DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.05.2019 - 19:43, Güncelleme: 25.05.2019 - 19:43

Aksa Enerji En Büyük 50 Şirket Arasında

 

Aksa Enerji En Büyük 50 Şirket Arasında

Türkiye'nin lider enerji firmalarından Aksa Enerji, Türkiye'nin en büyük 50 şirketi arasında yer alarak büyümeye devam ediyor. 2015 yılında rotasını yurt dışına çevirerek özellikle Afrika'da yaptığı yatırımlarla global bir enerji şirketine dönüşen Aksa Enerji; Capital ve Fortune dergilerinin Türkiye'nin en büyük 500 şirketi listelerinde de geçen yıla göre yükseliş göstererek, ilk 50 arasında yer aldı.
Kazancı Holding şirketlerinden Aksa Enerji gerek yurt içi gerekse yurt dışı yatırımlarıyla Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasındaki yerini üst sıralara taşımaya devam ediyor. Türkiye’nin iki önemli ekonomi yayını olan Fortune ve Capital dergilerinin her yıl hazırladığı “Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi” listesinde bu yıl da yer alan Aksa Enerji, 2016 yılında geçen yıla göre daha üst sıralara yerleşerek başarısını kanıtladı. Fortune dergisinin hazırladığı listede, 2015 yılında Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında 61. sırada olan Aksa Enerji, bu yıl 12 basamak daha yükselerek 49. sıraya yerleşti. Capital dergisinin listesinde ise 2015 yılında 78. sırada yer alan şirket, 2016 yılı için sıralamasını 19 basamak yukarı taşıyarak, Türkiye’nin en büyük 59. şirketi oldu. Bu başarılarının arkasında uzun yılların deneyiminin ve enerjide global bir marka olma hedeflerinin olduğunu belirten Aksa Enerji CEO’su Cüneyt Uygun şunları söyledi: “2016 yılı hem Türkiye’de hem de dünyada enerji sektörü açısından zor bir yıl oldu. Buna rağmen, Aksa Enerji olarak, akılcı yatırımlarımızla karlılığımızı artıracak çok önemli adımlar attık. KKTC’den sonra Afrika’da da üç ülkeyle yaptığımız döviz bazlı garantili enerji satış anlaşmaları ile yurt dışı yatırımlarımıza hız verdik. Tüm Afrika santrallerimiz bu yıl ağustos ayı sonuna kadar kurulu güç hedeflerine ulaşmış olarak üretim yapacak. Afrika’ya odaklansak da Türkiye için çalışıyor ve hem yurt içi santrallerimizle hem yurt dışından yarattığımız döviz girdisi ile ekonomimize katkı sağlıyoruz. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında, hem de geçen yıla oranla 19 basamak atlayarak, üst sıralarda yer almak bizim için büyük bir gurur ve mutluluk ifade ediyor. Ülkemize değer katacak başarılara imza atmaya devam edeceğiz.” Türkiye’nin yanı sıra Afrika’da da yatırımlar sürüyor 1997 yılında bir Kazancı Holding iştiraki olarak kurulan Aksa Enerji, Türkiye’nin halka açık en büyük serbest enerji üreticisi. Globalleşme hedefiyle yerel bir enerji şirketinden KKTC ve Afrika kıtasındaki santralleriyle global bir enerji şirketine dönüşen Aksa Enerji, Türkiye’de rekabet gücü azalan santrallerini yüksek kapasite kullanım oranlarıyla çalıştırabilmek için rotasını 2015 yılında Afrika’ya çevirdi. Gana, Madagaskar ve Mali’de kurduğu santrallerle döviz bazlı, garantili enerji satışı gerçekleştiren Aksa Enerji, Afrika dışında başka ülkelerin de acil enerji ihtiyacını karşılamak için görüşmelerini sürdürüyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan 11 elektrik üretim santrali ve yurt dışında 530 MW kurulu güçteki 3 enerji santrali projesiyle bölgenin en güçlü enerji şirketlerinden biri olan Aksa Enerji, Türkiye’de de rüzgâr, doğal gaz, hidroelektrik, fuel-oil ve linyitten oluşan enerji üretim santralleriyle 2.000 MW’ın üzerinde kurulu güce sahip.
Türkiye'nin lider enerji firmalarından Aksa Enerji, Türkiye'nin en büyük 50 şirketi arasında yer alarak büyümeye devam ediyor. 2015 yılında rotasını yurt dışına çevirerek özellikle Afrika'da yaptığı yatırımlarla global bir enerji şirketine dönüşen Aksa Enerji; Capital ve Fortune dergilerinin Türkiye'nin en büyük 500 şirketi listelerinde de geçen yıla göre yükseliş göstererek, ilk 50 arasında yer aldı.

