ŞİRKET (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 12.05.2020 - 11:56, Güncelleme: 12.05.2020 - 11:56

Aksa Enerji, Özbekistan’da Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali Kuracak

 

Aksa Enerji, Özbekistan’da Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali Kuracak

Aksa Enerji, Özbekistan’ın başkenti Taşkent'te 240 MW Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali kurmak için Özbekistan Hükümeti ile anlaşma imzaladı.
Aksa Enerji, bugün Özbekistan Enerji Bakanlığı ile, Taşkent'te 240 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine  çevrim santrali kurulmasını ve santralde üretilen elektriğin garantili  kapasite bedeli karşılığında 25 yıl süresince satışını içeren bir  anlaşma imzaladı.   Aksa Enerji, 2018 yılında kısmi lisans iptali yaparak bir bölümünü  iletim sisteminden çıkardığı Ali Metin Kazancı Antalya Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'ndeki ekipmanı Özbekistan'a taşıyarak, Taşkent'te 240 MW kapasiteli bir doğal gaz kombine çevrim santrali  kuracak. Amerikan Doları bazında belirlenen garantili kapasite bedeli  ile 25 yıl boyunca hizmet verecek santralin enerji üretiminde  kullanacağı doğal gazın temini Özbekistan'ın gaz tedarik şirketi Uztransgaz tarafından sağlanacak. Gerekli yer tahsislerinin sağlanması  sonrası başlanacak olan santral inşaatının azami 12 ay süre içerisinde  tamamlanarak devreye alınması planlanıyor.   Aksa Enerji'nin Taşkent'te kuracağı Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, yılda yaklaşık 2 milyar KWsa elektrik üretecek. Santral, Özbekistan hükümetinin enerjide kaynak çeşitliliği sağlama ve tasarruf  stratejisi açısından büyük önem arz ediyor.   Son yıllarda enerji alanında imzalanan çeşitli yatırım anlaşmaları  ile enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik alanında önemli adımlar  attıklarını ifade eden Özbekistan Enerji Bakanı Alisher Sultanov "Özbekistan'da enerji alanında arz güvenliğini sağlamak için var  gücümüzle çalışıyoruz. Kendi kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak,  kaynak çeşitliğini artırmayı hedefliyoruz. Aksa Enerji ile  imzaladığımız anlaşmalar ile de bu alanda emin adımlarla ilerlemeye  devam ediyoruz. Bu yeni işbirliği, hem elektrik arzında istikrarı  artırması hem de doğal gaz kaynaklarımızı daha verimli kullanabilmemiz  açısından son derece önemli" şeklinde konuştu.   Türkiye'de bugüne kadar çeşitli enerji kaynaklarını kullanarak 30'u aşkın santral kurmuş ve işletmiş bir serbest enerji üreticisi  olarak, son yıllarda küreselleşme stratejisi doğrultusunda yurt dışı  yatırımlarına ağırlık verdiklerini ifade eden Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Cemil Kazancı "Türkiye'de yüksek kapasite  kullanım oranları ile çalıştırmakta zorluk çektiğimiz santrallerimizin  lisanslarını iptal edip bu santrallerin ekipmanlarını yurt dışı  yatırımlarımızda kullanıyoruz. Şu ana kadar kendi ekipmanlarımızı  kullanarak 6-9 ay kadar kısa inşaat süreleriyle 3 Afrika ülkesinde  enerji santralleri kurduk. Aynı iş modelini Asya'ya taşıyarak, Özbekistan Hükümeti ile uzun süre devam edecek çok önemli bir iş  birliğine imza attık. Taşkent'te kuracağımız 240 MW kurulu güçteki Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali için 25 yıl süreli bir anlaşma  imzaladık. Bu anlaşma ile Özbekistan halkının verimli enerji arzına  ulaşmasına katkı sağlayacağız. Özbekistan ile beraber 2 kıtada 6  ülkede enerji üreten küresel  bir şirket olarak, Latin Amerika'dan Asya'ya kadar tüm coğrafyalarda yeni yatırım fırsatlarını kovalamaya  devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.
Aksa Enerji, Özbekistan’ın başkenti Taşkent'te 240 MW Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali kurmak için Özbekistan Hükümeti ile anlaşma imzaladı.

