GÜNCEL Haber Girişi: 04.08.2022 - 12:23, Güncelleme: 06.08.2022 - 13:01

“Türkiye Acilen 20 Milyar Ton Kömürü Ekonomiye Kazandırmalı!.."

 

“Türkiye Acilen 20 Milyar Ton Kömürü Ekonomiye Kazandırmalı!.."

TOBB Kırşan/ Avrupa kömüre dönerken, Türkiye’de 200 senelik kömür rezervini acilen ekonomiye kazandırmalı!
GAZETE ENERJİ ÖZEL- TOBB Maden Meclisi Başkanı İbrahim Halil Kırşan Gazete Enerji’ye, yaşanan enerji krizinin, Türkiye’nin 20 milyar tonluk kömür rezervi için ciddi bir fırsat sunduğunu söyledi. TÜRKİYE’NİN TAAHHÜTLERİNDE TERMİN 2053’TE! Paris İklim Antlaşması’nda, küresel ısınmanın mümkünse 1,5 derecenin altında tutulması, ihtiyacı olan ülkelere yardım yapılması ve hidrokarbonlardan çıkılması yönünde taahhütler ortaya kondu. Ve birçok Avrupa ülkesi de takdirler belirlerken, Türkiye, 2053 yılına kadar üzerine düşeni yapacağını taahhüt etti. AVRUPA, HIZLA HİDROKARBONLARA DÖNÜYOR Bu paradoks bir durum oluşturdu. Avrupa ülkeleri böyle bir taahhüt verdikten sonra, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası, iş tersine döndü. Hızla hidrokarbonlardan çıkalım derken, sökülmekte olan kömür tesislerinin yeniden kurulduğunu ve enerjide arz endişeleri yeniden hidrokarbonlardan maksimum derecede faydalanma noktasına getirdi. Hidrokarbonlardan çıkma yönünde bir irade konsa da, yeterince yenilenebilir enerji yoksa siz buradan çıkamazsınız. Ki, bu noktada mecburi geri dönüşler oldu. Türkiye imzalayıp 2021’de de Meclis’ten geçirerek, resmen taraf olduğu Paris İklim Anlaşması’na taraf olduğu için, acilen kendine bir yol haritası ve strateji belirlemesi gerekiyor. TÜRKİYE’NİN 20 MİLYAR TON KÖMÜR REZERVİ VAR Türkiye’de düşük kalorili olmakla birlikte, yerin altında 20 milyar ton kömür rezervi var. Bunlar rahatlıkla termik santrallarda elektriğe dönüştürülebilir. Bugün elimizde bu imkân varken, Paris İklim Anlaşması’nın dayatmaları gelmeden, bu rezervi hızlıca ekonomiye kazandırmalıyız. TEMİZ KÖMÜR TEKNOLOJİLERİ KULLANILMALI Yine bu işlemi, çevreci kurumları rencide etmeden, temiz kömür teknolojileri kullanarak (kömür sıvılaştırma, gazlaştırma gibi enstrümanlarla) bu atıl kaynağın ekonomimize kazandırılması stratejik bir önem arz ediyor. TÜRKİYE’NİN 200 SENELİK KÖMÜR REZERVİ VAR  Burada, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın bir yol haritası doğrultusunda hareket etmesi lazım. Yılda 100 milyon ton ürettiğimiz hesabıyla, 200 sene Türkiye’ye yetecek bir enerjinin varlığından söz edebiliriz. Süre kısıtlı, dayatmalar hızlı bir biçimde geliyor. Elimizi çabuk tutup, 100 milyon tonluk üretimi 200 milyon tona çıkarmamız için konjonktür ciddi bir fırsat sunuyor.  
TOBB Kırşan/ Avrupa kömüre dönerken, Türkiye’de 200 senelik kömür rezervini acilen ekonomiye kazandırmalı!

GAZETE ENERJİ ÖZEL-

TOBB Maden Meclisi Başkanı İbrahim Halil Kırşan Gazete Enerji’ye, yaşanan enerji krizinin, Türkiye’nin 20 milyar tonluk kömür rezervi için ciddi bir fırsat sunduğunu söyledi.

TÜRKİYE’NİN TAAHHÜTLERİNDE TERMİN 2053’TE!

Paris İklim Antlaşması’nda, küresel ısınmanın mümkünse 1,5 derecenin altında tutulması, ihtiyacı olan ülkelere yardım yapılması ve hidrokarbonlardan çıkılması yönünde taahhütler ortaya kondu. Ve birçok Avrupa ülkesi de takdirler belirlerken, Türkiye, 2053 yılına kadar üzerine düşeni yapacağını taahhüt etti.

AVRUPA, HIZLA HİDROKARBONLARA DÖNÜYOR

Bu paradoks bir durum oluşturdu. Avrupa ülkeleri böyle bir taahhüt verdikten sonra, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası, iş tersine döndü. Hızla hidrokarbonlardan çıkalım derken, sökülmekte olan kömür tesislerinin yeniden kurulduğunu ve enerjide arz endişeleri yeniden hidrokarbonlardan maksimum derecede faydalanma noktasına getirdi.

Hidrokarbonlardan çıkma yönünde bir irade konsa da, yeterince yenilenebilir enerji yoksa siz buradan çıkamazsınız. Ki, bu noktada mecburi geri dönüşler oldu.

Türkiye imzalayıp 2021’de de Meclis’ten geçirerek, resmen taraf olduğu Paris İklim Anlaşması’na taraf olduğu için, acilen kendine bir yol haritası ve strateji belirlemesi gerekiyor.

TÜRKİYE’NİN 20 MİLYAR TON KÖMÜR REZERVİ VAR

Türkiye’de düşük kalorili olmakla birlikte, yerin altında 20 milyar ton kömür rezervi var. Bunlar rahatlıkla termik santrallarda elektriğe dönüştürülebilir. Bugün elimizde bu imkân varken, Paris İklim Anlaşması’nın dayatmaları gelmeden, bu rezervi hızlıca ekonomiye kazandırmalıyız.

TEMİZ KÖMÜR TEKNOLOJİLERİ KULLANILMALI

Yine bu işlemi, çevreci kurumları rencide etmeden, temiz kömür teknolojileri kullanarak (kömür sıvılaştırma, gazlaştırma gibi enstrümanlarla) bu atıl kaynağın ekonomimize kazandırılması stratejik bir önem arz ediyor.

TÜRKİYE’NİN 200 SENELİK KÖMÜR REZERVİ VAR

 Burada, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın bir yol haritası doğrultusunda hareket etmesi lazım. Yılda 100 milyon ton ürettiğimiz hesabıyla, 200 sene Türkiye’ye yetecek bir enerjinin varlığından söz edebiliriz.

Süre kısıtlı, dayatmalar hızlı bir biçimde geliyor. Elimizi çabuk tutup, 100 milyon tonluk üretimi 200 milyon tona çıkarmamız için konjonktür ciddi bir fırsat sunuyor.  

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.