DOĞALGAZ Haber Girişi: 26.07.2022 - 10:37, Güncelleme: 26.07.2022 - 10:44

Dönmez: "Silivri Doğal Gaz Avrupa'nın En Büyüğü”

 

Dönmez: "Silivri Doğal Gaz Avrupa'nın En Büyüğü”

Bakanı Dönmez, Silivri'de kapasite artırım çalışması devam eden doğalgaz tesisinin, 4,6 milyar metreküp ile alanında, Avrupa'nın en büyüğü olacağını açıkladı. Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nde ise hedef, 5,4 milyar metreküp!..
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yıl içinde kapasite artırma çalışmaları bitirildiğinde Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin Avrupa'nın, kendi alanındaki en büyük tesisi olacağını açıkladı. “3.2 milyar metreküp depolama hacmine sahip, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde yapacağımız çalışmayla kapasitesini 4,6 milyar metreküpe çıkartacağız. Hedefimiz bu yıl içerisinde burayı işletmeye almak. Depolara gaz basıyoruz. Tuz Gölü'ndeki deponun tamamını, Silivri deposunun da yüzde 82'sini doldurduk. Eylül ayı sonuna kadar da kalan kısmı tamamlayacağız." Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.'ye (BOTAŞ) ait Türkiye'nin ilk doğal gaz depolama tesisi Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde kapasitenin artırılması çalışmalarında yetkililerden bilgi aldı. Bakan Dönmez, kapasite artırım çalışmalarının enerji arz güvenliği açısından, kritik projelerden birinin daha hayata geçirilmesi anlamına geldiğini söyledi. Tesisin doğal gaz depolama kapasitesine ilişkin bilgi veren Dönmez, "Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin 3,2 milyar metreküp olan depolama kapasitesini, 4,6 milyar metreküpe çıkartacağız. Geri üretim kapasitesini de günlük 28 milyon metreküpten 75 milyon metreküpe çıkaracağız. Çalışmalar bitirildiğinde burası Avrupa'nın en büyük tesisi özelliğini kazanacak.” derken, çalışma takvimine dair de şöyle konuştu. “Büyük kısmı denizden yürütülen çalışmalarda, 18 kuyu açıldı. Hummalı bir şekilde çalışmalar sürüyor. Hedefimiz 2022 içerisinde tesisimizi tam kapasiteyle işletmeye almak." TUZ GÖLÜ’NDE HEDEF: 5,4 MİLYAR METREKÜP Türkiye'nin doğal gaz depolama kapasitesini artırma çalışmaları kapsamında Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde de benzer şekilde depolama kapasitesini arttırma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Bakan Dönmez, "Orada mevcut 1,2 milyar metreküplük depo kapasitesini,  2 yıl içerisinde 5,4 milyar metreküpe ulaştıracağız." dedi. SİLİVRİ’NİN ELEKTRİĞİ RÜZGÂRDAN Bakan Dönmez, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin elektriğinin tamamının rüzgâr enerjisinden sağlanacağını kaydederek, "4,2 megavatlık kurulu güçteki rüzgâr türbiniyle birlikte bu tesisimizde kullanılacak elektrik enerjisinin tamamını karşılayacağız." dedi. Dönmez, yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitelerine (FSRU) de değinerek, çalışma takvimiyle ilgili şu bilgileri paylaştı: "Son yıllarda LNG terminallerimize iki adet de FSRU terminali kazandırmıştık. Onlar çalışır vaziyette. Bir üçüncüsü de Saros Körfezi'nde tamamlanmak üzere. Bu yıl içerisinde oradaki terminali de tamamlamış olacağız."  
Bakanı Dönmez, Silivri'de kapasite artırım çalışması devam eden doğalgaz tesisinin, 4,6 milyar metreküp ile alanında, Avrupa'nın en büyüğü olacağını açıkladı. Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nde ise hedef, 5,4 milyar metreküp!..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yıl içinde kapasite artırma çalışmaları bitirildiğinde Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin Avrupa'nın, kendi alanındaki en büyük tesisi olacağını açıkladı.

3.2 milyar metreküp depolama hacmine sahip, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde yapacağımız çalışmayla kapasitesini 4,6 milyar metreküpe çıkartacağız. Hedefimiz bu yıl içerisinde burayı işletmeye almak.

Depolara gaz basıyoruz. Tuz Gölü'ndeki deponun tamamını, Silivri deposunun da yüzde 82'sini doldurduk. Eylül ayı sonuna kadar da kalan kısmı tamamlayacağız."

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.'ye (BOTAŞ) ait Türkiye'nin ilk doğal gaz depolama tesisi Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde kapasitenin artırılması çalışmalarında yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Dönmez, kapasite artırım çalışmalarının enerji arz güvenliği açısından, kritik projelerden birinin daha hayata geçirilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Tesisin doğal gaz depolama kapasitesine ilişkin bilgi veren Dönmez, "Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin 3,2 milyar metreküp olan depolama kapasitesini, 4,6 milyar metreküpe çıkartacağız. Geri üretim kapasitesini de günlük 28 milyon metreküpten 75 milyon metreküpe çıkaracağız. Çalışmalar bitirildiğinde burası Avrupa'nın en büyük tesisi özelliğini kazanacak.” derken, çalışma takvimine dair de şöyle konuştu.

“Büyük kısmı denizden yürütülen çalışmalarda, 18 kuyu açıldı. Hummalı bir şekilde çalışmalar sürüyor. Hedefimiz 2022 içerisinde tesisimizi tam kapasiteyle işletmeye almak."

TUZ GÖLÜ’NDE HEDEF: 5,4 MİLYAR METREKÜP

Türkiye'nin doğal gaz depolama kapasitesini artırma çalışmaları kapsamında Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde de benzer şekilde depolama kapasitesini arttırma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Bakan Dönmez, "Orada mevcut 1,2 milyar metreküplük depo kapasitesini,  2 yıl içerisinde 5,4 milyar metreküpe ulaştıracağız." dedi.

SİLİVRİ’NİN ELEKTRİĞİ RÜZGÂRDAN

Bakan Dönmez, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin elektriğinin tamamının rüzgâr enerjisinden sağlanacağını kaydederek, "4,2 megavatlık kurulu güçteki rüzgâr türbiniyle birlikte bu tesisimizde kullanılacak elektrik enerjisinin tamamını karşılayacağız." dedi.

Dönmez, yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitelerine (FSRU) de değinerek, çalışma takvimiyle ilgili şu bilgileri paylaştı: "Son yıllarda LNG terminallerimize iki adet de FSRU terminali kazandırmıştık. Onlar çalışır vaziyette. Bir üçüncüsü de Saros Körfezi'nde tamamlanmak üzere. Bu yıl içerisinde oradaki terminali de tamamlamış olacağız."

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.