GÜNCEL (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 14.05.2020 - 10:10, Güncelleme: 14.05.2020 - 10:10

“Enerji İthalatını Azaltmak İçin Rüzgar Enerjisi Desteklenmeli”

 

“Enerji İthalatını Azaltmak İçin Rüzgar Enerjisi Desteklenmeli”

Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, “Enerjide ithalatı ve cari açıkları azaltmaya yardımcı olan doğal kaynak rüzgarın, memleket meselesi olarak ele alınması ve yaratacağı faydalar için konulan hedeflere, yaşanılan zorluklara destek verilmesi gerekiyor.”dedi.
İklim anlaşmaları, yeni ekonomik düzen ve doğanın geleceği için  yenilenebilir enerji gün geçtikçe daha da önemli hale geliyor. Fosil  yakıtların hem çevreyi hem de ekonomiyi dar bir boğaza sürüklemesi de  yenilenebilir enerjiye büyük fırsatlar verilmesine neden oluyor. Rüzgar enerjisi de yenilenebilir enerjinin yükselen değeri olarak  görülüyor. Son 10 yılda Türkiye’de bu alanda atılan adımların gelecek  ve ekonomi adına önemli kazanımlar sağladığını aktaran Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, “Enerjide ithalatı ve cari açıkları  azaltmaya yardımcı olan doğal kaynak rüzgarın, memleket meselesi  olarak ele alınması ve yaratacağı faydalar için konulan hedeflere,  yaşanılan zorluklara destek verilmesi gerekiyor.”dedi.   Fosil yakıtlara bağlılık, özellikle enerji ithalatı yapan ülkeleri  ve ekonomilerini ciddi derecede etkiliyor. Büyümeye gayret eden her  ülkede olduğu gibi Türkiye’de de büyüme trendinin getirdiği bir enerji  talebi oluyor. Birincil kaynak olarak enerji talebinin yaklaşık yüzde 70’inin ithal enerjiden karşılandığını aktaran Ali Aydın, enerji  ithalatımızın geçen yıl ülkemize maliyetinin 41 milyar dolar üstünde  olduğuna da dikkat çekti. Türkiye için büyümenin enerji talebini hep  artıracağını, bunun dış ticaret ve cari işlemlere de yansıdığını ifade  eden Aydın, ithal enerjinin ülkemiz üzerinde yaratacağı olumsuz her  türlü etkinin azaltılması adına başta rüzgar enerjisi olmak üzere  yenilenebilir enerjiye yüzümüzü döndürmek gerektiğinin altını çizdi.   Küresel enerji fiyatlarını etkileyen durum ve riskler,  ekonomilerin kırılganlığına bağlı olarak ülkelerin zor günler  geçirmesine de neden olabiliyor. Enerjide dışa bağımlılığın  azaltılmasında ise yegâne çözümün milli kaynaklar ve milli enerji  olduğunu belirten Ali Aydın’a göre enerjide millileşme hem ekonomik  hem de iklimsel faydalar adına birçok ilerlemenin önünü açıyor. Özellikle yenilenebilir enerjide yükselen bir ivmeye sahip olan rüzgar  enerjisinin ülkemiz için bir memleket meselesi olması gerektiğini  aktaran Aydın, dışa bağımlılığı ve cari açığı azaltabilecek güçte olan  rüzgara yapılacak her yatırım ve desteğin, ülke geleceğine de atılmış  faydalı temeller olduğunu ifade etti.   Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 8’ini karşılayan  rüzgar enerjisi, yaşadığı genel sıkıntıların yanında koronavirüsle de  mücadele ediyor. Pandemi sürecinde mücbir sebep ilan edilmesi istenen  rüzgar enerjisine yönelik Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB)  gerçekleştirdiği ankete dikkat çeken Ali Aydın, özellikle yatırımcı,  işletme ve bakım onarım hizmetlerinin her alanında desteğe ihtiyaç  duyan rüzgar sektörünün temsilcilerinin çağrılarına kulak verilmesi  gerektiğini aktarıyor. Ankette YEKDEM’e yetişmesi hedeflenen 2.450 MW  güç için ek süre olarak 8-12 ay istenildiğini de aktaran Aydın, enerji  ithalatını azaltmaya yardımcı olacak güç olan rüzgara ve  temsilcilerine desteğin gelmesi gerektiğini belirtti. 
Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, “Enerjide ithalatı ve cari açıkları azaltmaya yardımcı olan doğal kaynak rüzgarın, memleket meselesi olarak ele alınması ve yaratacağı faydalar için konulan hedeflere, yaşanılan zorluklara destek verilmesi gerekiyor.”dedi.