Kazancı Holding şirketlerinden Aksa Enerji gerek yurt içi gerekse yurt dışı yatırımlarıyla Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasındaki yerini üst sıralara taşımaya devam ediyor. Türkiye’nin iki önemli ekonomi yayını olan Fortune ve Capital dergilerinin her yıl hazırladığı “Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi” listesinde bu yıl da yer alan Aksa Enerji, 2016 yılında geçen yıla göre daha üst sıralara yerleşerek başarısını kanıtladı.

Fortune dergisinin hazırladığı listede, 2015 yılında Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında 61. sırada olan Aksa Enerji, bu yıl 12 basamak daha yükselerek 49. sıraya yerleşti. Capital dergisinin listesinde ise 2015 yılında 78. sırada yer alan şirket, 2016 yılı için sıralamasını 19 basamak yukarı taşıyarak, Türkiye’nin en büyük 59. şirketi oldu.

Bu başarılarının arkasında uzun yılların deneyiminin ve enerjide global bir marka olma hedeflerinin olduğunu belirten Aksa Enerji CEO’su Cüneyt Uygun şunları söyledi:

“2016 yılı hem Türkiye’de hem de dünyada enerji sektörü açısından zor bir yıl oldu. Buna rağmen, Aksa Enerji olarak, akılcı yatırımlarımızla karlılığımızı artıracak çok önemli adımlar attık. KKTC’den sonra Afrika’da da üç ülkeyle yaptığımız döviz bazlı garantili enerji satış anlaşmaları ile yurt dışı yatırımlarımıza hız verdik. Tüm Afrika santrallerimiz bu yıl ağustos ayı sonuna kadar kurulu güç hedeflerine ulaşmış olarak üretim yapacak. Afrika’ya odaklansak da Türkiye için çalışıyor ve hem yurt içi santrallerimizle hem yurt dışından yarattığımız döviz girdisi ile ekonomimize katkı sağlıyoruz. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında, hem de geçen yıla oranla 19 basamak atlayarak, üst sıralarda yer almak bizim için büyük bir gurur ve mutluluk ifade ediyor. Ülkemize değer katacak başarılara imza atmaya devam edeceğiz.”

Türkiye’nin yanı sıra Afrika’da da yatırımlar sürüyor

1997 yılında bir Kazancı Holding iştiraki olarak kurulan Aksa Enerji, Türkiye’nin halka açık en büyük serbest enerji üreticisi. Globalleşme hedefiyle yerel bir enerji şirketinden KKTC ve Afrika kıtasındaki santralleriyle global bir enerji şirketine dönüşen Aksa Enerji, Türkiye’de rekabet gücü azalan santrallerini yüksek kapasite kullanım oranlarıyla çalıştırabilmek için rotasını 2015 yılında Afrika’ya çevirdi. Gana, Madagaskar ve Mali’de kurduğu santrallerle döviz bazlı, garantili enerji satışı gerçekleştiren Aksa Enerji, Afrika dışında başka ülkelerin de acil enerji ihtiyacını karşılamak için görüşmelerini sürdürüyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan 11 elektrik üretim santrali ve yurt dışında 530 MW kurulu güçteki 3 enerji santrali projesiyle bölgenin en güçlü enerji şirketlerinden biri olan Aksa Enerji, Türkiye’de de rüzgâr, doğal gaz, hidroelektrik, fuel-oil ve linyitten oluşan enerji üretim santralleriyle 2.000 MW’ın üzerinde kurulu güce sahip.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.