DÜNYADAN (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 26.06.2020 - 15:11, Güncelleme: 26.06.2020 - 15:11

Rusya'da Dört Yeni Nükleer Güç Santrali İnşa Edilecek

 

Rusya'da Dört Yeni Nükleer Güç Santrali İnşa Edilecek

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom, Rusya'nın Leningrad ve Smolensk bölgelerinde yeni nükleer güç santrali (NGS) ünitelerinin inşası için hazırlık çalışmaları başladı.
Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom, Rusya'nın Leningrad ve Smolensk bölgelerinde yeni nükleer güç santrali (NGS) ünitelerinin inşası için hazırlık çalışmaları başladı.   Rusya'da nükleer güç üniteleri inşaat çalışmalarının organizasyonu ve yatırım projelerinin uygulanmasından sorumlu olanların atanması için  yapılan toplantı sonrasında konuyla ilgili karar Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Alexei Likhachev tarafından  imzalandı.   Alınan kararla ilgili konuşan Likhachev, “Rus nükleer enerji endüstrisi bu döneme yeni geliştirilen nükleer  santraller olan VVER-1200 ve VVER-TOI projeleri ile geldi.Bu projeler  sadece Rusya'da değil yurtdışında da başarıyla uygulanıyor.Tüm  projeler mevcut olan tüm uluslararası güvenlik gereksinimlerini  karşılayan en son başarılı çalışmalara ve gelişmelere göre  tasarlandılar. ”dedi.   Bu tesisler, 2035 yılına kadar Rusya Hükümeti tarafından onaylanan Rusya'nın genel elektrik tesisi yerleştirme planına dâhil edildi. Rosatom'un bir parçası olan Rosenergoatom A.Ş, bu periyotta yatırım  projelerinin hem geliştiricisi hem de teknik koordinatörü olacak.   Leningrad NGS-2 inşaatının ilk aşaması, Leningrad NGS'nin yeni  üniteleri için referans kabul ediliyor. Kursk NGS-2'de yapım  aşamasında olan projeye benzer VVER-TOI projesi de Smolensk'teki NGS'de uygulanacak.   Rosenergoatom Genel Müdürü Andrei Petrov yeni reaktörlerle ilgili  şöyle konuştu: “Yeni güç üniteleri hizmet ömrü önümüzdeki on yıl  içinde sona erecek olan RBMK-1000 reaktörleriyle değiştirilecek. Ön  tahminlere göre, proje inşaatları 15 bine kadar yeni iş imkanı  yaratacak, bölgesel ve yerel bütçelere düzenli vergi geliri  sağlayacak."   Bu yılın sonunda, Leningrad NGS-2’nin yeni VVER-1200 reaktörleri № 3 ve № 4 ile inşaat sahasında bir ön çalışma uygulama projesi gerçekleştirilecek. Sahada geçici ev inşaat kampları ve bir sanayi üssü inşa edilmesi de planlanıyor. Ayrıca 2020-2022 dönemi boyunca, yeni projelerin lisans gerekçelendirmesi, ünite 3 ve 4’ün çevresel etkisinin değerlendirilmesi konusunda kamuya açık oturumlar ve 2022 yılına kadar inşaat projesi değerlendirmesi yapılacak.   Toplam 2 bin 510 MW kapasiteli VVER-TOI reaktörlere sahip yeni Smolensk NGS-2 güç üniteleri, NGS’nin mevcut güç ünitelerine 6 km uzaklıkta inşa edilecek. 2020 yılı sonunda “Smolensk NGS-2 güç üniteleri № 1, 2” yatırım projesinin bir eylem planının hazırlanması ve onaylanması ile plana göre proje finansman sürecinin başlatılması planlanıyor.
Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom, Rusya'nın Leningrad ve Smolensk bölgelerinde yeni nükleer güç santrali (NGS) ünitelerinin inşası için hazırlık çalışmaları başladı.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom, Rusya'nın Leningrad ve Smolensk bölgelerinde yeni nükleer güç santrali (NGS) ünitelerinin inşası için hazırlık çalışmaları başladı.

 

Rusya'da nükleer güç üniteleri inşaat çalışmalarının organizasyonu ve yatırım projelerinin uygulanmasından sorumlu olanların atanması için  yapılan toplantı sonrasında konuyla ilgili karar Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Alexei Likhachev tarafından  imzalandı.

 

Alınan kararla ilgili konuşan Likhachev, “Rus nükleer enerji endüstrisi bu döneme yeni geliştirilen nükleer  santraller olan VVER-1200 ve VVER-TOI projeleri ile geldi.Bu projeler  sadece Rusya'da değil yurtdışında da başarıyla uygulanıyor.Tüm  projeler mevcut olan tüm uluslararası güvenlik gereksinimlerini  karşılayan en son başarılı çalışmalara ve gelişmelere göre  tasarlandılar. ”dedi.

 

Bu tesisler, 2035 yılına kadar Rusya Hükümeti tarafından onaylanan Rusya'nın genel elektrik tesisi yerleştirme planına dâhil edildi. Rosatom'un bir parçası olan Rosenergoatom A.Ş, bu periyotta yatırım  projelerinin hem geliştiricisi hem de teknik koordinatörü olacak.

 

Leningrad NGS-2 inşaatının ilk aşaması, Leningrad NGS'nin yeni  üniteleri için referans kabul ediliyor. Kursk NGS-2'de yapım  aşamasında olan projeye benzer VVER-TOI projesi de Smolensk'teki NGS'de uygulanacak.

 

Rosenergoatom Genel Müdürü Andrei Petrov yeni reaktörlerle ilgili  şöyle konuştu: “Yeni güç üniteleri hizmet ömrü önümüzdeki on yıl  içinde sona erecek olan RBMK-1000 reaktörleriyle değiştirilecek. Ön  tahminlere göre, proje inşaatları 15 bine kadar yeni iş imkanı  yaratacak, bölgesel ve yerel bütçelere düzenli vergi geliri  sağlayacak."

 

Bu yılın sonunda, Leningrad NGS-2’nin yeni VVER-1200 reaktörleri № 3 ve № 4 ile inşaat sahasında bir ön çalışma uygulama projesi gerçekleştirilecek. Sahada geçici ev inşaat kampları ve bir sanayi üssü inşa edilmesi de planlanıyor. Ayrıca 2020-2022 dönemi boyunca, yeni projelerin lisans gerekçelendirmesi, ünite 3 ve 4’ün çevresel etkisinin değerlendirilmesi konusunda kamuya açık oturumlar ve 2022 yılına kadar inşaat projesi değerlendirmesi yapılacak.

 

Toplam 2 bin 510 MW kapasiteli VVER-TOI reaktörlere sahip yeni Smolensk NGS-2 güç üniteleri, NGS’nin mevcut güç ünitelerine 6 km uzaklıkta inşa edilecek. 2020 yılı sonunda “Smolensk NGS-2 güç üniteleri № 1, 2” yatırım projesinin bir eylem planının hazırlanması ve onaylanması ile plana göre proje finansman sürecinin başlatılması planlanıyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.