İklim anlaşmaları, yeni ekonomik düzen ve doğanın geleceği için  yenilenebilir enerji gün geçtikçe daha da önemli hale geliyor. Fosil  yakıtların hem çevreyi hem de ekonomiyi dar bir boğaza sürüklemesi de  yenilenebilir enerjiye büyük fırsatlar verilmesine neden oluyor. Rüzgar enerjisi de yenilenebilir enerjinin yükselen değeri olarak  görülüyor. Son 10 yılda Türkiye’de bu alanda atılan adımların gelecek  ve ekonomi adına önemli kazanımlar sağladığını aktaran Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, “Enerjide ithalatı ve cari açıkları  azaltmaya yardımcı olan doğal kaynak rüzgarın, memleket meselesi  olarak ele alınması ve yaratacağı faydalar için konulan hedeflere,  yaşanılan zorluklara destek verilmesi gerekiyor.”dedi.

 

Fosil yakıtlara bağlılık, özellikle enerji ithalatı yapan ülkeleri  ve ekonomilerini ciddi derecede etkiliyor. Büyümeye gayret eden her  ülkede olduğu gibi Türkiye’de de büyüme trendinin getirdiği bir enerji  talebi oluyor. Birincil kaynak olarak enerji talebinin yaklaşık yüzde 70’inin ithal enerjiden karşılandığını aktaran Ali Aydın, enerji  ithalatımızın geçen yıl ülkemize maliyetinin 41 milyar dolar üstünde  olduğuna da dikkat çekti. Türkiye için büyümenin enerji talebini hep  artıracağını, bunun dış ticaret ve cari işlemlere de yansıdığını ifade  eden Aydın, ithal enerjinin ülkemiz üzerinde yaratacağı olumsuz her  türlü etkinin azaltılması adına başta rüzgar enerjisi olmak üzere  yenilenebilir enerjiye yüzümüzü döndürmek gerektiğinin altını çizdi.

 

Küresel enerji fiyatlarını etkileyen durum ve riskler,  ekonomilerin kırılganlığına bağlı olarak ülkelerin zor günler  geçirmesine de neden olabiliyor. Enerjide dışa bağımlılığın  azaltılmasında ise yegâne çözümün milli kaynaklar ve milli enerji  olduğunu belirten Ali Aydın’a göre enerjide millileşme hem ekonomik  hem de iklimsel faydalar adına birçok ilerlemenin önünü açıyor. Özellikle yenilenebilir enerjide yükselen bir ivmeye sahip olan rüzgar  enerjisinin ülkemiz için bir memleket meselesi olması gerektiğini  aktaran Aydın, dışa bağımlılığı ve cari açığı azaltabilecek güçte olan  rüzgara yapılacak her yatırım ve desteğin, ülke geleceğine de atılmış  faydalı temeller olduğunu ifade etti.

 

Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 8’ini karşılayan  rüzgar enerjisi, yaşadığı genel sıkıntıların yanında koronavirüsle de  mücadele ediyor. Pandemi sürecinde mücbir sebep ilan edilmesi istenen  rüzgar enerjisine yönelik Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB)  gerçekleştirdiği ankete dikkat çeken Ali Aydın, özellikle yatırımcı,  işletme ve bakım onarım hizmetlerinin her alanında desteğe ihtiyaç  duyan rüzgar sektörünün temsilcilerinin çağrılarına kulak verilmesi  gerektiğini aktarıyor. Ankette YEKDEM’e yetişmesi hedeflenen 2.450 MW  güç için ek süre olarak 8-12 ay istenildiğini de aktaran Aydın, enerji  ithalatını azaltmaya yardımcı olacak güç olan rüzgara ve  temsilcilerine desteğin gelmesi gerektiğini belirtti. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.