DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.05.2019 - 19:57, Güncelleme: 25.05.2019 - 19:57

Jeotermal Enerjide Yeni Hedef 4 Bin Megavat

 

Jeotermal Enerjide Yeni Hedef 4 Bin Megavat

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Oğuz Can, jeotermal enerjide hedefin katlanarak, 4 bin megavat olarak güncellendiğini söyledi.
Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından düzenlenen Türkiye Jeotermal Çalıştay ve Kongresi'nin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Oğuz Can,  sektörün dönüşümünde yenilenebilir enerjinin ucuzlamasına ek olarak, üretim santrallerinin esnekliği, yeni teknoloji ve trendlerin takibi, verimlilik gibi alanların öncelikle etkisi bulunduğunu anlattı. Jeotermal enerjide 2023 için bin megavat olarak öngörülen kurulu gücün aşılarak, 2 bin megavata doğru ilerlendiğine işaret eden Can, "Türkiye jeotermalde dünya genelinde kurulu güçte dördüncü oldu. Jeotermal enerjide, 2023 ve 2030 planlamasında belli bir potansiyelin bulunduğu, hedefin ise katlanarak 4 bin megavat civarına revize edildiğini görüyoruz.” dedi. Can, “Çalışmalara kesintiye gitmeden devam edilmesi gerekiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak jeotermal enerjinin stratejik ve önemli gelişim sürecinin devam ettirilmesi gereken bir sektör olduğunu düşünüyoruz. Kapasite açısından yeni sahaların ortaya konması, özellikle de yeni alanların oluşturulmasında da sistemli bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Enerjide emre amadenin artırılması gerekiyor, jeotermal santrallerin çalışmasına bakıldığında birçok açıdan gelişim alanı olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Jeotermal enerjide sektörün çalışma alanlarının son yıllarda zenginleştiğini söyleyen Can, "Elektrik üretimi yanında, tarımsal faaliyetlerde jeotermal faaliyetlerin yaygınlaştırılması gerekiyor. Teknik ve ekonomik olması şartıyla bu uygulamaları destekliyoruz." dedi. 2020 sonrasındaki teşvik sistemlerine yönelik çalışmaların sürdüğünü aktaran Can, sektörde proje geliştirenlerin bu anlamda jeotermalde hız kesmemeleri gerektiğini söyledi. Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap da jeotermal enerjinin 10 yıla yakın bir sürede kapasitesini 15 megavattan bin 155 megavata çıkararak dinamizmini kanıtladığını vurguladı. Kındap ayrıca sektörün Maden Tetkik Arama'dan edinilen deneyimle hem yatırımlara devam edip hem de yeni keşifler gerçekleştirmeye kararlı olduğunu kaydetti.  
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Oğuz Can, jeotermal enerjide hedefin katlanarak, 4 bin megavat olarak güncellendiğini söyledi.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından düzenlenen Türkiye Jeotermal Çalıştay ve Kongresi'nin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Oğuz Can,  sektörün dönüşümünde yenilenebilir enerjinin ucuzlamasına ek olarak, üretim santrallerinin esnekliği, yeni teknoloji ve trendlerin takibi, verimlilik gibi alanların öncelikle etkisi bulunduğunu anlattı.

Jeotermal enerjide 2023 için bin megavat olarak öngörülen kurulu gücün aşılarak, 2 bin megavata doğru ilerlendiğine işaret eden Can, "Türkiye jeotermalde dünya genelinde kurulu güçte dördüncü oldu. Jeotermal enerjide, 2023 ve 2030 planlamasında belli bir potansiyelin bulunduğu, hedefin ise katlanarak 4 bin megavat civarına revize edildiğini görüyoruz.” dedi. Can, “Çalışmalara kesintiye gitmeden devam edilmesi gerekiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak jeotermal enerjinin stratejik ve önemli gelişim sürecinin devam ettirilmesi gereken bir sektör olduğunu düşünüyoruz. Kapasite açısından yeni sahaların ortaya konması, özellikle de yeni alanların oluşturulmasında da sistemli bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Enerjide emre amadenin artırılması gerekiyor, jeotermal santrallerin çalışmasına bakıldığında birçok açıdan gelişim alanı olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Jeotermal enerjide sektörün çalışma alanlarının son yıllarda zenginleştiğini söyleyen Can, "Elektrik üretimi yanında, tarımsal faaliyetlerde jeotermal faaliyetlerin yaygınlaştırılması gerekiyor. Teknik ve ekonomik olması şartıyla bu uygulamaları destekliyoruz." dedi. 2020 sonrasındaki teşvik sistemlerine yönelik çalışmaların sürdüğünü aktaran Can, sektörde proje geliştirenlerin bu anlamda jeotermalde hız kesmemeleri gerektiğini söyledi. Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap da jeotermal enerjinin 10 yıla yakın bir sürede kapasitesini 15 megavattan bin 155 megavata çıkararak dinamizmini kanıtladığını vurguladı. Kındap ayrıca sektörün Maden Tetkik Arama'dan edinilen deneyimle hem yatırımlara devam edip hem de yeni keşifler gerçekleştirmeye kararlı olduğunu kaydetti.  
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.