GÜNCEL Haber Girişi: 01.08.2022 - 11:09, Güncelleme: 01.08.2022 - 11:09

Lecompt: Türkiye İçin Risk Yok!

 

Lecompt: Türkiye İçin Risk Yok!

Bu kış, başta AB, küresel bir enerji krizi yaşanacağını belirten Murat Lecompt, AB'nin kömür ve nükleere geri döndüğünü, Yeşil Mutabakat'ın askıya alındığını açıkladı. Lecompt, Türkiye için bir risk görmediğini kaydetti.
GAZETEENERJİ ÖZEL HABER- Enerji Uzmanı Murat Lecopmt, Gazeteenerji’ye, AB’nin, Rusya’dan gelen gazı ikame sorununu çözemediği için, küresel bir doğalgaz krizi yaşandığını kaydetti. Yaşanan enerji krizinde, AB’nin daha fazla LNG almak zorunda kaldığına işaret ediyor. “LNG bulmak zaten zordu. Şimdilerde ise LNG bulunamıyor ve fiyat fırladı." AB, KÖMÜRE VE NÜKLEERE DÖNÜYOR Lecompt, arz talebi zorlayan bir durum yaşandığını kaydediyor. “Almanya ve Fransa kömür santrallerini devreden çıkarmak üzere, fabrikaları sökmüştü. Şimdi tekrardan kömürü devreye alıyorlar. Fransa nükleeri aylarca sürecek, bir bakıma almıştı şimdi tekrar devreye almaya çalışıyorlar.” 2022 ENERJİ KRİZİ YILI “Şu an bir kriz durumu var. AB, doğalgazı farklı yerlerden almaya çalışıyor, ancak bu çabalar uzun süre alır. Bu kış sıkıntılı geçecek.” YEŞİL MUTABAKAT ASKIYA ALINACAK Yeşil Mutabakat askıya alınacağını kaydeden Lecompt, “First Major durumu söz konusu.” AB, “Verdiğimiz sözleri ertelemek zorundayız, önümüzdeki sene bakacağız.” diyecek. AB İÇİNDE REKABET OLACAK Doğalgaz konusunda ciddi rekabet olacağını ifade eden Lecompt, bu durumun Birlikte ayrışmaya varmasını beklemiyor. “AB’de doğalgazda merkezi satın alma gibi bir sistem yok. Her ülke kendi başının çaresine bakıyor. Kim daha fazla ve daha uzun kontrat yaparsa, kendini kurtarıyor. Bu yapı, gazda Rusya’ya tam bağımlı Bulgaristan, Estonya gibi ülkeleri daha fazla zorlarken, Almanya gibi lokomotif ülkelerin uzun kontratlı gaz alımları da piyasayı yükseltiyor.” TÜRKİYE-RUSYA’DA RİSK GÖRMÜYORUM Rusya’dan uzun dönemdir gaz alan Türkiye’ye yönelik yaptırım beklemediğini anlatan Lecompt, enerji krizinin çok uzun dönemli olmayacağını ifade etti. “Enerji krizi, 2023 ve 2024’te çözülecek. Uzun vadede AB daha önceki stratejik planlarına dönecektir. YENİLENEBİLİR ENERJİYE ODAKLANACAKLAR “Yenilenebilir enerjiye geçiş zaman alacaktır. Orta uzun vadede yenilenebilir enerjinin payının arttığını göreceğiz.”
Bu kış, başta AB, küresel bir enerji krizi yaşanacağını belirten Murat Lecompt, AB'nin kömür ve nükleere geri döndüğünü, Yeşil Mutabakat'ın askıya alındığını açıkladı. Lecompt, Türkiye için bir risk görmediğini kaydetti.

GAZETEENERJİ ÖZEL HABER-

Enerji Uzmanı Murat Lecopmt, Gazeteenerji’ye, AB’nin, Rusya’dan gelen gazı ikame sorununu çözemediği için, küresel bir doğalgaz krizi yaşandığını kaydetti.

Yaşanan enerji krizinde, AB’nin daha fazla LNG almak zorunda kaldığına işaret ediyor.

“LNG bulmak zaten zordu. Şimdilerde ise LNG bulunamıyor ve fiyat fırladı."

AB, KÖMÜRE VE NÜKLEERE DÖNÜYOR

Lecompt, arz talebi zorlayan bir durum yaşandığını kaydediyor.

Almanya ve Fransa kömür santrallerini devreden çıkarmak üzere, fabrikaları sökmüştü. Şimdi tekrardan kömürü devreye alıyorlar. Fransa nükleeri aylarca sürecek, bir bakıma almıştı şimdi tekrar devreye almaya çalışıyorlar.”

2022 ENERJİ KRİZİ YILI

“Şu an bir kriz durumu var. AB, doğalgazı farklı yerlerden almaya çalışıyor, ancak bu çabalar uzun süre alır. Bu kış sıkıntılı geçecek.”

YEŞİL MUTABAKAT ASKIYA ALINACAK

Yeşil Mutabakat askıya alınacağını kaydeden Lecompt,

“First Major durumu söz konusu.”

AB, “Verdiğimiz sözleri ertelemek zorundayız, önümüzdeki sene bakacağız.” diyecek.

AB İÇİNDE REKABET OLACAK

Doğalgaz konusunda ciddi rekabet olacağını ifade eden Lecompt, bu durumun Birlikte ayrışmaya varmasını beklemiyor.

“AB’de doğalgazda merkezi satın alma gibi bir sistem yok. Her ülke kendi başının çaresine bakıyor.

Kim daha fazla ve daha uzun kontrat yaparsa, kendini kurtarıyor. Bu yapı, gazda Rusya’ya tam bağımlı Bulgaristan, Estonya gibi ülkeleri daha fazla zorlarken, Almanya gibi lokomotif ülkelerin uzun kontratlı gaz alımları da piyasayı yükseltiyor.”

TÜRKİYE-RUSYA’DA RİSK GÖRMÜYORUM

Rusya’dan uzun dönemdir gaz alan Türkiye’ye yönelik yaptırım beklemediğini anlatan Lecompt, enerji krizinin çok uzun dönemli olmayacağını ifade etti.

“Enerji krizi, 2023 ve 2024’te çözülecek. Uzun vadede AB daha önceki stratejik planlarına dönecektir.

YENİLENEBİLİR ENERJİYE ODAKLANACAKLAR

“Yenilenebilir enerjiye geçiş zaman alacaktır. Orta uzun vadede yenilenebilir enerjinin payının arttığını göreceğiz.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.