YENİLENEBİLİR ENERJİ (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.09.2020 - 09:43, Güncelleme: 25.09.2020 - 09:43

“Türkiye YEKDEM Sayesinde Güneşte İlk 10 Ülke Arasına Girecek”

 

“Türkiye YEKDEM Sayesinde Güneşte İlk 10 Ülke Arasına Girecek”

GENSED Başkanı Halil Demirdağ, Yenilenebilir Enerji Kaynakların Destekleme Mekanizması (YEKDEM) için sağlanan 6 aylık süre uzatımının yenilenebilir enerji sektöründe önemli bir rahatlama sağladığını söyledi.
Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) 18 Eylül 2020 tarihli Resmî Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı  ile Yenilenebilir Enerji Kaynakların Destekleme Mekanizması (YEKDEM) desteğinden yararlanabilme hakkı için santrallerin devreye  girme tarihinin 30 Haziran 2020 tarihine kadar 6 ay uzatılması  hakkında bir açıklama yayınladı.   GENSED Başkanı Halil Demirdağ açıklamadaki değerlendirmesinde, Kovid-19 salgınının etkilerinin ilk görülmeye başlandığı günden  itibaren yenilenebilir enerji sektör dernek yönetimleri olarak ortak  hareketle küresel salgının sektördeki tedarik zincirine ve santral  inşa süreçlerine olan olumsuz etkilerini Enerji ve Maliye Bakanlıklarına aktardıklarını ve yatırım süreci devam eden projelere  uzatma hakkı verilmesine yönelik taleplerini ilettiklerini  hatırlatırken, yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile verilen 6 aylık  sürenin sektörde önemli bir rahatlama sağladığını söyledi.   YEKDEM desteğinin Türkiye güneş enerjisi sektörünün son beş  yıldaki hızlı gelişimindeki ana güç olduğuna vurgu yapan Demirdağ, Türkiye’nin bu sürede güneşten elektrik üretiminde neredeyse sıfır  noktasından 2020 yılının ilk yarısı itibari ile dünya ülkeleri  arasında 12'inci, Avrupa ülkeleri arasında da 6’ıncı sıraya yükselmiş  olduğuna dikkat çekti.   Bu seviyeye YEKDEM’in sağladığı yatırımcı güveni ve  öngörülebilirlik sayesinde ulaşabildiğini kaydeden Demirdağ, aynı  zamanda artan yatırımlar ve yerli üretim desteği sayesinde güneş  enerjisi sanayisinin her alanını kapsayan güçlü bir yerli tedarik  zincirinin oluştuğuna ve sektörün çok ciddi sayıda istihdam  sağladığına vurgu yaptı.   GENSED Başkanı Halil Demirdağ yenilenebilir enerji kaynaklı  elektrik üretimine ve sanayisine sağlanan desteklerin bu yatırımlardan  ziyade ülkelerin enerji bağımsızlığı hedeflerine, istihdam artışına,  vatandaşlarının sağlıklı bir çevrede yaşamasına ve iklim değişikliği  ile mücadeledeki küresel paylarına katkı anlamına geldiğini de  sözlerine ekledi.
GENSED Başkanı Halil Demirdağ, Yenilenebilir Enerji Kaynakların Destekleme Mekanizması (YEKDEM) için sağlanan 6 aylık süre uzatımının yenilenebilir enerji sektöründe önemli bir rahatlama sağladığını söyledi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) 18 Eylül 2020 tarihli Resmî Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı  ile Yenilenebilir Enerji Kaynakların Destekleme Mekanizması (YEKDEM) desteğinden yararlanabilme hakkı için santrallerin devreye  girme tarihinin 30 Haziran 2020 tarihine kadar 6 ay uzatılması  hakkında bir açıklama yayınladı.

 

GENSED Başkanı Halil Demirdağ açıklamadaki değerlendirmesinde, Kovid-19 salgınının etkilerinin ilk görülmeye başlandığı günden  itibaren yenilenebilir enerji sektör dernek yönetimleri olarak ortak  hareketle küresel salgının sektördeki tedarik zincirine ve santral  inşa süreçlerine olan olumsuz etkilerini Enerji ve Maliye Bakanlıklarına aktardıklarını ve yatırım süreci devam eden projelere  uzatma hakkı verilmesine yönelik taleplerini ilettiklerini  hatırlatırken, yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile verilen 6 aylık  sürenin sektörde önemli bir rahatlama sağladığını söyledi.

 

YEKDEM desteğinin Türkiye güneş enerjisi sektörünün son beş  yıldaki hızlı gelişimindeki ana güç olduğuna vurgu yapan Demirdağ, Türkiye’nin bu sürede güneşten elektrik üretiminde neredeyse sıfır  noktasından 2020 yılının ilk yarısı itibari ile dünya ülkeleri  arasında 12'inci, Avrupa ülkeleri arasında da 6’ıncı sıraya yükselmiş  olduğuna dikkat çekti.

 

Bu seviyeye YEKDEM’in sağladığı yatırımcı güveni ve  öngörülebilirlik sayesinde ulaşabildiğini kaydeden Demirdağ, aynı  zamanda artan yatırımlar ve yerli üretim desteği sayesinde güneş  enerjisi sanayisinin her alanını kapsayan güçlü bir yerli tedarik  zincirinin oluştuğuna ve sektörün çok ciddi sayıda istihdam  sağladığına vurgu yaptı.

 

GENSED Başkanı Halil Demirdağ yenilenebilir enerji kaynaklı  elektrik üretimine ve sanayisine sağlanan desteklerin bu yatırımlardan  ziyade ülkelerin enerji bağımsızlığı hedeflerine, istihdam artışına,  vatandaşlarının sağlıklı bir çevrede yaşamasına ve iklim değişikliği  ile mücadeledeki küresel paylarına katkı anlamına geldiğini de  sözlerine ekledi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.