DOĞALGAZ Haber Girişi: 01.07.2021 - 13:34, Güncelleme: 01.07.2021 - 13:34

Hidrojen Ekonomisine Geçişte Doğalgaz Altyapıları Önem Kazanacak

 

Hidrojen Ekonomisine Geçişte Doğalgaz Altyapıları Önem Kazanacak

GAZBİR-GAZMER Temiz Enerji Teknoloji Merkezi Proje ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Sarıkaya, "Ülkemiz genç ve modern doğalgaz dağıtım şebekesi ve düşük kayıp oranlarıyla hidrojen ekonomisine geçişin en kolay sağlanabileceği ülkelerden biri." dedi.
GAZBİR-GAZMER Temiz Enerji Teknoloji Merkezi Proje ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Mehmet Şerif Sarıkaya, hidrojenin sanayi, ulaşım ve enerji sektörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılabileceğini belirterek, Türkiye'nin, genç ve modern doğalgaz dağıtım şebekesi ve şebekedeki düşük kayıp oranları ile hidrojen ekonomisine geçişin en kolay sağlanabileceği ülkelerden olduğunu ifade etti. Sarıkaya, Türkiye'de 2050 yılına kadar hidrojenin enerji sektöründe kullanımına yönelik altyapı çalışmalarının tamamlanabileceğini söyledi. Küresel anlamda yaklaşık 2 bin 900 ton hidrojenin gaz şebekelerine karıştırıldığını dile getiren Sarıkaya, özellikle 2017'den sonra hidrojenin doğalgaz şebekesine karıştırılması ya da enjeksiyonu faaliyetlerinde artış yaşandığını, Türkiye'de ise bu çalışmaların 2018'den bu yana sistemli bir şekilde yürütüldüğünü belirtti. Sarıkaya, doğalgaz dağıtım sektöründe son zamanlarda dijitalleşme ve enerji sektöründe düşük karbonlu teknolojilerin kullanımına yönelik çalışmaların ana çalışma konuları olduğunu söyledi. Ar-Ge çalışmalarının ise yüzde 70'ten fazlasının odak noktasında karbon emisyonu içeren konuların bulunduğuna işaret eden Sarıkaya, "Söz konusu Ar-Ge çalışmaları sayesinde geçmişten günümüze boru hatlarından geçen gazın değişimi gerçekleşti. Emisyonu azaltmaya yönelik bu faaliyetlerde borularda ilk olarak şehir gazıyla olan bu değişim, yerini doğalgaza bıraktı. 2000'li yıllar sonrası şebekeye doğalgaza ek olarak düşük oranlarla biyometan eklenmeye başlandı. Bugünlerde ise doğalgaza biyometan ilavesi yanında hidrojen eklenmesi gündeme geldi. Hidrojen, doğalgaz sektörü için de büyük avantajlar sağlıyor. Doğalgaz sektöründe hidrojen kullanımının arz güvenliği ve enerji verimliliği sağlayarak dışa bağımlılığın azaltılması ve karbon emisyonlarının düşürülmesi noktasında ciddi katkılar sağlayacağı düşünülüyor."şeklinde konuştu. Sarıkaya, hidrojenin nihai kullanıcıya ulaştırılması, depolanması, ve karbonsuzlaştırma çalışmalarında doğalgaz şebekelerinin kritik roller üstlenebileceğini dile getirdi. Hidrojenin doğalgaz şebekesine entegre edilmesinin düşük karbonlu ekonomiye geçişin kolaylaştırılması ve doğalgaz altyapılarında sürdürülebilirliğin sağlanmasında ciddi katkıları olmasının beklendiğini belirten Sarıkaya, "Hidrojen sanayi, ulaşım, enerji sektörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilir. Türkiye'de hidrojenin enerji sektöründe kullanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Ülkemiz genç ve modern doğalgaz dağıtım şebekesi ve düşük kayıp oranlarıyla hidrojen ekonomisine geçişin en kolay sağlanabileceği ülkelerden biridir. Büyük miktarda hidrojeni daha uzun mesafelere daha az maliyetle taşıyabilirsiniz."dedi.  
GAZBİR-GAZMER Temiz Enerji Teknoloji Merkezi Proje ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Sarıkaya, "Ülkemiz genç ve modern doğalgaz dağıtım şebekesi ve düşük kayıp oranlarıyla hidrojen ekonomisine geçişin en kolay sağlanabileceği ülkelerden biri." dedi.

