DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 03.06.2020 - 10:52, Güncelleme: 03.06.2020 - 10:52

Yer Altı Kömür İşletmelerinde İşçi Maliyetlerine Destek Sağlanacak

 

Yer Altı Kömür İşletmelerinde İşçi Maliyetlerine Destek Sağlanacak

Yer altı kömür işletmelerinde işçi maliyetlerine uygulanacak desteğe ilişkin usul ve esaslar belirlendi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün (MAPEG)  yer altı kömür işletmelerinde işçi maliyetlerine uygulanacak desteğe ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.    Buna göre, aynı ruhsat sahasında farklı işyeri sicil numarasına  sahip birbirinden bağımsız şekilde maden işletme faaliyetleri  yürütülen işletmelerde maden işletme faaliyetleri durdurulmayan  işletmeler için destek ödemesi yapılacak.   İşletme ruhsat sahalarında  işletme güvenliği sağlanmış yer altı  ocağında maden işletme faaliyetleri devam ederken, aynı işyeri  numarası ile mevcut ocaktan bağımsız yeni bir yer altı kömür ocağı  hazırlanması durumunda destek ödemesi yapılacak.   İlk defa işletme izni düzenlenmiş ruhsat sahalarında veya ruhsat  sahasında ilk defa yer altı işletmesi açılması durumunda, söz konusu  ocağa ilişkin madene ulaşma, ocak alt yapısı, nakliyat ve havalandırma  amaçlı galeri, kuyu, desandre, kömür içerisinde taban yolları ve baş  yukarı sürülmesi ile üretim panosu oluşturma gibi hazırlık  faaliyetlerini içeren ilk işletme projesinin Genel Müdürlükçe uygun  bulunduğunun talep sahibine bildirilmesini müteakip maden işletme  faaliyetlerine başlanılması kaydı ile söz konusu hazırlık  faaliyetlerine uygun bulunan ilk projede sunulan hazırlık termin  süresi sonuna kadar destek ödemesi yapılacak.   Genel Müdürlükçe uygun bulunan projedeki hazırlık termin süresi  sonunda işletme güvenliği sağlanmış bir şekilde üretim faaliyetlerine  geçilmemesi durumunda destek ödemesi yapılmayacak. Ancak bir defaya mahsus  olmak üzere uygun bulunan ilk projede sunulan hazırlık termin  süresinin  mücbir sebeplerden su baskını, büyük göçük, yangın, grizu  patlaması gibi hazırlık termin süresini etkileyecek haller nedeniyle  uzaması durumunda,  hazırlık termin süresinin uzamasına neden olacak  durumun sahada fiili olarak bulunup bulunmadığının ve bu durumun  hazırlık termin süresini ne kadar uzatacağı hususunun mahallinde  tetkik edilerek tespit edilmesini müteakip Genel Müdürlükçe uygun  bulunan süreyi içerecek şekilde hazırlanan revize hazırlık termin  süresi sonuna kadar destek ödemesi yapılacak.
Yer altı kömür işletmelerinde işçi maliyetlerine uygulanacak desteğe ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün (MAPEG)  yer altı kömür işletmelerinde işçi maliyetlerine uygulanacak desteğe ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 

 

Buna göre, aynı ruhsat sahasında farklı işyeri sicil numarasına  sahip birbirinden bağımsız şekilde maden işletme faaliyetleri  yürütülen işletmelerde maden işletme faaliyetleri durdurulmayan  işletmeler için destek ödemesi yapılacak.

 

İşletme ruhsat sahalarında  işletme güvenliği sağlanmış yer altı  ocağında maden işletme faaliyetleri devam ederken, aynı işyeri  numarası ile mevcut ocaktan bağımsız yeni bir yer altı kömür ocağı  hazırlanması durumunda destek ödemesi yapılacak.

 

İlk defa işletme izni düzenlenmiş ruhsat sahalarında veya ruhsat  sahasında ilk defa yer altı işletmesi açılması durumunda, söz konusu  ocağa ilişkin madene ulaşma, ocak alt yapısı, nakliyat ve havalandırma  amaçlı galeri, kuyu, desandre, kömür içerisinde taban yolları ve baş  yukarı sürülmesi ile üretim panosu oluşturma gibi hazırlık  faaliyetlerini içeren ilk işletme projesinin Genel Müdürlükçe uygun  bulunduğunun talep sahibine bildirilmesini müteakip maden işletme  faaliyetlerine başlanılması kaydı ile söz konusu hazırlık  faaliyetlerine uygun bulunan ilk projede sunulan hazırlık termin  süresi sonuna kadar destek ödemesi yapılacak.

 

Genel Müdürlükçe uygun bulunan projedeki hazırlık termin süresi  sonunda işletme güvenliği sağlanmış bir şekilde üretim faaliyetlerine  geçilmemesi durumunda destek ödemesi yapılmayacak. Ancak bir defaya mahsus  olmak üzere uygun bulunan ilk projede sunulan hazırlık termin  süresinin  mücbir sebeplerden su baskını, büyük göçük, yangın, grizu  patlaması gibi hazırlık termin süresini etkileyecek haller nedeniyle  uzaması durumunda,  hazırlık termin süresinin uzamasına neden olacak  durumun sahada fiili olarak bulunup bulunmadığının ve bu durumun  hazırlık termin süresini ne kadar uzatacağı hususunun mahallinde  tetkik edilerek tespit edilmesini müteakip Genel Müdürlükçe uygun  bulunan süreyi içerecek şekilde hazırlanan revize hazırlık termin  süresi sonuna kadar destek ödemesi yapılacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.