DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 06.10.2020 - 14:52, Güncelleme: 06.10.2020 - 14:52

Aliağa’da RES İle Yıllık Elektrik Üretimi 267 Gigavata Ulaştı

 

Aliağa’da RES İle Yıllık Elektrik Üretimi 267 Gigavata Ulaştı

Rüzgâr potansiyeli açısından İzmir ilçeleri arasından ilk sıralarda yer alan Aliağa’da, rüzgâr santrallerinin üretim kapasitesi 411,1053 Gigawatt (GWh) /yıl, yıllık elektrik üretimi ise 267 Gigawata ulaştı.
İzmir’in ilçesi Aliağa, son yıllardaki yenilebilir enerji yatırımlarıyla da dikkat  çekiyor. Aliağa’da hızlı sanayileşmeyle  birlikte nüfusun da sürekli artması enerjiye olan talebi artırdı. İlçe  sınırları içerisinde yer alan Petkim, Tüpraş, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi, demir çelik kuruluşları, LNG ve LPG dolum tesisleri gibi  ekonomik değerler ülke ekonomisine büyük destek sağlıyor.   Enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için yatırımlar son yıllarda  yenilebilir enerji kaynaklarından en önemlisi olan rüzgâr enerji  santrallerine (RES) yönelirken rüzgâr potansiyeli açısından İzmir  ilçeleri arasından ilk sıralarda yer alan Aliağa’da birçok sanayi  kuruluşu rüzgâr enerji santrali ile enerji ihtiyaçlarını karşılamaya  çalışıyor.   Aktif durumda yedi rüzgâr santralinin olduğu Aliağa’da toplam türbin adedi 75 iken, bunların toplam kurulu gücü 150,8 Megawatt (MW)  olarak belirlendi. İlçedeki rüzgâr santrallerinin üretim kapasitesi 411,1053 Gigawatt (GWh) /yıl, yıllık elektrik üretimi ise 267 Gigawata  ulaştı. Bu rakamın toplam 84.694 konutun elektrik ihtiyacını  karşılayabilecek düzeyde olduğu öğrenildi.   Sahadaki en büyük rüzgar enerji santrali 43,90 Megawatt kurulu  gücü ve yıllık 153,8 GWh/yıl üretim kapasitesi ile Samurlu RES oldu. Samurlu RES, Türkiye’deki 160 RES içerisinde üretim kapasitesi  açısından 54. İzmir’de 9. sırada yer alıyor. Aliağa’nın Yunt Dağı  sınırları içerisinde kalan bölgede kurulmuş olan Seyitali RES,  sahadaki ikinci büyük rüzgâr santrali olma özelliği ile dikkat  çekiyor. 18 rüzgar türbini ve 36 Megawatt kurulu gücü olan Seyitali RES’in yıllık 126.144 Gigawatt üretim kapasitesi ve 92 GWh elektrik  üretimi bulunuyor. Sahip olduğu 17 adet rüzgar türbini ve 21 Megawatt  kurulu gücü ile Petkim RES, kendi enerji ihtiyacını karşılayarak Türkiye’nin 105. İzmir’in ise 21. büyük rüzgâr enerji santrali  konumunda bulunuyor.      Bölgedeki bir diğer rüzgâr santrali Bozyaka RES’in, türbin adedi  sekiz, kurulu gücü ise 19,70 Megawattan oluşuyor. Santralin yıllık  elektrik üretim kapasitesi 38 Gigawatt, yıllık üretimi 30 Gigawatt  olarak gerçekleşiyor. Santral, Türkiye’de 110’nuncu, İzmir’de ise 23.  sırada yer alıyor.   Sekiz adet rüzgâr türbini ile 19,20 Megawatt kurulu güce sahip Aliağa RES, yıllık 58,8 GWh elektrik üretim kapasitesine sahip. Yıllık  elektrik üretimi 31 Gigawatt olan santral, Türkiye’nin 112. İzmir’in  ise 24. büyük rüzgâr enerji santrali konumunda bulunuyor.   Bölgedeki bir diğer santral olan Karadağ RES, yıllık 34 Gigawatt  üretim kapasitesine sahip. Santralin 7.122 konutun elektrik ihtiyacını  karşılanabilecek potansiyeli bulunuyor.   Bunların dışında Garet Enerjinin Çakmaklı Mahallesi’nde 10 Megawat, Tan Elektrik’in ise Kültür Mahallesi’nde 9,6 Megawat kurulu  gücünde rüzgâr tribünleri aktif olarak faaliyet gösteriyor.
Rüzgâr potansiyeli açısından İzmir ilçeleri arasından ilk sıralarda yer alan Aliağa’da, rüzgâr santrallerinin üretim kapasitesi 411,1053 Gigawatt (GWh) /yıl, yıllık elektrik üretimi ise 267 Gigawata ulaştı.

