DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 17.09.2020 - 16:24, Güncelleme: 17.09.2020 - 16:29

Çan Termik Santraline Kireçtaşı Öğütme Tesisi Kurulması İçin Sözleşme İmzalandı

 

Çan Termik Santraline Kireçtaşı Öğütme Tesisi Kurulması İçin Sözleşme İmzalandı

EÜAŞ Genel Müdürlüğü, 18 Mart Çan Termik Santraline kireçtaşı öğütme tesisi kurulması için sözleşme imzaladı.
Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü, çevreci anlayışı ile çevreyi koruma amaçlı yeni bir projenin hayata geçirilmesine dönük önemli bir tesisin yapım işinin ihalesini nihayetlendirerek, 18 Mart Çan Termik Santraline kireçtaşı öğütme tesisi kurulması için sözleşmesini imzaladı.   18 Mart Çan Termik Santralının 2x160 MWe gücündeki çevreci bir proje olan 1. ve 2. Üniteleri İçin Kireçtaşıyla Yaş Yıkama Prosesi İle Çalışan Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD) Tesisinin Kurulması ve İlgili Santral Kısımlarında Gerekli Her Türlü Modifikasyonların Yapılması İşinin yapım işini yapmaya hak kazanan UET - Uran End. Tes. İnş. Ve Tic. A.Ş. ile sözleşme imzaladı.   EÜAŞ’tan yapılan açıklamada, “18 Mart Çan Termik Santralının 2x160 MWe gücündeki çevreci bir proje olan 1. ve 2. Üniteleri İçin Kireçtaşıyla Yaş Yıkama Prosesi İle Çalışan Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD) Tesisinin Kurulması ve İlgili Santral Kısımlarında Gerekli Her Türlü Modifikasyonların Yapılması İşinin kireçtaşı kullanarak yaş yıkama prosesinde ve mevcutta bulunan Akışkan Yataklı Kazan Ünitelerine beslenecek kireçtaşının sağlanması için;  Kazan Üniteleri ve 2 adet BGD Tesisi için Kireçtaşı Öğütme Tesisi yapılması, Santral ile gerekli bağlantıların ve bağlantılar için Santral Ünitelerinin gerekli yerlerinde modifikasyonların yapılması projesi ile çevrenin korunmasına yönelik baca gazı yıkayıcı kule içerisinde kireçtaşı çözeltisi ile ters yönlü ya da eş yönlü temas ettirilerek kükürt dioksitten arındırılması ve baca gazındaki SO2 içeriği %98,5 verimle azaltılarak 200 mg/Nm3 altına düşürülmesi hedeflenmektedir.”denildi.
EÜAŞ Genel Müdürlüğü, 18 Mart Çan Termik Santraline kireçtaşı öğütme tesisi kurulması için sözleşme imzaladı.

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü, çevreci anlayışı ile çevreyi koruma amaçlı yeni bir projenin hayata geçirilmesine dönük önemli bir tesisin yapım işinin ihalesini nihayetlendirerek, 18 Mart Çan Termik Santraline kireçtaşı öğütme tesisi kurulması için sözleşmesini imzaladı.

 

18 Mart Çan Termik Santralının 2x160 MWe gücündeki çevreci bir proje olan 1. ve 2. Üniteleri İçin Kireçtaşıyla Yaş Yıkama Prosesi İle Çalışan Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD) Tesisinin Kurulması ve İlgili Santral Kısımlarında Gerekli Her Türlü Modifikasyonların Yapılması İşinin yapım işini yapmaya hak kazanan UET - Uran End. Tes. İnş. Ve Tic. A.Ş. ile sözleşme imzaladı.

 

EÜAŞ’tan yapılan açıklamada, “18 Mart Çan Termik Santralının 2x160 MWe gücündeki çevreci bir proje olan 1. ve 2. Üniteleri İçin Kireçtaşıyla Yaş Yıkama Prosesi İle Çalışan Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD) Tesisinin Kurulması ve İlgili Santral Kısımlarında Gerekli Her Türlü Modifikasyonların Yapılması İşinin kireçtaşı kullanarak yaş yıkama prosesinde ve mevcutta bulunan Akışkan Yataklı Kazan Ünitelerine beslenecek kireçtaşının sağlanması için;  Kazan Üniteleri ve 2 adet BGD Tesisi için Kireçtaşı Öğütme Tesisi yapılması, Santral ile gerekli bağlantıların ve bağlantılar için Santral Ünitelerinin gerekli yerlerinde modifikasyonların yapılması projesi ile çevrenin korunmasına yönelik baca gazı yıkayıcı kule içerisinde kireçtaşı çözeltisi ile ters yönlü ya da eş yönlü temas ettirilerek kükürt dioksitten arındırılması ve baca gazındaki SO2 içeriği %98,5 verimle azaltılarak 200 mg/Nm3 altına düşürülmesi hedeflenmektedir.”denildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.