GAZBİR-GAZMER Temiz Enerji Teknoloji Merkezi Proje ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Mehmet Şerif Sarıkaya, hidrojenin sanayi, ulaşım ve enerji sektörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılabileceğini belirterek, Türkiye'nin, genç ve modern doğalgaz dağıtım şebekesi ve şebekedeki düşük kayıp oranları ile hidrojen ekonomisine geçişin en kolay sağlanabileceği ülkelerden olduğunu ifade etti.

Sarıkaya, Türkiye'de 2050 yılına kadar hidrojenin enerji sektöründe kullanımına yönelik altyapı çalışmalarının tamamlanabileceğini söyledi.

Küresel anlamda yaklaşık 2 bin 900 ton hidrojenin gaz şebekelerine karıştırıldığını dile getiren Sarıkaya, özellikle 2017'den sonra hidrojenin doğalgaz şebekesine karıştırılması ya da enjeksiyonu faaliyetlerinde artış yaşandığını, Türkiye'de ise bu çalışmaların 2018'den bu yana sistemli bir şekilde yürütüldüğünü belirtti.

Sarıkaya, doğalgaz dağıtım sektöründe son zamanlarda dijitalleşme ve enerji sektöründe düşük karbonlu teknolojilerin kullanımına yönelik çalışmaların ana çalışma konuları olduğunu söyledi.

Ar-Ge çalışmalarının ise yüzde 70'ten fazlasının odak noktasında karbon emisyonu içeren konuların bulunduğuna işaret eden Sarıkaya, "Söz konusu Ar-Ge çalışmaları sayesinde geçmişten günümüze boru hatlarından geçen gazın değişimi gerçekleşti. Emisyonu azaltmaya yönelik bu faaliyetlerde borularda ilk olarak şehir gazıyla olan bu değişim, yerini doğalgaza bıraktı. 2000'li yıllar sonrası şebekeye doğalgaza ek olarak düşük oranlarla biyometan eklenmeye başlandı. Bugünlerde ise doğalgaza biyometan ilavesi yanında hidrojen eklenmesi gündeme geldi. Hidrojen, doğalgaz sektörü için de büyük avantajlar sağlıyor. Doğalgaz sektöründe hidrojen kullanımının arz güvenliği ve enerji verimliliği sağlayarak dışa bağımlılığın azaltılması ve karbon emisyonlarının düşürülmesi noktasında ciddi katkılar sağlayacağı düşünülüyor."şeklinde konuştu.

Sarıkaya, hidrojenin nihai kullanıcıya ulaştırılması, depolanması, ve karbonsuzlaştırma çalışmalarında doğalgaz şebekelerinin kritik roller üstlenebileceğini dile getirdi.

Hidrojenin doğalgaz şebekesine entegre edilmesinin düşük karbonlu ekonomiye geçişin kolaylaştırılması ve doğalgaz altyapılarında sürdürülebilirliğin sağlanmasında ciddi katkıları olmasının beklendiğini belirten Sarıkaya, " Hidrojen sanayi, ulaşım, enerji sektörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilir. Türkiye'de hidrojenin enerji sektöründe kullanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Ülkemiz genç ve modern doğalgaz dağıtım şebekesi ve düşük kayıp oranlarıyla hidrojen ekonomisine geçişin en kolay sağlanabileceği ülkelerden biridir. Büyük miktarda hidrojeni daha uzun mesafelere daha az maliyetle taşıyabilirsiniz."dedi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.