ŞİRKET Haber Girişi: 19.07.2022 - 14:06, Güncelleme: 19.07.2022 - 14:06

Zorlu Enerji, Biyoçeşitlilik Alanında En Az 10 Milyon Lira Hedefliyor

 

Zorlu Enerji, Biyoçeşitlilik Alanında En Az 10 Milyon Lira Hedefliyor

Zorlu Enerji, çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında en yüksek değeri yaratma hedefiyle biyoçeşitlilik alanında 2030'a kadar en az 10 milyon lira yatırım yapmayı hedefliyor.
Zorlu Enerji'den yapılan yazılı açıklamaya göre, şirket, geliştirdiği iş modeli ile Türkiye'nin biyoçeşitliliğinin korunması ve geliştirilmesi yolunda önemli katkılar sunmaya devam ediyor. Zorlu Enerji, canlıların yaşam alanlarının iyileştirilmesi ve korunması için biyoçeşitlilik alanında 2030 yılına kadar en az 10 milyon lira yatırım yapmayı hedefliyor. Faaliyet gösterdiği her alanda sürdürülebilirliği iş yapış biçimi olarak benimseyen Zorlu Enerji'nin Kızıldere 1-2-3 Jeotermal Santrallerinin bulunduğu Büyük Menderes Havzası'nda biyoçeşitlilik araştırması 8 ayda tamamlandı. Araştırma sonucunda, bölgede küresel boyutta nesli tükenme tehlikesi altında olan çok sayıda türe rastlandı. Toplamda 66 farklı kuş türü, flora ekosistemine dahil olan 140 farklı takson, 27 tür sürüngen ve 26 farklı tür memeli tespit edildi. Bölgede ayrıca, Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğinin (IUCN) kriterlerine göre küresel boyutta nesli tükenme tehlikesi altında olan perfoliata (Helvacı çöveni), pistacia atlantica desf. (sakızlık), su samuru (lutra lutra), büyük nallı yarasa (rhinolophus ferrumequinum), küçük nallı yarasa (rhinolophus hipposideros) blasius at nalı yarasa (rhinolophus blasii) ve hassas olarak tanımlanmış olan Akdeniz at nalı yarasası (rhinolophus euryale), meheyl'in at nalı yarasası (rhinolophus mehelyi) bulundu. Araştırma raporu doğrultusunda alanda tespit edilen türlerin hassasiyet durumu ulusal ve uluslararası sözleşmeler doğrultusunda değerlendirilerek korunması ve izlenmesi gereken türlerle ilgili aksiyon planı oluşturuldu ve izleme ve koruma çalışmalarına başlandı. Zorlu Enerji, şeffaf ve etik iş yapma anlayışı ve entegre bakış açısıyla günümüzün ve geleceğin risklerini minimize ederek çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında en yüksek değeri yaratmayı hedefliyor. Biyoçeşitlilik araştırması, sektöründe ilk defa entegre faaliyet raporu çıkartan Zorlu Enerji'nin Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ÇSY/ESG) performansını destekleyecek bir vizyonla hazırlandı.
Zorlu Enerji, çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında en yüksek değeri yaratma hedefiyle biyoçeşitlilik alanında 2030'a kadar en az 10 milyon lira yatırım yapmayı hedefliyor.

Zorlu Enerji'den yapılan yazılı açıklamaya göre, şirket, geliştirdiği iş modeli ile Türkiye'nin biyoçeşitliliğinin korunması ve geliştirilmesi yolunda önemli katkılar sunmaya devam ediyor.

Zorlu Enerji, canlıların yaşam alanlarının iyileştirilmesi ve korunması için biyoçeşitlilik alanında 2030 yılına kadar en az 10 milyon lira yatırım yapmayı hedefliyor.

Faaliyet gösterdiği her alanda sürdürülebilirliği iş yapış biçimi olarak benimseyen Zorlu Enerji'nin Kızıldere 1-2-3 Jeotermal Santrallerinin bulunduğu Büyük Menderes Havzası'nda biyoçeşitlilik araştırması 8 ayda tamamlandı.

Araştırma sonucunda, bölgede küresel boyutta nesli tükenme tehlikesi altında olan çok sayıda türe rastlandı. Toplamda 66 farklı kuş türü, flora ekosistemine dahil olan 140 farklı takson, 27 tür sürüngen ve 26 farklı tür memeli tespit edildi.

Bölgede ayrıca, Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğinin (IUCN) kriterlerine göre küresel boyutta nesli tükenme tehlikesi altında olan perfoliata (Helvacı çöveni), pistacia atlantica desf. (sakızlık), su samuru (lutra lutra), büyük nallı yarasa (rhinolophus ferrumequinum), küçük nallı yarasa (rhinolophus hipposideros) blasius at nalı yarasa (rhinolophus blasii) ve hassas olarak tanımlanmış olan Akdeniz at nalı yarasası (rhinolophus euryale), meheyl'in at nalı yarasası (rhinolophus mehelyi) bulundu.

Araştırma raporu doğrultusunda alanda tespit edilen türlerin hassasiyet durumu ulusal ve uluslararası sözleşmeler doğrultusunda değerlendirilerek korunması ve izlenmesi gereken türlerle ilgili aksiyon planı oluşturuldu ve izleme ve koruma çalışmalarına başlandı.

Zorlu Enerji, şeffaf ve etik iş yapma anlayışı ve entegre bakış açısıyla günümüzün ve geleceğin risklerini minimize ederek çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında en yüksek değeri yaratmayı hedefliyor.

Biyoçeşitlilik araştırması, sektöründe ilk defa entegre faaliyet raporu çıkartan Zorlu Enerji'nin Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ÇSY/ESG) performansını destekleyecek bir vizyonla hazırlandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.