ŞİRKET Haber Girişi: 25.07.2022 - 14:26, Güncelleme: 25.07.2022 - 17:07

Mitsubishi Electric’ten Dünyanın İlk Optik Alıcısı

 

Mitsubishi Electric’ten Dünyanın İlk Optik Alıcısı

Dünyanın ilk optik alıcısını geliştiren Mitsubishi Electric ile afet bölgeleri gibi kısıtlı alanlarda, gerçek zamanlı veri paylaşımı yapılabilecek.
Mitsubishi Electric, uzay optik iletişimi ve uzamsal saptamayı birleştiren dünyanın ilk lazer haberleşme terminalini geliştirerek,  dünyanın ilk optik alıcısını keşfetti. Lazer ışığını elektrik sinyallerine dönüştüren fotoelektrik konverter marifetiyle dört bölümde, her bir bölümün çıkış sinyali yoğunluğu karşılaştırılarak alınan lazer ışınının yönü yüksek bir hassasiyetle belirleniyor.   Lazer haberleşme terminallerinde (LCT’ler) kullanılmak üzere lazer ışınlarını kullanan uzay optik iletişimi ile karasal fiber optik iletişim ve diğer uygulamalar için genel amaçlı kullanım bandında 1.5-μm (mikrometre) alınan ışınların yönünü tespit etme fonksiyonunu birleştiren dünyanın ilk optik alıcısının prototipini geliştirdi. Firmadan yapılan açıklamaya göre, yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri, afetlerin yol açtığı hasarların tespitinde kullanılıyor. Bununla birlikte bu tür görüntüler radyo dalgaları yoluyla iletilirken, veri kapasitesi ve uydu antenlerinin boyutundaki sınırlamalarla yüksek çözünürlüklü görsellerin gerçek zamanlı aktarımı zorlaşıyor. Bu sebeple afet sonrası hızlı ve doğru hasar tespitini desteklemek için fiber optiğe bağımlı olmayan yüksek kapasiteli ve yüksek hızlı uzay optik haberleşme ihtiyacı söz konusu. Ancak uzay optik haberleşme sistemlerinde kullanılan lazer ışınları, radyo dalgalarının binde biri gibi çok dar bir aralığı kullandığından lazer ışınlarının yüksek hızda hareket eden uydularla tam olarak hizalanması, pratikte mümkün olamıyordu. İşte tam bu noktada Mitsubishi Electric, lazer ışını ile lazer yönünün dört faz değişimlerini tespit etmek için fonksiyonları birleştirerek bu soruna çözen bir optik alıcı geliştirdi. Sonuç ise radyo dalga haberleşmesinin sağladığından 10 kat daha yüksek hız, kapasite ve menzille uzay optik haberleşmeye imkân veren kompakt bir optik alıcı ortaya çıktı. Böylece, dalga boyunun daha da kısalmasıyla daha küçük boyutlu antenlere sahip kompakt haberleşme üniteleri artık bina araları gibi fiber optiğin ulaşmakta zorlandığı yerlerde de kullanılabilecek. Altyapı sorunu olan afet bölgeleri, gelişmekte olan ülkelerle, taşra bölgeleri gibi kısıtlı alanlarda kullanabilme imkânı da kablosuz haberleşmenin kullanım alanını önemli ölçüde genişletecek.
Dünyanın ilk optik alıcısını geliştiren Mitsubishi Electric ile afet bölgeleri gibi kısıtlı alanlarda, gerçek zamanlı veri paylaşımı yapılabilecek.

Mitsubishi Electric, uzay optik iletişimi ve uzamsal saptamayı birleştiren dünyanın ilk lazer haberleşme terminalini geliştirerek dünyanın ilk optik alıcısını keşfetti.

Lazer ışığını elektrik sinyallerine dönüştüren fotoelektrik konverter marifetiyle dört bölümde, her bir bölümün çıkış sinyali yoğunluğu karşılaştırılarak alınan lazer ışınının yönü yüksek bir hassasiyetle belirleniyor.  

Lazer haberleşme terminallerinde (LCT’ler) kullanılmak üzere lazer ışınlarını kullanan uzay optik iletişimi ile karasal fiber optik iletişim ve diğer uygulamalar için genel amaçlı kullanım bandında 1.5-μm (mikrometre) alınan ışınların yönünü tespit etme fonksiyonunu birleştiren dünyanın ilk optik alıcısının prototipini geliştirdi.

Firmadan yapılan açıklamaya göre, yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri, afetlerin yol açtığı hasarların tespitinde kullanılıyor. Bununla birlikte bu tür görüntüler radyo dalgaları yoluyla iletilirken, veri kapasitesi ve uydu antenlerinin boyutundaki sınırlamalarla yüksek çözünürlüklü görsellerin gerçek zamanlı aktarımı zorlaşıyor.

Bu sebeple afet sonrası hızlı ve doğru hasar tespitini desteklemek için fiber optiğe bağımlı olmayan yüksek kapasiteli ve yüksek hızlı uzay optik haberleşme ihtiyacı söz konusu. Ancak uzay optik haberleşme sistemlerinde kullanılan lazer ışınları, radyo dalgalarının binde biri gibi çok dar bir aralığı kullandığından lazer ışınlarının yüksek hızda hareket eden uydularla tam olarak hizalanması, pratikte mümkün olamıyordu.

İşte tam bu noktada Mitsubishi Electric, lazer ışını ile lazer yönünün dört faz değişimlerini tespit etmek için fonksiyonları birleştirerek bu soruna çözen bir optik alıcı geliştirdi. Sonuç ise radyo dalga haberleşmesinin sağladığından 10 kat daha yüksek hız, kapasite ve menzille uzay optik haberleşmeye imkân veren kompakt bir optik alıcı ortaya çıktı.

Böylece, dalga boyunun daha da kısalmasıyla daha küçük boyutlu antenlere sahip kompakt haberleşme üniteleri artık bina araları gibi fiber optiğin ulaşmakta zorlandığı yerlerde de kullanılabilecek.

Altyapı sorunu olan afet bölgeleri, gelişmekte olan ülkelerle, taşra bölgeleri gibi kısıtlı alanlarda kullanabilme imkânı da kablosuz haberleşmenin kullanım alanını önemli ölçüde genişletecek.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.