Aksa Enerji, bugün Özbekistan Enerji Bakanlığı ile, Taşkent'te 240 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine  çevrim santrali kurulmasını ve santralde üretilen elektriğin garantili  kapasite bedeli karşılığında 25 yıl süresince satışını içeren bir  anlaşma imzaladı.

 

Aksa Enerji, 2018 yılında kısmi lisans iptali yaparak bir bölümünü  iletim sisteminden çıkardığı Ali Metin Kazancı Antalya Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'ndeki ekipmanı Özbekistan'a taşıyarak, Taşkent'te 240 MW kapasiteli bir doğal gaz kombine çevrim santrali  kuracak. Amerikan Doları bazında belirlenen garantili kapasite bedeli  ile 25 yıl boyunca hizmet verecek santralin enerji üretiminde  kullanacağı doğal gazın temini Özbekistan'ın gaz tedarik şirketi Uztransgaz tarafından sağlanacak. Gerekli yer tahsislerinin sağlanması  sonrası başlanacak olan santral inşaatının azami 12 ay süre içerisinde  tamamlanarak devreye alınması planlanıyor.

 

Aksa Enerji'nin Taşkent'te kuracağı Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, yılda yaklaşık 2 milyar KWsa elektrik üretecek. Santral, Özbekistan hükümetinin enerjide kaynak çeşitliliği sağlama ve tasarruf  stratejisi açısından büyük önem arz ediyor.

 

Son yıllarda enerji alanında imzalanan çeşitli yatırım anlaşmaları  ile enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik alanında önemli adımlar  attıklarını ifade eden Özbekistan Enerji Bakanı Alisher Sultanov "Özbekistan'da enerji alanında arz güvenliğini sağlamak için var  gücümüzle çalışıyoruz. Kendi kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak,  kaynak çeşitliğini artırmayı hedefliyoruz. Aksa Enerji ile  imzaladığımız anlaşmalar ile de bu alanda emin adımlarla ilerlemeye  devam ediyoruz. Bu yeni işbirliği, hem elektrik arzında istikrarı  artırması hem de doğal gaz kaynaklarımızı daha verimli kullanabilmemiz  açısından son derece önemli" şeklinde konuştu.

 

Türkiye'de bugüne kadar çeşitli enerji kaynaklarını kullanarak 30'u aşkın santral kurmuş ve işletmiş bir serbest enerji üreticisi  olarak, son yıllarda küreselleşme stratejisi doğrultusunda yurt dışı  yatırımlarına ağırlık verdiklerini ifade eden Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Cemil Kazancı "Türkiye'de yüksek kapasite  kullanım oranları ile çalıştırmakta zorluk çektiğimiz santrallerimizin  lisanslarını iptal edip bu santrallerin ekipmanlarını yurt dışı  yatırımlarımızda kullanıyoruz. Şu ana kadar kendi ekipmanlarımızı  kullanarak 6-9 ay kadar kısa inşaat süreleriyle 3 Afrika ülkesinde  enerji santralleri kurduk. Aynı iş modelini Asya'ya taşıyarak, Özbekistan Hükümeti ile uzun süre devam edecek çok önemli bir iş  birliğine imza attık. Taşkent'te kuracağımız 240 MW kurulu güçteki Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali için 25 yıl süreli bir anlaşma  imzaladık. Bu anlaşma ile Özbekistan halkının verimli enerji arzına  ulaşmasına katkı sağlayacağız. Özbekistan ile beraber 2 kıtada 6  ülkede enerji üreten küresel  bir şirket olarak, Latin Amerika'dan Asya'ya kadar tüm coğrafyalarda yeni yatırım fırsatlarını kovalamaya  devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.