DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 03.07.2020 - 13:46, Güncelleme: 03.07.2020 - 13:46

"Concern Rosenergoatom"In Yüzer Nükleer Enerji Santrali'nden İlk Isı Verildi

 

"Concern Rosenergoatom"In Yüzer Nükleer Enerji Santrali'nden İlk Isı Verildi

Rusya Devlet Atom Enerji Kurumu Rosatom'un iştiraklerinden biri olan "Concern Rosenergoatom"ın Yüzer Nükleer Enerji Santrali'nden (FNPP) üretilen ilk ısı Çukotka'nın Pevek kentinin 5'inci mikro bölgesine verildi.
Rusya Devlet Atom Enerji Kurumu Rosatom'un iştiraklerinden biri  olan "Concern Rosenergoatom"ın Yüzer Nükleer Enerji Santrali'nden (FNPP) üretilen ilk ısı Çukotka'nın Pevek kentinin 5'inci mikro  bölgesine verildi.   Rosenergoatom Yüzer Nükleer Termik Santraller İnşaat ve İşletme Müdürlüğü Başkanı Vitaly Trutnev, konuyla ilgili olarak şunları  kaydetti: “Şimdiye kadar, yüzen nükleer santral sadece elektrik  üretti. Şu anda elektriğe ek olarak ısı da üretiyor. FNPP başlangıçta Çukotka'da 1944’te faaliyete geçirilen kömürle çalışan en eski Cahun Termik Santrali'nin yerini zamanla almak üzere tasarlandı."   Pevek 5 kentinin 5'inci mikrobölge bağlantısı ile kentin bu  kısmına kentsel su "kapalı sistemle" aktarılıyor. Geleneksel olarak Pevek'teki su temini "açık şemaya" göre evlere sıcak suyun doğrudan  ısıtma şebekesinden verilmesiyle gerçekleştiriliyor. Böyle bir  sistemin ayırt edici dezavantajı ısı kesildiği zaman sıcak su da  kesiliyor.   Kentin diğer bölgelerinin de FNPP ile bağlantısı şehir ısıtma  ağları hazır olur olmaz aşamalı olarak yapılacak. Yakın gelecekte  yüzer nükleer santral FNPP Cahun Termik Santrali'nin yerini tamamen  alabilecek.   FNPP 22 Mayıs 2020'de tamamen işletmeye alındı. Santral resmi  olarak Rusya'daki 11'inci nükleer santral ve dünyanın en kuzeyinde yer  alan santral olma özelliği taşıyor. Santal bugün itibariyle şebekeye  olan bağlantısından bu yana 57 milyon kWh'den fazla elektrik  üretti.Yüzer santralin elektrik kapasitesi 70 MW, termal kapasitesi  ise 50 Gcal /h. Yüzer nükleer santral Cahun-Bilibinskiy elektrik üretim sisteminin  enerji talebinin yaklaşık yüzde 30'unu karşılıyor. FNPP gelecekte Çukota'nın artan elektrik talebini tam olarak karşılayacak ve sadece Pevek şehri için değil aynı zamanda tüm bölge için güvenilir bir  kaynak haline gelecek.
Rusya Devlet Atom Enerji Kurumu Rosatom'un iştiraklerinden biri olan "Concern Rosenergoatom"ın Yüzer Nükleer Enerji Santrali'nden (FNPP) üretilen ilk ısı Çukotka'nın Pevek kentinin 5'inci mikro bölgesine verildi.

Rusya Devlet Atom Enerji Kurumu Rosatom'un iştiraklerinden biri  olan "Concern Rosenergoatom"ın Yüzer Nükleer Enerji Santrali'nden (FNPP) üretilen ilk ısı Çukotka'nın Pevek kentinin 5'inci mikro  bölgesine verildi.

 

Rosenergoatom Yüzer Nükleer Termik Santraller İnşaat ve İşletme Müdürlüğü Başkanı Vitaly Trutnev, konuyla ilgili olarak şunları  kaydetti: “Şimdiye kadar, yüzen nükleer santral sadece elektrik  üretti. Şu anda elektriğe ek olarak ısı da üretiyor. FNPP başlangıçta Çukotka'da 1944’te faaliyete geçirilen kömürle çalışan en eski Cahun Termik Santrali'nin yerini zamanla almak üzere tasarlandı."

 

Pevek 5 kentinin 5'inci mikrobölge bağlantısı ile kentin bu  kısmına kentsel su "kapalı sistemle" aktarılıyor. Geleneksel olarak Pevek'teki su temini "açık şemaya" göre evlere sıcak suyun doğrudan  ısıtma şebekesinden verilmesiyle gerçekleştiriliyor. Böyle bir  sistemin ayırt edici dezavantajı ısı kesildiği zaman sıcak su da  kesiliyor.

 

Kentin diğer bölgelerinin de FNPP ile bağlantısı şehir ısıtma  ağları hazır olur olmaz aşamalı olarak yapılacak. Yakın gelecekte  yüzer nükleer santral FNPP Cahun Termik Santrali'nin yerini tamamen  alabilecek.

 

FNPP 22 Mayıs 2020'de tamamen işletmeye alındı. Santral resmi  olarak Rusya'daki 11'inci nükleer santral ve dünyanın en kuzeyinde yer  alan santral olma özelliği taşıyor. Santal bugün itibariyle şebekeye  olan bağlantısından bu yana 57 milyon kWh'den fazla elektrik  üretti.Yüzer santralin elektrik kapasitesi 70 MW, termal kapasitesi  ise 50 Gcal /h. Yüzer nükleer santral Cahun-Bilibinskiy elektrik üretim sisteminin  enerji talebinin yaklaşık yüzde 30'unu karşılıyor. FNPP gelecekte Çukota'nın artan elektrik talebini tam olarak karşılayacak ve sadece Pevek şehri için değil aynı zamanda tüm bölge için güvenilir bir  kaynak haline gelecek.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.