elektrik, 2020 yılının ikinci çeyrek dönemine ait hizmet  verdiği illerdeki elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. Şirketten  yapılan açıklamaya göre, hizmet verilen Çoruh ve Fırat bölgelerinde  elektrik tüketiminde yüzde 6 ile 14 arasında azalma yaşandı.   Toplam nüfusu 4 milyon olan Çoruh ve Fırat bölgelerinde elektrik  tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik en düşük tüketimin nisan ayında  yaşandığını açıkladı. Yılın en yüksek elektrik tüketimi ise haziran  ayında gerçekleşti. 2020’nin ikinci çeyreğinde Fırat bölgesinde en  yüksek tüketim Malatya’da gerçekleşirken Çoruh bölgesinde ise Trabzon’da en yüksek tüketim yaşandı.   Çoruh bölgesinde Gümüşhane’de elektrik tüketimi yaklaşık yüzde 20  düştü Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin illerinde 1,2  milyondan fazla abonesi bulunan Aksa Çoruh Elektrik tarafından, yılın  ilk üç ayındaki elektrik tüketimleri geçen yılın aynı dönemi ile  karşılaştırıldığında yüzde 14’ten fazla düşüş kaydedildiği açıklandı.   Verilere göre Çoruh bölgesinde tüketimdeki en belirgin azalma,  geçen yılın ikinci çeyreğine göre yaklaşık yüzde 19 düşüşle Gümüşhane’de gerçekleşti. Bu oran Rize’de yüzde 16, Trabzon’da yüzde 12, Artvin’de yüzde 10 olarak gerçekleşti. Giresun’da ise elektrik  tüketimi yüzde 7 azaldı.   Fırat bölgesinde Malatya’da elektrik tüketimi yüzde 8, düştü Malatya, Elâzığ, Bingöl ve Tunceli’de yaklaşık 900 bine yakın  aboneye hizmet veren Aksa Fırat Elektrik, yılın ikinci çeyreğinde  geçen yılın aynı dönemine göre hizmet verdiği toplam 4 ilde elektrik  tüketiminin yüzde 6’dan fazla azaldığını kaydetti.   İllere göre tüketim oranlarındaki değişime bakıldığında, bir  önceki yılın aynı dönemine kıyasla elektrik tüketiminin Bingöl’de  yüzde 14 ve Malatya’da yüzde 8’den fazla düşüş olduğu açıklandı. Tunceli’de ise yüzde 12’den fazla düşüş olduğunu açıklayan Aksa Fırat Elektrik, Elazığ’da ise bu dönemde tüketimin bir önceki yıla yakın  seviyede seyrettiğini açıkladı.   Mesken tüketimleri Çoruh bölgesinde yılın ikinci çeyreğinde arttı Aksa Elektrik’in hizmet verdiği Çoruh bölgesinde mesken elektrik  tüketimi ortalama yüzde 14 arttı. En fazla artışın yaşandığı il ise  yüzde 24 oranla Trabzon olurken onu izleyen iller sırasıyla yüzde 18’lik artışla Rize, yüzde 12 ile Gümüşhane, yüzde 7 ile Artvin ve  yüzde 5’lik artışla Giresun oldu. Fırat bölgesinde ise Tunceli’de yüzde 4 ve Bingöl’de yüzde 2 artış  yaşanırken Elazığ’da mesken elektrik tüketiminde ilk çeyreğe göre  yüzde 10 düşüş yaşandı ve bu oran Malatya’da yüzde 7 oldu.   Abone sayıları artıyor Her iki bölgede de 2020’nin ilk altı ayında yeni abone sayısında  artışa ulaşan şirket, Çoruh bölgesinde Trabzon’da, Fırat bölgesinde  ise Elazığ’da en fazla yeni abone artışı yaşandı. 
Aksa Elektrik'in hizmet verdiği Çoruh ve Fırat bölgelerinde 2.çeyrekte elektrik tüketiminde yüzde 6 ile 14 arasında azalma yaşandı.

