DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 15.06.2020 - 09:20, Güncelleme: 15.06.2020 - 09:20

“Fatura Erteleme Yönetmeliği KOVİD-19 Salgın Sürecini Kapsamamaktadır”

 

“Fatura Erteleme Yönetmeliği KOVİD-19 Salgın Sürecini Kapsamamaktadır”

Afet durumunda uygulanacak fatura ertelemesi ve gecikme faizinin finansmanı uygulamasını değerlendiren GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, "Fatura Erteleme Yönetmeliği KOVİD-19 salgın sürecini kapsamamaktadır.”dedi.
Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, afet durumunda uygulanacak fatura ertelemesi ve gecikme faizinin finansmanı uygulamasını değerlendirdi.   GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan yaptığı açıklamada, "Fatura Erteleme Yönetmeliği KOVİD-19 salgın sürecini  kapsamamaktadır. Yeni düzenleme KOVİD -19 salgını süresince doğalgaz dağıtım  şirketlerine borcu olan konut aboneleri ve küçük ticarethaneleri  kapsamamaktadır. Bu konuda kamuoyunda bir yanlış yorumlama olduğunu görüyoruz. Doğalgaz dağıtım şirketleri olarak Nisan ayından başlayarak borçlu  abonelerimizin mağdur olmaması amacıyla kesintisiz doğal gaz  kullanımının devamı yönünde süreli bir uygulama yapılmıştır. Ülkemizde Haziran ayından itibaren başlatılan normalleşme süreciyle beraber bu  uygulama da sona ermektedir. 1 Temmuz'dan itibaren borçtan dolayı  doğal gaz kesme işlemleri mevzuatta belirtildiği şekilde normal  seyrinde devam edecektir.   Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedellerinin Tahsilatlarının Ertelenmesine İlişkin Yönetmelikte sadece deprem, sel, yangın, su baskını, yer kayması, çığ  olarak tanımlanan doğal afetler nedeniyle  afetin meydana geldiği  şehirlerdeki hayatın geneline ilişkin hizmetlerin verilemez hale  gelmesi durumunda Cumhurbaşkanlığının kararıyla en fazla bir yıla  kadar uygulanacaktır.   Düzenleme, oluşabilecek afet durumlarında etkilenen tüketicilerin  tahakkuk eden faturalarının ertelenmesi ile oluşan gecikme faizinin  karşılanması içindir. Gecikme bedeli haricinde kalan ana para  ertelenen süre sonunda tüketiciler tarafından ödenecektir.   Önümüzdeki kış dönemi için doğalgaz dağıtım sektörü için  hazırlıklarımıza başladık. Şebeke yatırımlarımıza salgın sürecinde ara  vermek zorunluluğu ortaya çıkmıştı. Yatırımlara ara verilen 3 aylık  dönemden dolayı 2020 planlamamızın biraz gerisinde şebeke yatrıımı  gereçleştirebileceğiz. Haziran ayından itibaren başlayan normalleşme  ile biz de sektör olarak yatırımlarımıza kaldığımız yerden devam  ediyoruz. Yıl sonuna kadar yaklaşık 700 milyon TL yatırımla 25 yeni  yerleşim yerine daha doğal gaz arzı sağlamayı planlıyoruz."şeklinde konuştu.
Afet durumunda uygulanacak fatura ertelemesi ve gecikme faizinin finansmanı uygulamasını değerlendiren GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, "Fatura Erteleme Yönetmeliği KOVİD-19 salgın sürecini kapsamamaktadır.”dedi.

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, afet durumunda uygulanacak fatura ertelemesi ve gecikme faizinin finansmanı uygulamasını değerlendirdi.

 

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan yaptığı açıklamada, "Fatura Erteleme Yönetmeliği KOVİD-19 salgın sürecini  kapsamamaktadır. Yeni düzenleme KOVİD -19 salgını süresince doğalgaz dağıtım  şirketlerine borcu olan konut aboneleri ve küçük ticarethaneleri  kapsamamaktadır. Bu konuda kamuoyunda bir yanlış yorumlama olduğunu görüyoruz. Doğalgaz dağıtım şirketleri olarak Nisan ayından başlayarak borçlu  abonelerimizin mağdur olmaması amacıyla kesintisiz doğal gaz  kullanımının devamı yönünde süreli bir uygulama yapılmıştır. Ülkemizde Haziran ayından itibaren başlatılan normalleşme süreciyle beraber bu  uygulama da sona ermektedir. 1 Temmuz'dan itibaren borçtan dolayı  doğal gaz kesme işlemleri mevzuatta belirtildiği şekilde normal  seyrinde devam edecektir.

 

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedellerinin Tahsilatlarının Ertelenmesine İlişkin Yönetmelikte sadece deprem, sel, yangın, su baskını, yer kayması, çığ  olarak tanımlanan doğal afetler nedeniyle  afetin meydana geldiği  şehirlerdeki hayatın geneline ilişkin hizmetlerin verilemez hale  gelmesi durumunda Cumhurbaşkanlığının kararıyla en fazla bir yıla  kadar uygulanacaktır.

 

Düzenleme, oluşabilecek afet durumlarında etkilenen tüketicilerin  tahakkuk eden faturalarının ertelenmesi ile oluşan gecikme faizinin  karşılanması içindir. Gecikme bedeli haricinde kalan ana para  ertelenen süre sonunda tüketiciler tarafından ödenecektir.

 

Önümüzdeki kış dönemi için doğalgaz dağıtım sektörü için  hazırlıklarımıza başladık. Şebeke yatırımlarımıza salgın sürecinde ara  vermek zorunluluğu ortaya çıkmıştı. Yatırımlara ara verilen 3 aylık  dönemden dolayı 2020 planlamamızın biraz gerisinde şebeke yatrıımı  gereçleştirebileceğiz. Haziran ayından itibaren başlayan normalleşme  ile biz de sektör olarak yatırımlarımıza kaldığımız yerden devam  ediyoruz. Yıl sonuna kadar yaklaşık 700 milyon TL yatırımla 25 yeni  yerleşim yerine daha doğal gaz arzı sağlamayı planlıyoruz."şeklinde konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.