DERGİ
odaklı
Haber Girişi: 01.11.2021 - 17:03, Güncelleme: 01.11.2021 - 17:08

“Enerji Maliyetlerini Düşürmenin Çözümü Enerji Verimliliğinden Geçiyor”

 

“Enerji Maliyetlerini Düşürmenin Çözümü Enerji Verimliliğinden Geçiyor”

ESCON Enerji’nin Genel Müdürü Onur Ünlü, sanayide yapılan yüzde 48,4’lük doğal gaz zammının ardından işletmelere enerji verimliliğine yönelik çalışmalarını hızlandırma çağrısında bulundu.
ESCON Enerji’nin Genel Müdürü Onur Ünlü, sanayide yapılan zammın ardından işletmelere enerji verimliliği konusunda çağrıda bulundu. Geçen hafta ‘Türk Sanayisinin Enerji Verimliliği Raporu’ başlıklı bir çalışma yayımladıklarını hatırlatan Ünlü, enerji verimliliği çalışmaları yapıldığı takdirde sağlanabilecek tasarruf potansiyelinin ortalama yüzde 30 olduğuna dikkat çekti. Ünlü ayrıca enerji tasarrufunu artırmaya yönelik önerilerde de bulundu. Sanayi sektöründe en yüksek oranda tüketilen ilk üç enerji türü elektrik, doğal gaz ve kömür olarak sıralanıyor. Geçtiğimiz aylarda elektriğe gelen zamların ardından 1 Kasım itibarıyla geçerli olmak üzere doğal gaza yapılan yüzde 48,4’lük zam sanayicilerin enerji maliyetlerinde büyük bir artışa neden oldu. Türk Sanayisi Yüksek Bir Enerji Potansiyeline Sahip ESCON Enerji’nin Genel Müdürü Onur Ünlü, sanayicilerin enerji maliyetlerini düşürmek için enerji verimliliği projelerine hız vermeleri gerektiğini söyledi. Sanayi tesislerinde enerji verimliliği alanındaki mevcut durumu ortaya koymak üzere hazırladıkları ‘Türk Sanayisinin Enerji Verimliliği Raporu’ başlıklı çalışmayı geçen hafta kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatan Onur Ünlü, “Dünya genelinde başta enerji tedarikinde yaşanan aksaklıklar olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı enerji fiyatları artıyor. Ülkemizde de benzer bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu nedenle işletmelerin, enerji maliyetlerini düşürmek için hiç vakit kaybetmeden enerji verimliliği çalışmalarına odaklanmaları gerekiyor. Raporumuz için 14 sektördeki 320 işletmeyi incelediğimizde enerji verimliliği çalışmaları yapıldığı takdirde ortalama yüzde 30 tasarruf edilebileceğini gördük. Hatta bu oran ticari binalarda yüzde 67,3, orman ürünlerinde yüzde 49,9, kağıtta yüzde 45,07, gıdada ise yüzde 44,7’ye kadar yükseliyor. Bu da Türk sanayisinin yüksek bir enerji potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor” dedi. Enerji verimlilik projelerini hayata geçirme noktasında işletmeler tarafından görülen en büyük engelin finansmana erişim olduğunu ifade eden Ünlü, Enerji Performans Sözleşmeleri (EPS) ile sanayicilerin bir kuruş dahi harcamadan tesislerini enerji verimli hale getirebileceklerini de sözlerine ekledi.  
ESCON Enerji’nin Genel Müdürü Onur Ünlü, sanayide yapılan yüzde 48,4’lük doğal gaz zammının ardından işletmelere enerji verimliliğine yönelik çalışmalarını hızlandırma çağrısında bulundu.

ESCON Enerji’nin Genel Müdürü Onur Ünlü, sanayide yapılan zammın ardından işletmelere enerji verimliliği konusunda çağrıda bulundu. Geçen hafta ‘Türk Sanayisinin Enerji Verimliliği Raporu’ başlıklı bir çalışma yayımladıklarını hatırlatan Ünlü, enerji verimliliği çalışmaları yapıldığı takdirde sağlanabilecek tasarruf potansiyelinin ortalama yüzde 30 olduğuna dikkat çekti. Ünlü ayrıca enerji tasarrufunu artırmaya yönelik önerilerde de bulundu.

Sanayi sektöründe en yüksek oranda tüketilen ilk üç enerji türü elektrik, doğal gaz ve kömür olarak sıralanıyor. Geçtiğimiz aylarda elektriğe gelen zamların ardından 1 Kasım itibarıyla geçerli olmak üzere doğal gaza yapılan yüzde 48,4’lük zam sanayicilerin enerji maliyetlerinde büyük bir artışa neden oldu.

Türk Sanayisi Yüksek Bir Enerji Potansiyeline Sahip

ESCON Enerji’nin Genel Müdürü Onur Ünlü, sanayicilerin enerji maliyetlerini düşürmek için enerji verimliliği projelerine hız vermeleri gerektiğini söyledi.

Sanayi tesislerinde enerji verimliliği alanındaki mevcut durumu ortaya koymak üzere hazırladıkları ‘Türk Sanayisinin Enerji Verimliliği Raporu’ başlıklı çalışmayı geçen hafta kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatan Onur Ünlü, “Dünya genelinde başta enerji tedarikinde yaşanan aksaklıklar olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı enerji fiyatları artıyor. Ülkemizde de benzer bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu nedenle işletmelerin, enerji maliyetlerini düşürmek için hiç vakit kaybetmeden enerji verimliliği çalışmalarına odaklanmaları gerekiyor.

Raporumuz için 14 sektördeki 320 işletmeyi incelediğimizde enerji verimliliği çalışmaları yapıldığı takdirde ortalama yüzde 30 tasarruf edilebileceğini gördük. Hatta bu oran ticari binalarda yüzde 67,3, orman ürünlerinde yüzde 49,9, kağıtta yüzde 45,07, gıdada ise yüzde 44,7’ye kadar yükseliyor. Bu da Türk sanayisinin yüksek bir enerji potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor” dedi. Enerji verimlilik projelerini hayata geçirme noktasında işletmeler tarafından görülen en büyük engelin finansmana erişim olduğunu ifade eden Ünlü, Enerji Performans Sözleşmeleri (EPS) ile sanayicilerin bir kuruş dahi harcamadan tesislerini enerji verimli hale getirebileceklerini de sözlerine ekledi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.