Aksa Elektrik, 2020 yılının ikinci çeyrek dönemine ait hizmet  verdiği illerdeki elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. Şirketten  yapılan açıklamaya göre, hizmet verilen Çoruh ve Fırat bölgelerinde  elektrik tüketiminde yüzde 6 ile 14 arasında azalma yaşandı.

 

Toplam nüfusu 4 milyon olan Çoruh ve Fırat bölgelerinde elektrik  tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik en düşük tüketimin nisan ayında  yaşandığını açıkladı. Yılın en yüksek elektrik tüketimi ise haziran  ayında gerçekleşti. 2020’nin ikinci çeyreğinde Fırat bölgesinde en  yüksek tüketim Malatya’da gerçekleşirken Çoruh bölgesinde ise Trabzon’da en yüksek tüketim yaşandı.

 

Çoruh bölgesinde Gümüşhane’de elektrik tüketimi yaklaşık yüzde 20  düştü

Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin illerinde 1,2  milyondan fazla abonesi bulunan Aksa Çoruh Elektrik tarafından, yılın  ilk üç ayındaki elektrik tüketimleri geçen yılın aynı dönemi ile  karşılaştırıldığında yüzde 14’ten fazla düşüş kaydedildiği açıklandı.

 

Verilere göre Çoruh bölgesinde tüketimdeki en belirgin azalma,  geçen yılın ikinci çeyreğine göre yaklaşık yüzde 19 düşüşle Gümüşhane’de gerçekleşti. Bu oran Rize’de yüzde 16, Trabzon’da yüzde 12, Artvin’de yüzde 10 olarak gerçekleşti. Giresun’da ise elektrik  tüketimi yüzde 7 azaldı.

 

Fırat bölgesinde Malatya’da elektrik tüketimi yüzde 8, düştü

Malatya, Elâzığ, Bingöl ve Tunceli’de yaklaşık 900 bine yakın  aboneye hizmet veren Aksa Fırat Elektrik, yılın ikinci çeyreğinde  geçen yılın aynı dönemine göre hizmet verdiği toplam 4 ilde elektrik  tüketiminin yüzde 6’dan fazla azaldığını kaydetti.

 

İllere göre tüketim oranlarındaki değişime bakıldığında, bir  önceki yılın aynı dönemine kıyasla elektrik tüketiminin Bingöl’de  yüzde 14 ve Malatya’da yüzde 8’den fazla düşüş olduğu açıklandı. Tunceli’de ise yüzde 12’den fazla düşüş olduğunu açıklayan Aksa Fırat Elektrik, Elazığ’da ise bu dönemde tüketimin bir önceki yıla yakın  seviyede seyrettiğini açıkladı.

 

Mesken tüketimleri Çoruh bölgesinde yılın ikinci çeyreğinde arttı

Aksa Elektrik’in hizmet verdiği Çoruh bölgesinde mesken elektrik  tüketimi ortalama yüzde 14 arttı. En fazla artışın yaşandığı il ise  yüzde 24 oranla Trabzon olurken onu izleyen iller sırasıyla yüzde 18’lik artışla Rize, yüzde 12 ile Gümüşhane, yüzde 7 ile Artvin ve  yüzde 5’lik artışla Giresun oldu. Fırat bölgesinde ise Tunceli’de yüzde 4 ve Bingöl’de yüzde 2 artış  yaşanırken Elazığ’da mesken elektrik tüketiminde ilk çeyreğe göre  yüzde 10 düşüş yaşandı ve bu oran Malatya’da yüzde 7 oldu.

 

Abone sayıları artıyor

Her iki bölgede de 2020’nin ilk altı ayında yeni abone sayısında  artışa ulaşan şirket, Çoruh bölgesinde Trabzon’da, Fırat bölgesinde  ise Elazığ’da en fazla yeni abone artışı yaşandı. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.