DERGİ
odaklı
Anasayfa e-Maden ile Bir Günde Ruhsat Bu haber 942 kez okundu.
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.05.2019 - 20:11, Güncelleme: 25.05.2019 - 20:11

e-Maden ile Bir Günde Ruhsat

 

e-Maden ile Bir Günde Ruhsat

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı madencilikte başvuru, izin ve lisanslama gibi süreçleri hızlandıracak önemli bir proje olan e-Maden ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 100 günlük hedefleri kapsamında yer alan projeler arasında madencilikte başvuru, izin ve lisanslama gibi süreçleri hızlandıracak proje olan e-Maden dönemine geçiliyor. Daha önce Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne yapılan ilk müracaat işlemleri, ruhsatlandırma, arama ve işletme gibi madencilikle ilgili iş ve işlemler artık web ve mobil üzerinden yapılacak. Ayrıca, ruhsat sahipleri e-Maden sayesinde madencilik ödemelerini de web ve mobil ortamlar üzerinden gerçekleştirecek. Madencilik işlemleriyle ilgili süreci kısaltmak ve kırtasiyeciliği ortadan kaldırmak için süreci artık online platformda yürüteceklerini açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yatırımcılarımız bulundukları her yer ve zamanda işlemlerini yapabilecek. Ayrıca elektronik madencilik hizmetlerini e-devlet üzerinden de yayımlayacağız. Böylece önemli oranda emek, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacağız” dedi. Maden İşleri Genel Müdürlüğüne (MİGEM)daha önceki yıllarda yapılan maden ruhsatı başvuruları 3 ayda sonuçlanırken, 2017’de MİGEM’in yeniden yapılanmasıyla bu sürecin 7 güne düştüğü belirtilirken, e-Maden bütün gerekli evrakların ve süreçlerin tamamlanmasıyla müracaat sahibinin sabah maden aramak için başvurup akşama kadar işlemini sonuçlandıracağı ifade edildi. Projeyle, dinamik olarak rezerv-üretim-satış-stok-sevkiyat faaliyetleri daha etkin bir şekilde takip edileceği ve kayıt dışılık konusu asgariye indirilerek devlet hakları daha etkin bir şekilde takip edileceği vurgulandı. E-Maden “Elektronik Madencilik İşlemleri Yönetim Bilgi Sistemleri” Projesi, madencilik sektöründe bütün başvuruların tek bir yerden yapılmasına imkân sağlayacağı ifade edilirken, madencilikte kurumsal ve bürokratik işlemlerin azaltılarak verimliliği arttırması, sektördeki hizmet kalitesi, bilgi depolanması ve vatandaş memnuniyetinin artırılmasını hedeflendiği belirtildi. E-Maden projesiyle, yaklaşık 22 bin ruhsat ve 7 bin ruhsat sahibinin iş ve işlemlerini olumlu yönde etkileyerek, işlemlerde maliyet, zaman ve emek tasarrufu sağlanması bekleniyor. 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı madencilikte başvuru, izin ve lisanslama gibi süreçleri hızlandıracak önemli bir proje olan e-Maden ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 100 günlük hedefleri kapsamında yer alan projeler arasında madencilikte başvuru, izin ve lisanslama gibi süreçleri hızlandıracak proje olan e-Maden dönemine geçiliyor.

Daha önce Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne yapılan ilk müracaat işlemleri, ruhsatlandırma, arama ve işletme gibi madencilikle ilgili iş ve işlemler artık web ve mobil üzerinden yapılacak. Ayrıca, ruhsat sahipleri e-Maden sayesinde madencilik ödemelerini de web ve mobil ortamlar üzerinden gerçekleştirecek.

Madencilik işlemleriyle ilgili süreci kısaltmak ve kırtasiyeciliği ortadan kaldırmak için süreci artık online platformda yürüteceklerini açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yatırımcılarımız bulundukları her yer ve zamanda işlemlerini yapabilecek. Ayrıca elektronik madencilik hizmetlerini e-devlet üzerinden de yayımlayacağız. Böylece önemli oranda emek, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacağız” dedi.

Maden İşleri Genel Müdürlüğüne (MİGEM)daha önceki yıllarda yapılan maden ruhsatı başvuruları 3 ayda sonuçlanırken, 2017’de MİGEM’in yeniden yapılanmasıyla bu sürecin 7 güne düştüğü belirtilirken, e-Maden bütün gerekli evrakların ve süreçlerin tamamlanmasıyla müracaat sahibinin sabah maden aramak için başvurup akşama kadar işlemini sonuçlandıracağı ifade edildi. Projeyle, dinamik olarak rezerv-üretim-satış-stok-sevkiyat faaliyetleri daha etkin bir şekilde takip edileceği ve kayıt dışılık konusu asgariye indirilerek devlet hakları daha etkin bir şekilde takip edileceği vurgulandı.

E-Maden “Elektronik Madencilik İşlemleri Yönetim Bilgi Sistemleri” Projesi, madencilik sektöründe bütün başvuruların tek bir yerden yapılmasına imkân sağlayacağı ifade edilirken, madencilikte kurumsal ve bürokratik işlemlerin azaltılarak verimliliği arttırması, sektördeki hizmet kalitesi, bilgi depolanması ve vatandaş memnuniyetinin artırılmasını hedeflendiği belirtildi. E-Maden projesiyle, yaklaşık 22 bin ruhsat ve 7 bin ruhsat sahibinin iş ve işlemlerini olumlu yönde etkileyerek, işlemlerde maliyet, zaman ve emek tasarrufu sağlanması bekleniyor. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.