PETROL - LPG Haber Girişi: 25.02.2021 - 14:37, Güncelleme: 25.02.2021 - 14:40

Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Yılın İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

 

Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Yılın İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Vergi Denetim Kurumu (VDK) yetkilileriyle bir araya geldi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil ve Meclis Başkanı Ahmet Erdem başkanlığında video konferans aracılığıyla yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi.​ Yasadışı yöntemlerle maliyetinin altında satış yapan istasyonlar hakkında meclis üyeleri istişarelerde bulundu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) temsilcisi, konunun EPDK, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Vergi Denetim Kurumu katılımıyla düzenlenen toplantılarda ele alındığı ve yeni çerçeveyle günlük bazda akaryakıtın hareketinin takip edileceğini aktardı. Faturadaki giriş çıkış ve depodan çıkan ürünle birlikte entegre takip sistemi aracılığıyla sorunun çözülmesini öngördüklerini aktardı. Biyodizel konusunun detaylarıyla ele alındığı toplantıda finansal ve operasyonel yükün dağıtım şirketlerinde olduğunun altı çizildi. Binde beş oranının binde bire düşürülmesi önerisiyle birlikte görüşlerin kamuya aktarıldığı belirtildi. Uçucu Organik Bileşikler konusunda toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilisi TSE’nin Yetkilendirilmiş Kuruluş olmasına yönelik protokolün imza aşamasında olduğu bilgisini paylaştı. Mevzuat kapsamındaki muayenelerin tankerlerin ADR muayenesiyle paralel tasarlanacağı görüşü iletildi. Elektrikli araçların şarj istasyonu konusunda Bakanlıklar ile birlikte bir komisyon kurulduğu ve sektör meclisi olarak konunun takip edildiği dile getirildi. Bu konuda meclis bünyesinde de bir çalışma grubunun oluşturulmasının faydalı olacağı bildirildi.  İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları konusunun Bakanlıkta imza aşamasında olduğu ve kısa bir süre zarfında yayınlanmasının beklendiği ifade edildi. Farklılaştırılmış akaryakıtlar (DKA) ile ilgili uygulama süreciyle ilgili EPDK yetkilisine sorulan sorulara istinaden dağıtıcıların DKA ile ana akaryakıt takibini yapması gerektiği ancak Kuruma bir raporlama yapmasının beklenmediği anlaşıldı. 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Vergi Denetim Kurumu (VDK) yetkilileriyle bir araya geldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil ve Meclis Başkanı Ahmet Erdem başkanlığında video konferans aracılığıyla yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi.​

Yasadışı yöntemlerle maliyetinin altında satış yapan istasyonlar hakkında meclis üyeleri istişarelerde bulundu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) temsilcisi, konunun EPDK, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Vergi Denetim Kurumu katılımıyla düzenlenen toplantılarda ele alındığı ve yeni çerçeveyle günlük bazda akaryakıtın hareketinin takip edileceğini aktardı. Faturadaki giriş çıkış ve depodan çıkan ürünle birlikte entegre takip sistemi aracılığıyla sorunun çözülmesini öngördüklerini aktardı.

Biyodizel konusunun detaylarıyla ele alındığı toplantıda finansal ve operasyonel yükün dağıtım şirketlerinde olduğunun altı çizildi. Binde beş oranının binde bire düşürülmesi önerisiyle birlikte görüşlerin kamuya aktarıldığı belirtildi.

Uçucu Organik Bileşikler konusunda toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilisi TSE’nin Yetkilendirilmiş Kuruluş olmasına yönelik protokolün imza aşamasında olduğu bilgisini paylaştı. Mevzuat kapsamındaki muayenelerin tankerlerin ADR muayenesiyle paralel tasarlanacağı görüşü iletildi.

Elektrikli araçların şarj istasyonu konusunda Bakanlıklar ile birlikte bir komisyon kurulduğu ve sektör meclisi olarak konunun takip edildiği dile getirildi. Bu konuda meclis bünyesinde de bir çalışma grubunun oluşturulmasının faydalı olacağı bildirildi. 

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları konusunun Bakanlıkta imza aşamasında olduğu ve kısa bir süre zarfında yayınlanmasının beklendiği ifade edildi. Farklılaştırılmış akaryakıtlar (DKA) ile ilgili uygulama süreciyle ilgili EPDK yetkilisine sorulan sorulara istinaden dağıtıcıların DKA ile ana akaryakıt takibini yapması gerektiği ancak Kuruma bir raporlama yapmasının beklenmediği anlaşıldı. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.