ŞİRKET (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 11.05.2020 - 12:03, Güncelleme: 11.05.2020 - 12:03

Zorlu Enerji, UN Global Compact Üyesi Oldu

 

Zorlu Enerji, UN Global Compact Üyesi Oldu

Zorlu Enerji sürdürülebilirlik yolculuğunda yeni bir adım atarak United Nations (UN) Global Compact katılımcı üyesi oldu.
Zorlu Enerji, Akıllı Hayat 2030 vizyonuyla hayata geçirdiği sürdürülebilirlik odaklı değişim ve dönüşüm hareketi kapsamında,  yaklaşık 10 yıldır ilkelerini benimsediği ve çalışmalarını buna göre  şekillendirdiği United Nations (UN) Global Compact katılımcı üyesi oldu. Katılımcı üye  şirketler, insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla  mücadele alanlarında iş dünyasının temel sorumluluklarını gözeterek  stratejilerini, politikalarını ve prosedürlerini bu ilkelere uyumlu  hale getirmek için taahhütte bulunuyor.   Zorlu Holding’in 2010 yılında katılımcı üye olduğu UN Global Compact’in 10 ilkesini dikkate alarak bugüne kadar faaliyetlerini  sürdüren Zorlu Enerji, attığı bu yeni adımla UN Global Compact  katılımcı üyesi olarak, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik  inisiyatifinin içinde yer aldı ve sürdürülebilirlik çalışmalarını bir  üst seviyeye taşıdı.   Zorlu Enerji, 2009 yılından itibaren GRI (Küresel Raporlama İnisiyatifi) çerçevesinde, UN Global Compact’ın 10 ilkesini de  kapsayan ‘Sürdürülebilirlik Raporu’nu iki yılda bir paylaşıyordu. UN Global Compact üyeliğiyle birlikte 2020 yılından itibaren Zorlu Enerji  sürdürülebilirlik raporunu yıllık olarak yayınlamaya devam edecek.   UN Global Compact’ın Türkiye yerel ağı olan Global Compact Türkiye  gerçekleştirdiği etkinlikler ve sunduğu kaynaklarla  üyelerinin sürdürülebilirlik alanında gelişimini desteklerken hem  yerelde hem de küresel ölçekte iyi uygulamaların paylaşılması ve iş  birliklerinin kurulması için bir buluşma noktası işlevi görüyor.   Zorlu Enerji, 2009 yılından itibaren sürdürülebilirlik vizyonu  doğrultusunda  hayata geçirdiği ekonomik, sosyal, çevresel ve kurumsal  yönetim uygulamalarını ve bu konulardaki performansını içeren Sürdürülebilirlik Raporu’nu düzenli olarak yayınlıyor. Sektöründe bir  ilk olan sürdürülebilirlik raporunun yanı sıra CDP Platformu İklim Değişikliği Programı’na katılan ve 2010 yılından itibaren karbon  ayakizi, 2017 yılından itibaren ise su ayakizi raporlarını  paydaşlarıyla şeffaf bir biçimde paylaşan Zorlu Enerji sektöründe bu  alanda birçok ilke imza atıyor.   2016 yılından itibaren Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeks’inde gönüllü olarak yer almaya devam eden Zorlu Enerji bu  vizyonuyla  Garanti BBVA’dan 10 milyon ABD Doları tutarında Türkiye’nin ilk Yeşil Kredi anlaşmasını gerçekleştirdi. Ayrıca  toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları kapsamında enerji sektöründeki  kadın ve erkekler için “eşit bi’ hayat” sağlamak üzere Women’s Empowerment Principles (WEPs) imzacıları arasında yer aldı.   Zorlu Enerji, Zorlu Doğal şirketi ile Uluslararası Sosyal Sorumluluk Örgütü tarafından yayınlanan SA8000 standardı ile  sertifikalandırılmış ilk elektrik üretim şirketi oldu. Ayrıca, Eskişehir’deki perakende satış faaliyetleriyle, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) akreditasyonlu İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 45001:2018) belgesini Türkiye’de ilk Zorlu Enerji almaya hak  kazandı.
Zorlu Enerji sürdürülebilirlik yolculuğunda yeni bir adım atarak United Nations (UN) Global Compact katılımcı üyesi oldu.

