GÜNCEL Haber Girişi: 25.11.2021 - 16:55, Güncelleme: 25.11.2021 - 16:57

FACILITEE Projesi EYODER Liderliğinde Çalışmalarına Hız Kazandırdı

 

FACILITEE Projesi EYODER Liderliğinde Çalışmalarına Hız Kazandırdı

ESCO ve EPS Sektörünün STK İş birliği ile Geliştirilmesi (FACILITEE) Projesi, hazırlık çalışmalarının ardından faaliyetlerine hızla devam etmektedir.
Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren STK’lar arasında iş birliği oluşturulması, mevcut EVD (Enerji Verimliliği Danışmanlık) şirketlerinin dünyadaki ESCO (Enerji Hizmet Şirketi) seviyesine yükseltilmesi ve kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, enerji verimliliği ile kendini ödeyen EPS (Enerji Performans Sözleşmesi) uygulamalarının yaygınlaştırılması, enerji verimliliği alanında uzmanlık ve iş birliğinin geliştirilmesi hedeflenen “ESCO ve EPS Sektörünün STK İş birliği ile Geliştirilmesi (FACILITEE)” Projesi, hazırlık çalışmalarının ardından faaliyetlerine hızla devam etmektedir. Söz konusu proje, EYODER (Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği) liderliğinde ve EHAE (Enerji Hukuku ve Araştırma Enstitüsü) ile FEDERESCO (Federazione Nazionale delle Esco /Italian Association of Escos) ortaklığında yürütülmektedir. 1 Nisan 2021 yılında başlayan FACILITEE Projesi T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği mali desteğiyle uygulanan “Sivil Toplum Diyaloğu” programının altıncı dönemi kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan 33 proje arasında yer almakta olup, 15 ay sürmesi planlanıyor. Enerji Verimliliği Dünyada Yeni Bir Enerji Kaynağı Görülüyor Proje kapsamında; ESCO sektörüyle ilgili boşluk analizi yapılacak, hukuk, sigorta ve finans alanında çalışma grupları oluşturularak, yapılan toplantılarla sektörün karşılaştığı sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilecek ve bu öneriler bir çalıştayda tartışılarak politika önerisi haline getirilecek olup, elde edilen kazanımlar kamu ile paylaşılacaktır. Ayrıca EVD’lerin ESCO dönüşümü ve EPS’nin gelişimi için İtalyan proje ortağımız ile birlikte eğitimler ve yurtdışı çalışma gezileri gerçekleştirilecektir. Proje sonunda ise Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki STK’lar arasında sürdürülebilir sivil toplum diyaloğunu geliştirmek amacıyla, uluslararası bir kapanış etkinliği düzenlenecektir. Proje ile ilgili açıklama yapan Ünlü şunları söyledi: “Son 10 yılda Türkiye ve AB, enerji verimliliği alanında son derece iddialı hedefler koydular. Bu hedefler ve tüm dünyanın karşılaştığı iklim krizi düşünüldüğünde önümüzdeki dönemde bu alanda büyük yatırımların yapılması son derece önemli olacaktır. Dünyada yeni bir enerji kaynağı olarak görülen enerji verimliliği hem ülkemizin enerjide dışa bağımlığının ve enerji ithalatının azaltılması, hem de çevrenin korunması açısından hayati öneme sahiptir ve ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri olmalıdır. Bu amaçla politikalarla araçlar geliştirilmeli ve sürekli güncellenmelidir. Biz de EYODER olarak bu proje kapsamda, enerji verimliliği konusunda çalışan EVD’lerin kurumsal kapasitelerinin güçlendirilerek, dünyadaki ESCO’lar seviyesine  yükseltilmesini ve Türkiye’de yeni yeni gündeme gelen Enerji Performans Sözleşmelerinin yaygınlaştırılmasını uluslararası sivil toplum diyaloğu kapsamında kurguladık, çalışmalarımızı da bu çerçevede yürütmekteyiz.”
ESCO ve EPS Sektörünün STK İş birliği ile Geliştirilmesi (FACILITEE) Projesi, hazırlık çalışmalarının ardından faaliyetlerine hızla devam etmektedir.

Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren STK’lar arasında iş birliği oluşturulması, mevcut EVD ( Enerji Verimliliği Danışmanlık) şirketlerinin dünyadaki ESCO ( Enerji Hizmet Şirketi) seviyesine yükseltilmesi ve kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, enerji verimliliği ile kendini ödeyen EPS ( Enerji Performans Sözleşmesi) uygulamalarının yaygınlaştırılması, enerji verimliliği alanında uzmanlık ve iş birliğinin geliştirilmesi hedeflenen “ESCO ve EPS Sektörünün STK İş birliği ile Geliştirilmesi (FACILITEE)” Projesi, hazırlık çalışmalarının ardından faaliyetlerine hızla devam etmektedir.

Söz konusu proje, EYODER ( Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği) liderliğinde ve EHAE ( Enerji Hukuku ve Araştırma Enstitüsü) ile FEDERESCO (Federazione Nazionale delle Esco /Italian Association of Escos) ortaklığında yürütülmektedir. 1 Nisan 2021 yılında başlayan FACILITEE Projesi T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği mali desteğiyle uygulanan “Sivil Toplum Diyaloğu” programının altıncı dönemi kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan 33 proje arasında yer almakta olup, 15 ay sürmesi planlanıyor.

Enerji Verimliliği Dünyada Yeni Bir Enerji Kaynağı Görülüyor

Proje kapsamında; ESCO sektörüyle ilgili boşluk analizi yapılacak, hukuk, sigorta ve finans alanında çalışma grupları oluşturularak, yapılan toplantılarla sektörün karşılaştığı sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilecek ve bu öneriler bir çalıştayda tartışılarak politika önerisi haline getirilecek olup, elde edilen kazanımlar kamu ile paylaşılacaktır. Ayrıca EVD’lerin ESCO dönüşümü ve EPS’nin gelişimi için İtalyan proje ortağımız ile birlikte eğitimler ve yurtdışı çalışma gezileri gerçekleştirilecektir. Proje sonunda ise Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki STK’lar arasında sürdürülebilir sivil toplum diyaloğunu geliştirmek amacıyla, uluslararası bir kapanış etkinliği düzenlenecektir.

Proje ile ilgili açıklama yapan Ünlü şunları söyledi: “Son 10 yılda Türkiye ve AB, enerji verimliliği alanında son derece iddialı hedefler koydular. Bu hedefler ve tüm dünyanın karşılaştığı iklim krizi düşünüldüğünde önümüzdeki dönemde bu alanda büyük yatırımların yapılması son derece önemli olacaktır. Dünyada yeni bir enerji kaynağı olarak görülen enerji verimliliği hem ülkemizin enerjide dışa bağımlığının ve enerji ithalatının azaltılması, hem de çevrenin korunması açısından hayati öneme sahiptir ve ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri olmalıdır. Bu amaçla politikalarla araçlar geliştirilmeli ve sürekli güncellenmelidir. Biz de EYODER olarak bu proje kapsamda, enerji verimliliği konusunda çalışan EVD’lerin kurumsal kapasitelerinin güçlendirilerek, dünyadaki ESCO’lar seviyesine  yükseltilmesini ve Türkiye’de yeni yeni gündeme gelen Enerji Performans Sözleşmelerinin yaygınlaştırılmasını uluslararası sivil toplum diyaloğu kapsamında kurguladık, çalışmalarımızı da bu çerçevede yürütmekteyiz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.