DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 24.07.2020 - 14:05, Güncelleme: 24.07.2020 - 14:05

Okulların Kömür İhtiyacı İçin, TKİ İle MEB Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

 

Okulların Kömür İhtiyacı İçin, TKİ İle MEB Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı 81 ildeki tüm kurum ve okulların kömür ihtiyacı, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) tarafından karşılanacak.
Milli Eğitim Bakanlığı´na (MEB) bağlı 81 ildeki 20 binin üzerinde okulun 2020 - 2021 Öğretim yılı için ısınma amaçlı 610 bin ton kömür ihtiyaç Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) tarafından karşılanacak. Bu bağlamda TKİ Genel Müdürlüğü ve MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasında yapılacak işbirliği kapsamında, Bakanlık binasında protokol imza töreni düzenlendi.   İmza töreninde konuşan TKİ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan,  Bakanlığa bağlı 81 ildeki tüm kurum ve okulların kömür ihtiyacının, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından karşılanması amacıyla MEB ile iş birliği yapılacağını belirtti.   Kurum tarafından 2003'ten itibaren Türkiye'deki muhtaç ailelere dağıtılmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bugüne kadar yaklaşık 30 milyon ton kömür dağıtımı yapıldığını ifade eden Erdoğan,"İmzalayacağımız protokol kapsamındaki iş birliğiyle, Kurumumuzun bu konuda sahip olduğu tecrübe kapsamında, aynı hassasiyet ve aynı özveriyle, ülkemizin geleceği evlatlarımızın yetiştirildiği Milli Eğitim Bakanlığımızın okullarının da ısınma amaçlı kömür ihtiyacını inşallah karşılayacağız. 81 ilimizde, 20 binin üzerindeki kurum ve okula toplamda 610 bin ton kömür dağıtılmasına imkan sağlayacak bu kıymetli iş birliğinin, yerli kaynaklarımızın kullanılması ile ülkemiz cari açığının kapatılması adına olumlu katkı sağlayacak olmasının çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Protokolün ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”diye konuştu.   MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak ise, geçmiş yıllarda bilhassa kömür alımlarında fazla ağırbaşlı sıkıntılarla karşı karşıya kalındığı değerlendirmesinde bulunarak, yapılacak iş birliği sonucunda hem kurumlarının yükünün azalacağını hem de kömür fiyatında yaşanmış olan fiyat dalgalanmalarının bertaraf edilebileceğini söyledi.   Aynı zamanda yerli kaynakların kullanılacak olmasının önemine işaret eden Çolak, “Yerli kaynaklarımızın kullanılacak olması, ulusal ekonomiye de mühim bir katkı elde edecektir. Hem istihdam hem vergi geliri hem de piyasanın canlanması açısından mühim bir ivme kazandıracaktır. Ayrıca döviz çıkışına mühim bir engel teşkil edecek, dövizin vatanımızda kalmasına mühim katkıda bulunacağı aşikar. Okullarımızın ısınma ihtiyacının karşılanmasıyla beraber ulusal ve yerli kaynağa da öncelik ve özellik atfedilmesi, bizi nihayet aşama mutlu kılıyor.”dedi.   Konuşmaların ardından TKİ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan ve MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak tarafından iş birliği protokolüne imza atıldı.
Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı 81 ildeki tüm kurum ve okulların kömür ihtiyacı, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) tarafından karşılanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı´na (MEB) bağlı 81 ildeki 20 binin üzerinde okulun 2020 - 2021 Öğretim yılı için ısınma amaçlı 610 bin ton kömür ihtiyaç Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) tarafından karşılanacak. Bu bağlamda TKİ Genel Müdürlüğü ve MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasında yapılacak işbirliği kapsamında, Bakanlık binasında protokol imza töreni düzenlendi.

 

İmza töreninde konuşan TKİ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan,  Bakanlığa bağlı 81 ildeki tüm kurum ve okulların kömür ihtiyacının, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından karşılanması amacıyla MEB ile iş birliği yapılacağını belirtti.

 

Kurum tarafından 2003'ten itibaren Türkiye'deki muhtaç ailelere dağıtılmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bugüne kadar yaklaşık 30 milyon ton kömür dağıtımı yapıldığını ifade eden Erdoğan,"İmzalayacağımız protokol kapsamındaki iş birliğiyle, Kurumumuzun bu konuda sahip olduğu tecrübe kapsamında, aynı hassasiyet ve aynı özveriyle, ülkemizin geleceği evlatlarımızın yetiştirildiği Milli Eğitim Bakanlığımızın okullarının da ısınma amaçlı kömür ihtiyacını inşallah karşılayacağız. 81 ilimizde, 20 binin üzerindeki kurum ve okula toplamda 610 bin ton kömür dağıtılmasına imkan sağlayacak bu kıymetli iş birliğinin, yerli kaynaklarımızın kullanılması ile ülkemiz cari açığının kapatılması adına olumlu katkı sağlayacak olmasının çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Protokolün ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”diye konuştu.

 

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak ise, geçmiş yıllarda bilhassa kömür alımlarında fazla ağırbaşlı sıkıntılarla karşı karşıya kalındığı değerlendirmesinde bulunarak, yapılacak iş birliği sonucunda hem kurumlarının yükünün azalacağını hem de kömür fiyatında yaşanmış olan fiyat dalgalanmalarının bertaraf edilebileceğini söyledi.

 

Aynı zamanda yerli kaynakların kullanılacak olmasının önemine işaret eden Çolak, “Yerli kaynaklarımızın kullanılacak olması, ulusal ekonomiye de mühim bir katkı elde edecektir. Hem istihdam hem vergi geliri hem de piyasanın canlanması açısından mühim bir ivme kazandıracaktır. Ayrıca döviz çıkışına mühim bir engel teşkil edecek, dövizin vatanımızda kalmasına mühim katkıda bulunacağı aşikar. Okullarımızın ısınma ihtiyacının karşılanmasıyla beraber ulusal ve yerli kaynağa da öncelik ve özellik atfedilmesi, bizi nihayet aşama mutlu kılıyor.”dedi.

 

Konuşmaların ardından TKİ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan ve MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak tarafından iş birliği protokolüne imza atıldı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.