DERGİ
odaklı
ŞİRKET Haber Girişi: 10.05.2021 - 16:47, Güncelleme: 11.05.2021 - 11:37

Galata Wind 2021 İlk Çeyrekte Satışlarını Yüzde 17,7 Artırdı

 

Galata Wind 2021 İlk Çeyrekte Satışlarını Yüzde 17,7 Artırdı

Yenilenebilir enerji şirketi Galata Wind 2021 ilk çeyrekte satışlarını yüzde 17,7 artırdı.
Nisan ayında hisselerinin yüzde 30’u halka arz edilen Galata Wind Enerji A.Ş.’nin konsolide gelirleri 2021 yılının ilk üç ayında 2021 Mart ayında tam kapasitede devreye giren Taşpınar RES’le birlikte yüzde 8,1 üretim artışı ve Amerikan Doları’na endeksli satışlar nedeniyle kurdaki artışında etkisiyle bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17,7 artarak 88.2 milyon Türk Lirası seviyesinde gerçekleşti.  2020 sonunda kısmi olarak faaliyete geçen ve ürettiği elektriği YEKDEM kapsamında yerli katkı payı dahil 94 USD/MWh fiyatla satan Taşpınar RES, 2021 yılının Ocak ayında 1.526 MWh saat, Şubat ayında 1.453 MWh, türbinlerin tamamının devreye alındığı Mart ayında 12.619 MWh üretim yaptı. Yılın kalan döneminde Taşpınar RES’in gelir artışına daha fazla olumlu etkisi olması bekleniyor.   Şirket’in esas faaliyetlerinden diğer gelirler içinde raporlanan karbon emisyon sertifika hakkı satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 235 artışla 2 milyon 313 bin TL olarak gerçekleşti. Galata Wind’in konsolide brüt kârı bir yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 artarak 57 milyon 667 bin TL olarak gerçekleşti. Brüt kâr oranının hasılat artış oranının altında kalmasının en önemli sebebinin, 2020 yılının son çeyreğinde kısmi olarak devreye giren Taşpınar RES için 2021 yılının ilk çeyreğinde hesaplanan amortisman gideri olduğu belirtildi. Karbon emisyon sertifika hakkı satış gelirleri dahil edilerek hesaplanan konsolide Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) yüzde 18,1 artışla 71.309 bin TL,  FAVÖK marjı ise yüzde 80,8 olarak gerçekleşti. Galata Wind, 2021 1. Çeyrek işletme faaliyetlerinden bir önceki yıla kıyasla yüzde 51 üzerinde 114 milyon 388 bin TL nakit elde etti. İşletme faaliyetlerinden elde edilen nakit, Şirket’in güçlü nakit yaratma potansiyeline sahip olduğunu göstermekte. Şirket’in 2021 yılı ilk üç aylık net kârı, operasyonlardan sağlanan net kâr artışına karşın Taşpınar RES yatırımının da etkisiyle ticari faaliyetler kapsamında elde edilen kur farkı gelirlerinin bir önceki yılın altında kalması ve yatırımın finansmanı için kullanılan banka kredilerinin faiz ve kur farkı giderlerindeki artış nedeniyle önceki yılın altında kalarak 7 milyon 797 bin TL olarak gerçekleşti. Şirket’in temel performans göstergeleri olarak dikkate alınması gereken operasyonlardan sağladığı gelir ve brüt kârı arttı. İlave olarak, FAVÖK marjında önceki yıla kıyasla iyileşme sağlanmış olması, Şirket’in işletme faaliyetlerinden elde ettiği naktin önceki yıla kıyasla ciddi oranda artması, 2021 yılı 1. çeyreğinin olumlu geçtiğini gösteriyor. Taşpınar RES’in Mart ayında türbinlerinin tamamı devreye alınmış olduğundan tam kapasite ile üretim yapacak olması nedeniyle izleyen dönemde finansal tablolarda bu durumun olumlu etkisinin görüleceği belirtildi.
Yenilenebilir enerji şirketi Galata Wind 2021 ilk çeyrekte satışlarını yüzde 17,7 artırdı.

Nisan ayında hisselerinin yüzde 30’u halka arz edilen Galata Wind Enerji A.Ş.’nin konsolide gelirleri 2021 yılının ilk üç ayında 2021 Mart ayında tam kapasitede devreye giren Taşpınar RES’le birlikte yüzde 8,1 üretim artışı ve Amerikan Doları’na endeksli satışlar nedeniyle kurdaki artışında etkisiyle bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17,7 artarak 88.2 milyon Türk Lirası seviyesinde gerçekleşti. 

2020 sonunda kısmi olarak faaliyete geçen ve ürettiği elektriği YEKDEM kapsamında yerli katkı payı dahil 94 USD/MWh fiyatla satan Taşpınar RES, 2021 yılının Ocak ayında 1.526 MWh saat, Şubat ayında 1.453 MWh, türbinlerin tamamının devreye alındığı Mart ayında 12.619 MWh üretim yaptı. Yılın kalan döneminde Taşpınar RES’in gelir artışına daha fazla olumlu etkisi olması bekleniyor.  

Şirket’in esas faaliyetlerinden diğer gelirler içinde raporlanan karbon emisyon sertifika hakkı satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 235 artışla 2 milyon 313 bin TL olarak gerçekleşti.

Galata Wind’in konsolide brüt kârı bir yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 artarak 57 milyon 667 bin TL olarak gerçekleşti. Brüt kâr oranının hasılat artış oranının altında kalmasının en önemli sebebinin, 2020 yılının son çeyreğinde kısmi olarak devreye giren Taşpınar RES için 2021 yılının ilk çeyreğinde hesaplanan amortisman gideri olduğu belirtildi.

Karbon emisyon sertifika hakkı satış gelirleri dahil edilerek hesaplanan konsolide Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) yüzde 18,1 artışla 71.309 bin TL,  FAVÖK marjı ise yüzde 80,8 olarak gerçekleşti.

Galata Wind, 2021 1. Çeyrek işletme faaliyetlerinden bir önceki yıla kıyasla yüzde 51 üzerinde 114 milyon 388 bin TL nakit elde etti. İşletme faaliyetlerinden elde edilen nakit, Şirket’in güçlü nakit yaratma potansiyeline sahip olduğunu göstermekte.

Şirket’in 2021 yılı ilk üç aylık net kârı, operasyonlardan sağlanan net kâr artışına karşın Taşpınar RES yatırımının da etkisiyle ticari faaliyetler kapsamında elde edilen kur farkı gelirlerinin bir önceki yılın altında kalması ve yatırımın finansmanı için kullanılan banka kredilerinin faiz ve kur farkı giderlerindeki artış nedeniyle önceki yılın altında kalarak 7 milyon 797 bin TL olarak gerçekleşti.

Şirket’in temel performans göstergeleri olarak dikkate alınması gereken operasyonlardan sağladığı gelir ve brüt kârı arttı. İlave olarak, FAVÖK marjında önceki yıla kıyasla iyileşme sağlanmış olması, Şirket’in işletme faaliyetlerinden elde ettiği naktin önceki yıla kıyasla ciddi oranda artması, 2021 yılı 1. çeyreğinin olumlu geçtiğini gösteriyor. Taşpınar RES’in Mart ayında türbinlerinin tamamı devreye alınmış olduğundan tam kapasite ile üretim yapacak olması nedeniyle izleyen dönemde finansal tablolarda bu durumun olumlu etkisinin görüleceği belirtildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.