Zorlu Enerji, Akıllı Hayat 2030 vizyonuyla hayata geçirdiği sürdürülebilirlik odaklı değişim ve dönüşüm hareketi kapsamında,  yaklaşık 10 yıldır ilkelerini benimsediği ve çalışmalarını buna göre  şekillendirdiği United Nations (UN) Global Compact katılımcı üyesi oldu. Katılımcı üye  şirketler, insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla  mücadele alanlarında iş dünyasının temel sorumluluklarını gözeterek  stratejilerini, politikalarını ve prosedürlerini bu ilkelere uyumlu  hale getirmek için taahhütte bulunuyor.

 

Zorlu Holding’in 2010 yılında katılımcı üye olduğu UN Global Compact’in 10 ilkesini dikkate alarak bugüne kadar faaliyetlerini  sürdüren Zorlu Enerji, attığı bu yeni adımla UN Global Compact  katılımcı üyesi olarak, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik  inisiyatifinin içinde yer aldı ve sürdürülebilirlik çalışmalarını bir  üst seviyeye taşıdı.

 

Zorlu Enerji, 2009 yılından itibaren GRI (Küresel Raporlama İnisiyatifi) çerçevesinde, UN Global Compact’ın 10 ilkesini de  kapsayan ‘Sürdürülebilirlik Raporu’nu iki yılda bir paylaşıyordu. UN Global Compact üyeliğiyle birlikte 2020 yılından itibaren Zorlu Enerji  sürdürülebilirlik raporunu yıllık olarak yayınlamaya devam edecek.

 

UN Global Compact’ın Türkiye yerel ağı olan Global Compact Türkiye  gerçekleştirdiği etkinlikler ve sunduğu kaynaklarla  üyelerinin sürdürülebilirlik alanında gelişimini desteklerken hem  yerelde hem de küresel ölçekte iyi uygulamaların paylaşılması ve iş  birliklerinin kurulması için bir buluşma noktası işlevi görüyor.

 

Zorlu Enerji, 2009 yılından itibaren sürdürülebilirlik vizyonu  doğrultusunda  hayata geçirdiği ekonomik, sosyal, çevresel ve kurumsal  yönetim uygulamalarını ve bu konulardaki performansını içeren Sürdürülebilirlik Raporu’nu düzenli olarak yayınlıyor. Sektöründe bir  ilk olan sürdürülebilirlik raporunun yanı sıra CDP Platformu İklim Değişikliği Programı’na katılan ve 2010 yılından itibaren karbon  ayakizi, 2017 yılından itibaren ise su ayakizi raporlarını  paydaşlarıyla şeffaf bir biçimde paylaşan Zorlu Enerji sektöründe bu  alanda birçok ilke imza atıyor.

 

2016 yılından itibaren Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeks’inde gönüllü olarak yer almaya devam eden Zorlu Enerji bu  vizyonuyla  Garanti BBVA’dan 10 milyon ABD Doları tutarında Türkiye’nin ilk Yeşil Kredi anlaşmasını gerçekleştirdi. Ayrıca  toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları kapsamında enerji sektöründeki  kadın ve erkekler için “eşit bi’ hayat” sağlamak üzere Women’s Empowerment Principles (WEPs) imzacıları arasında yer aldı.

 

Zorlu Enerji, Zorlu Doğal şirketi ile Uluslararası Sosyal Sorumluluk Örgütü tarafından yayınlanan SA8000 standardı ile  sertifikalandırılmış ilk elektrik üretim şirketi oldu. Ayrıca, Eskişehir’deki perakende satış faaliyetleriyle, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) akreditasyonlu İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 45001:2018) belgesini Türkiye’de ilk Zorlu Enerji almaya hak  kazandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.