İzmir’in ilçesi Aliağa, son yıllardaki yenilebilir enerji yatırımlarıyla da dikkat  çekiyor. Aliağa’da hızlı sanayileşmeyle  birlikte nüfusun da sürekli artması enerjiye olan talebi artırdı. İlçe  sınırları içerisinde yer alan Petkim, Tüpraş, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi, demir çelik kuruluşları, LNG ve LPG dolum tesisleri gibi  ekonomik değerler ülke ekonomisine büyük destek sağlıyor.

 

Enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için yatırımlar son yıllarda  yenilebilir enerji kaynaklarından en önemlisi olan rüzgâr enerji  santrallerine (RES) yönelirken rüzgâr potansiyeli açısından İzmir  ilçeleri arasından ilk sıralarda yer alan Aliağa’da birçok sanayi  kuruluşu rüzgâr enerji santrali ile enerji ihtiyaçlarını karşılamaya  çalışıyor.

 

Aktif durumda yedi rüzgâr santralinin olduğu Aliağa’da toplam türbin adedi 75 iken, bunların toplam kurulu gücü 150,8 Megawatt (MW)  olarak belirlendi. İlçedeki rüzgâr santrallerinin üretim kapasitesi 411,1053 Gigawatt (GWh) /yıl, yıllık elektrik üretimi ise 267 Gigawata  ulaştı. Bu rakamın toplam 84.694 konutun elektrik ihtiyacını  karşılayabilecek düzeyde olduğu öğrenildi.

 

Sahadaki en büyük rüzgar enerji santrali 43,90 Megawatt kurulu  gücü ve yıllık 153,8 GWh/yıl üretim kapasitesi ile Samurlu RES oldu. Samurlu RES, Türkiye’deki 160 RES içerisinde üretim kapasitesi  açısından 54. İzmir’de 9. sırada yer alıyor. Aliağa’nın Yunt Dağı  sınırları içerisinde kalan bölgede kurulmuş olan Seyitali RES,  sahadaki ikinci büyük rüzgâr santrali olma özelliği ile dikkat  çekiyor. 18 rüzgar türbini ve 36 Megawatt kurulu gücü olan Seyitali RES’in yıllık 126.144 Gigawatt üretim kapasitesi ve 92 GWh elektrik  üretimi bulunuyor. Sahip olduğu 17 adet rüzgar türbini ve 21 Megawatt  kurulu gücü ile Petkim RES, kendi enerji ihtiyacını karşılayarak Türkiye’nin 105. İzmir’in ise 21. büyük rüzgâr enerji santrali  konumunda bulunuyor.   

 

Bölgedeki bir diğer rüzgâr santrali Bozyaka RES’in, türbin adedi  sekiz, kurulu gücü ise 19,70 Megawattan oluşuyor. Santralin yıllık  elektrik üretim kapasitesi 38 Gigawatt, yıllık üretimi 30 Gigawatt  olarak gerçekleşiyor. Santral, Türkiye’de 110’nuncu, İzmir’de ise 23.  sırada yer alıyor.

 

Sekiz adet rüzgâr türbini ile 19,20 Megawatt kurulu güce sahip Aliağa RES, yıllık 58,8 GWh elektrik üretim kapasitesine sahip. Yıllık  elektrik üretimi 31 Gigawatt olan santral, Türkiye’nin 112. İzmir’in  ise 24. büyük rüzgâr enerji santrali konumunda bulunuyor.

 

Bölgedeki bir diğer santral olan Karadağ RES, yıllık 34 Gigawatt  üretim kapasitesine sahip. Santralin 7.122 konutun elektrik ihtiyacını  karşılanabilecek potansiyeli bulunuyor.

 

Bunların dışında Garet Enerjinin Çakmaklı Mahallesi’nde 10 Megawat, Tan Elektrik’in ise Kültür Mahallesi’nde 9,6 Megawat kurulu  gücünde rüzgâr tribünleri aktif olarak faaliyet gösteriyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.