ŞİRKET Haber Girişi: 28.06.2021 - 09:29, Güncelleme: 28.06.2021 - 09:29

Kayserigaz ve Bursagaz, Doğalgaz Dağıtım Ekipmanlarını 3D Teknolojisiyle Üretecek

 

Kayserigaz ve Bursagaz, Doğalgaz Dağıtım Ekipmanlarını 3D Teknolojisiyle Üretecek

SOCAR Türkiye’nin grup şirketlerinden Kayserigaz ve Bursagaz, 3D yazılım teknolojisi ile daha düşük maliyetli doğalgaz dağıtım ekipmanları üretmek üzere yeni bir Ar-Ge projesini hayata geçirdi.
SOCAR Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, Kayserigaz ve Bursagaz SOCAR Türkiye Doğal Gaz İş Birimi çatısı altında ortak bir Ar-Ge projesi başlattı. Güvenli, çevreci ve ekonomik doğalgaz hizmetini en iyi ve en kaliteli şekilde verme hedefiyle Ar-Ge çalışmaları yürüten Kayserigaz ve Bursagaz, ‘3D Yazdırma Teknolojileri ile Doğal Gaz Dağıtımda Kullanılacak Ekipmanların Üretiminin Araştırılması Projesi’ni hayata geçirdi. Çalışma kapsamında, doğalgazın dağıtımında kullanılan ekipman ve parçaların 3D yazdırma teknolojisiyle üretilmesi için yazılım geliştirilmesi planlanıyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen SOCAR Türkiye Doğal Gaz İş Birimi Tarife, Yatırım ve Paydaş İlişkileri Direktörü Ertan Yıldız, SOCAR Türkiye’nin yenilikçi vizyonuyla aralıksız devam eden ve sektöre yön veren nitelikte Ar-Ge çalışmalarına bir yenisini eklediğini kaydetti. Doğalgaz dağıtım şirketlerinin envanterindeki tüm parçaların 3D teknolojisiyle yazdırılarak üretilmesini öngören bu projenin önemli avantajlar sağlayacağını ifade eden Yıldız, “Yeni dağıtım şebekelerinin kurulumu veya mevcut şebekelerin bakımı sürecinde çok sayıda malzeme kullanılıyor. Bu malzemelerin bir kısmında temin etme veya gecikme sorunu yaşanabiliyor. Bazı ekipmanların ise maliyetleri yüksek olabiliyor. 3D teknolojisiyle alternatif bir üretim yaparak daha düşük maliyetle, daha hızlı ve stok ihtiyacı olmadan malzeme temin etmemiz mümkün olacak. Şirketlerin maliyetleri azalırken, yeni şebeke kurulumu ve bakım süreleri kısalabilecek." değerlendirmesinde bulundu. Yıldız, şu anda 3D teknolojisiyle ekipman üretiminin detaylı analizini yaptıklarını, üretilebilecek parçaların altyapı oluşturularak ya da hizmet alımı yöntemiyle temin maliyetlerini belirleyeceklerini aktardı. Araştırmaların sonunda elde edilen verilerle çok ölçütlü karar verme modellerinin kullanıldığı bulut tabanlı parça temin öneri ve bilgilendirme sistem yazılımı geliştireceklerini ifade eden Yıldız, son aşamada ise geliştirdikleri yazılımla üretime geçeceklerini kaydetti.
SOCAR Türkiye’nin grup şirketlerinden Kayserigaz ve Bursagaz, 3D yazılım teknolojisi ile daha düşük maliyetli doğalgaz dağıtım ekipmanları üretmek üzere yeni bir Ar-Ge projesini hayata geçirdi.

SOCAR Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, Kayserigaz ve Bursagaz SOCAR Türkiye Doğal Gaz İş Birimi çatısı altında ortak bir Ar-Ge projesi başlattı.

Güvenli, çevreci ve ekonomik doğalgaz hizmetini en iyi ve en kaliteli şekilde verme hedefiyle Ar-Ge çalışmaları yürüten Kayserigaz ve Bursagaz, ‘3D Yazdırma Teknolojileri ile Doğal Gaz Dağıtımda Kullanılacak Ekipmanların Üretiminin Araştırılması Projesi’ni hayata geçirdi.

Çalışma kapsamında, doğalgazın dağıtımında kullanılan ekipman ve parçaların 3D yazdırma teknolojisiyle üretilmesi için yazılım geliştirilmesi planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SOCAR Türkiye Doğal Gaz İş Birimi Tarife, Yatırım ve Paydaş İlişkileri Direktörü Ertan Yıldız, SOCAR Türkiye’nin yenilikçi vizyonuyla aralıksız devam eden ve sektöre yön veren nitelikte Ar-Ge çalışmalarına bir yenisini eklediğini kaydetti.

Doğalgaz dağıtım şirketlerinin envanterindeki tüm parçaların 3D teknolojisiyle yazdırılarak üretilmesini öngören bu projenin önemli avantajlar sağlayacağını ifade eden Yıldız, “Yeni dağıtım şebekelerinin kurulumu veya mevcut şebekelerin bakımı sürecinde çok sayıda malzeme kullanılıyor. Bu malzemelerin bir kısmında temin etme veya gecikme sorunu yaşanabiliyor. Bazı ekipmanların ise maliyetleri yüksek olabiliyor. 3D teknolojisiyle alternatif bir üretim yaparak daha düşük maliyetle, daha hızlı ve stok ihtiyacı olmadan malzeme temin etmemiz mümkün olacak. Şirketlerin maliyetleri azalırken, yeni şebeke kurulumu ve bakım süreleri kısalabilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız, şu anda 3D teknolojisiyle ekipman üretiminin detaylı analizini yaptıklarını, üretilebilecek parçaların altyapı oluşturularak ya da hizmet alımı yöntemiyle temin maliyetlerini belirleyeceklerini aktardı.

Araştırmaların sonunda elde edilen verilerle çok ölçütlü karar verme modellerinin kullanıldığı bulut tabanlı parça temin öneri ve bilgilendirme sistem yazılımı geliştireceklerini ifade eden Yıldız, son aşamada ise geliştirdikleri yazılımla üretime geçeceklerini kaydetti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.