DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 26.03.2020 - 09:23, Güncelleme: 30.03.2020 - 17:29

GMİS “Maden Ocaklarında Çalışan İşçi Sayısı Yüzde 50 Azaltıldı”

 

GMİS “Maden Ocaklarında Çalışan İşçi Sayısı Yüzde 50 Azaltıldı”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil Koronavirüs tedbirleri kapsamında maden ocaklarında işçi sayısının yüzde 50’ye düşürüldüğünü söyledi.
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil önceki gün  bir araya gelerek tüm dünyayı etkileyen Covid-19 Virüsü konusunu  görüştü. Alınan kararlar kapsamında tüm iş yerlerinde yevmiyeli  personelden çalışan izni olanlara izin kullandırılacak. Tüm bürolar,  harici servisler asgari seviyede personelle, bir oda bir kişi  tarafından faydalanacak şekilde, 5 gün bir grup devamında 5 gün diğer  grup olacak şekilde çalıştırılacak. Maden Makineleri fabrika İşletme Müdürlüğü Cumartesi günü eleman bulundurmayacak şekilde, Müessese  atölye birimleri ise Cumartesi nöbetçi bulundurmak sureti ile  çalışmalar yürütülecek. Yeraltı iş yerlerinde, toplu temas  alanlarında, teması en aza indirmek amacıyla, panoları tüm yangın  risklerini de göz önüne alarak, ayak açıklıklarını ayakta tutma amacı  öncelenerek, senelik izin, istirahat ve benzeri sebeplerle gelmeyenler  hariç, mevcut personelin yüzde 50’si 15 gün çalıştırılacak, 15 günün  bitiminde diğer yüzde 50’lik personel çalıştırılacak.   Güvenlik hizmetlerinde ise  İçişleri Bakanlığı ilgili birimlerine  bildirilen nöbet yerlerinde görevin aksamasına mahal verilmeyecek  şekilde çalışmalar yürütülecek. Her değişim öncesi yer üstü çalışılan  ortamlar ve toplu kullanılan alanlar (Banyo, dolaphane vb.) dezenfekte  edilecek. Uygulamaya 24 Mart 2020 yevmiyesinden itibaren başlanacak.   Alınan kararların ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, tahkimata önem verildiğini aktardı. Yeşil, "Yaptığımız toplantının sonucunda korona virüsü ile ilgili bazı  kararları aldık. Bu kararlarda virüsün yayılması ile ilgili ve İşçi  arkadaşlarımızın sağlığı ile ilgiliydi. Rahatlatıcı bir şekilde yer  altına iniş ve çıkışlarda kolaylık kafeslere binme sayısında minimum  insan sayısı ve iş yerlerindeki dezenfekte olaylarının artırılması  gibi virüse karşı aldığımız önlemlerin bir kısmıdır. Bizler işçi  arkadaşlarımızın sağlığı için yapılabilecek ne varsa teyakkuzda  bekliyor ve yapıyoruz. Şu anda işçi sayısı yüzde 50 oranında  düşürülmüştür. Kafeslardaki yoğunluk azaltılmıştır. Çalışma şartları  esnetilerek rahat bir şekilde bir ortam sağlanmıştır. Saat ve dakika  konuşmalı bir sıkıntımız yoktur. Üretim ise minimum düzeyde devam  etmektedir. Üretimden daha çok tahkimata önem veriyoruz. Ocakların  sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Bu anlamda da iş sağlığı ve  güvenliği için Gereken önlemlerimizi alınmıştır. Şu anda maden  işçilerimizden herhangi bir sağlık problemi yaşayan yoktur” dedi. 
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil Koronavirüs tedbirleri kapsamında maden ocaklarında işçi sayısının yüzde 50’ye düşürüldüğünü söyledi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil önceki gün  bir araya gelerek tüm dünyayı etkileyen Covid-19 Virüsü konusunu  görüştü. Alınan kararlar kapsamında tüm iş yerlerinde yevmiyeli  personelden çalışan izni olanlara izin kullandırılacak. Tüm bürolar,  harici servisler asgari seviyede personelle, bir oda bir kişi  tarafından faydalanacak şekilde, 5 gün bir grup devamında 5 gün diğer  grup olacak şekilde çalıştırılacak. Maden Makineleri fabrika İşletme Müdürlüğü Cumartesi günü eleman bulundurmayacak şekilde, Müessese  atölye birimleri ise Cumartesi nöbetçi bulundurmak sureti ile  çalışmalar yürütülecek. Yeraltı iş yerlerinde, toplu temas  alanlarında, teması en aza indirmek amacıyla, panoları tüm yangın  risklerini de göz önüne alarak, ayak açıklıklarını ayakta tutma amacı  öncelenerek, senelik izin, istirahat ve benzeri sebeplerle gelmeyenler  hariç, mevcut personelin yüzde 50’si 15 gün çalıştırılacak, 15 günün  bitiminde diğer yüzde 50’lik personel çalıştırılacak.

 

Güvenlik hizmetlerinde ise  İçişleri Bakanlığı ilgili birimlerine  bildirilen nöbet yerlerinde görevin aksamasına mahal verilmeyecek  şekilde çalışmalar yürütülecek. Her değişim öncesi yer üstü çalışılan  ortamlar ve toplu kullanılan alanlar (Banyo, dolaphane vb.) dezenfekte  edilecek. Uygulamaya 24 Mart 2020 yevmiyesinden itibaren başlanacak.

 

Alınan kararların ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, tahkimata önem verildiğini aktardı. Yeşil, "Yaptığımız toplantının sonucunda korona virüsü ile ilgili bazı  kararları aldık. Bu kararlarda virüsün yayılması ile ilgili ve İşçi  arkadaşlarımızın sağlığı ile ilgiliydi. Rahatlatıcı bir şekilde yer  altına iniş ve çıkışlarda kolaylık kafeslere binme sayısında minimum  insan sayısı ve iş yerlerindeki dezenfekte olaylarının artırılması  gibi virüse karşı aldığımız önlemlerin bir kısmıdır. Bizler işçi  arkadaşlarımızın sağlığı için yapılabilecek ne varsa teyakkuzda  bekliyor ve yapıyoruz. Şu anda işçi sayısı yüzde 50 oranında  düşürülmüştür. Kafeslardaki yoğunluk azaltılmıştır. Çalışma şartları  esnetilerek rahat bir şekilde bir ortam sağlanmıştır. Saat ve dakika  konuşmalı bir sıkıntımız yoktur. Üretim ise minimum düzeyde devam  etmektedir. Üretimden daha çok tahkimata önem veriyoruz. Ocakların  sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Bu anlamda da iş sağlığı ve  güvenliği için Gereken önlemlerimizi alınmıştır. Şu anda maden  işçilerimizden herhangi bir sağlık problemi yaşayan yoktur” dedi. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.