GÜNCEL (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 02.09.2020 - 12:13, Güncelleme: 02.09.2020 - 17:28

Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmelik Taslağı Görüşe Açıldı

 

Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmelik Taslağı Görüşe Açıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmeliği Değişiklik Taslağının kamuoyu görüşüne açılmasına ilişkin duyuru yaptı.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan yapılan açıklamada,  2018 yılı Şubat ayında yürürlüğe giren ve frekans kontrolü hizmeti tedarik süreçlerinde gönüllülük esasına dayanan ihale usulüne geçilmesi ile TEİAŞ tarafından işletilen Yan Hizmetler Piyasa Yönetim Sisteminin (YHPYS) kurulması gibi köklü değişiklikler içeren Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmeliğinin iki yılı aşan uygulama sürecinde gerek piyasa katılımcıları gerekse Sistem İşletmecisi tarafından yaşanan aksaklıkların giderilmesi ve yan hizmet tedarik süreçlerinin taraflar açısından iyileştirilmesine ilişkin bir takım değişikliklerin yapılması ihtiyacı doğduğu belirtildi.   Bunun yanı sıra; 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 14’üncü maddesi 1’inci fıkrası (e) bendinde yer alan hükümler doğrultusunda uzun süredir gündemde yer alan talep tarafı katılımının yan hizmetler piyasası kapsamında önü açılarak Sistem İşletmecisi tarafından sistem güvenliğinin sağlanması için ihtiyaç duyulması halinde iletim şebekesine bağlı büyük güçlü tüketiciler arasında düzenlenecek gönüllülük esasına dayalı ihaleler vasıtasıyla talep tarafı yedeği tedarik edilebilmesi için gerekli düzenlemelerin Kurum tarafından yapılmasının uygun görüldüğü ifade edildi.   Bu amaçla “Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmelik Taslağı” hazırlanırken söz konusu Yönetmelik Taslağı 11 Eylül 2020 günü mesai bitimine kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmeleri için açık tutulacağı bildirildi.  
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmeliği Değişiklik Taslağının kamuoyu görüşüne açılmasına ilişkin duyuru yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan yapılan açıklamada,  2018 yılı Şubat ayında yürürlüğe giren ve frekans kontrolü hizmeti tedarik süreçlerinde gönüllülük esasına dayanan ihale usulüne geçilmesi ile TEİAŞ tarafından işletilen Yan Hizmetler Piyasa Yönetim Sisteminin (YHPYS) kurulması gibi köklü değişiklikler içeren Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmeliğinin iki yılı aşan uygulama sürecinde gerek piyasa katılımcıları gerekse Sistem İşletmecisi tarafından yaşanan aksaklıkların giderilmesi ve yan hizmet tedarik süreçlerinin taraflar açısından iyileştirilmesine ilişkin bir takım değişikliklerin yapılması ihtiyacı doğduğu belirtildi.

 

Bunun yanı sıra; 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 14’üncü maddesi 1’inci fıkrası (e) bendinde yer alan hükümler doğrultusunda uzun süredir gündemde yer alan talep tarafı katılımının yan hizmetler piyasası kapsamında önü açılarak Sistem İşletmecisi tarafından sistem güvenliğinin sağlanması için ihtiyaç duyulması halinde iletim şebekesine bağlı büyük güçlü tüketiciler arasında düzenlenecek gönüllülük esasına dayalı ihaleler vasıtasıyla talep tarafı yedeği tedarik edilebilmesi için gerekli düzenlemelerin Kurum tarafından yapılmasının uygun görüldüğü ifade edildi.

 

Bu amaçla “Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmelik Taslağı” hazırlanırken söz konusu Yönetmelik Taslağı 11 Eylül 2020 günü mesai bitimine kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmeleri için açık tutulacağı bildirildi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.