DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 24.09.2020 - 09:53, Güncelleme: 24.09.2020 - 09:53

İlçelere Doğalgazı BOTAŞ Götürecek

 

İlçelere Doğalgazı BOTAŞ Götürecek

Doğalgazın ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefi doğrultusunda merkez nüfusu 20 bin ve üzerindeki ilçelere doğalgaz ulaştırılmasını sağlamak üzere yapılacak yatırımlar için Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) görevlendirildi.
Doğalgazın ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefi doğrultusunda merkez nüfusu 20 bin ve üzerindeki ilçelere doğalgaz ulaştırılmasını sağlamak üzere yapılacak yatırımlar için Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) görevlendirildi.   Cumhurbaşkanlığı’nın ilçelere doğalgaz ulaştırılması amacıyla BOTAŞ Genel Müdürlüğünün görevlendirilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.   Buna göre, karar kapsamında yeterlilik sağlayan merkez nüfusu 20 bin ve üzerindeki ilçelere doğalgaz ulaştırılmasını teminen gerekli şehir besleme hattı yatırımları, BOTAŞ Genel Müdürlüğü veya doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından, şehir giriş istasyonu ve dağıtım şebekesi yatırımları ise doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından gerçekleştirilecek.   Yeterlilik sağlayan ilçelerin şehir besleme hattı yatırımlarının, BOTAŞ Genel Müdürlüğü veya ilgili dağıtım şirketinin hangisi tarafından yapılacağına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından karar verilecek.   Büyükşehirlerde yer alan ilçelerde, ilçe merkez nüfusunun 20 bin ve üzerinde olduğunun tespitinde, 6360 sayılı Kanunla mahalleye dönüşen köyler/beldeler göz önünde bulundurulmayacak.  İlçelerin bu Karar kapsamında nüfuslarının tespitinde, ilgili kurum ve/veya kuruluşların resmî verileri esas alınacak.   Karar kapsamında yeterlilik sağlayan ilçeler, BOTAŞ Genel Müdürlüğünün önerisi, EPDK'nın görüşü ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının onayı ile belirlenecek.   Belirlenen ilçelere doğalgaz ulaştırılması için BOTAŞ tarafından yapılacak yatırımların finansmanı, ilgili yıl Orta Vadeli Programı ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının Genel Yatırım ve Finansman Programı kapsamında değerlendirilecek.   Ayrıca, bu kararla mevcut doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan ilçelere doğalgaz ulaştırılması amacıyla BOTAŞ’ın görevlendirilmesine dair 2016 tarihli ve 2016/9382 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ise yürürlükten kaldırıldı.
Doğalgazın ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefi doğrultusunda merkez nüfusu 20 bin ve üzerindeki ilçelere doğalgaz ulaştırılmasını sağlamak üzere yapılacak yatırımlar için Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) görevlendirildi.

Doğalgazın ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefi doğrultusunda merkez nüfusu 20 bin ve üzerindeki ilçelere doğalgaz ulaştırılmasını sağlamak üzere yapılacak yatırımlar için Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) görevlendirildi.

 

Cumhurbaşkanlığı’nın ilçelere doğalgaz ulaştırılması amacıyla BOTAŞ Genel Müdürlüğünün görevlendirilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Buna göre, karar kapsamında yeterlilik sağlayan merkez nüfusu 20 bin ve üzerindeki ilçelere doğalgaz ulaştırılmasını teminen gerekli şehir besleme hattı yatırımları, BOTAŞ Genel Müdürlüğü veya doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından, şehir giriş istasyonu ve dağıtım şebekesi yatırımları ise doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından gerçekleştirilecek.

 

Yeterlilik sağlayan ilçelerin şehir besleme hattı yatırımlarının, BOTAŞ Genel Müdürlüğü veya ilgili dağıtım şirketinin hangisi tarafından yapılacağına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından karar verilecek.

 

Büyükşehirlerde yer alan ilçelerde, ilçe merkez nüfusunun 20 bin ve üzerinde olduğunun tespitinde, 6360 sayılı Kanunla mahalleye dönüşen köyler/beldeler göz önünde bulundurulmayacak.  İlçelerin bu Karar kapsamında nüfuslarının tespitinde, ilgili kurum ve/veya kuruluşların resmî verileri esas alınacak.

 

Karar kapsamında yeterlilik sağlayan ilçeler, BOTAŞ Genel Müdürlüğünün önerisi, EPDK'nın görüşü ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının onayı ile belirlenecek.

 

Belirlenen ilçelere doğalgaz ulaştırılması için BOTAŞ tarafından yapılacak yatırımların finansmanı, ilgili yıl Orta Vadeli Programı ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının Genel Yatırım ve Finansman Programı kapsamında değerlendirilecek.

 

Ayrıca, bu kararla mevcut doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan ilçelere doğalgaz ulaştırılması amacıyla BOTAŞ’ın görevlendirilmesine dair 2016 tarihli ve 2016/9382 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ise yürürlükten kaldırıldı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.