GÜNCEL Haber Girişi: 23.08.2021 - 17:23, Güncelleme: 23.08.2021 - 17:23

Enerji Hizmet Şirketi Çalışanları ve Kamu Görevlilerine Enerji Verimliliği Eğitimi

 

Enerji Hizmet Şirketi Çalışanları ve Kamu Görevlilerine Enerji Verimliliği Eğitimi

Kamu Binalarında Enerji Verimliliği (KABEV) projesi kapsamında 200 kamu görevlisi, 10 Bakanlık çalışanı ve enerji hizmet şirketlerinde çalışan 100 profesyonele aralarında enerji verimliliği etütleri, enerji yönetimi, ölçme ve değerlendirmenin de olduğu eğitimler verilecek.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın (ETKB), “Enerji Denetim Şirketlerinin ve ETKB Eğitmenlerinin Teknik Kapasitelerinin Geliştirilmesi İçin Danışmanlık Hizmetleri Sözleşmesi”ne ilişkin açtığı ihale sonuçlandı. İhaleyi Türk danışmanlık şirketi Escarus’un liderliğinde, Türk enerji hizmet şirketi ESCON Enerji, Portekizli danışmanlık şirketi S317 Consulting ve İtalyan Enerji Verimliliği Federasyonu FIRE tarafından oluşturulan konsorsiyum kazandı. İhale kapsamında, enerji hizmet şirketleri (ESCO) çalışanları ile kamu görevlilerine eğitim verilecek. İhale hakkında bilgi veren ESCON Enerji Genel Müdürü Onur Ünlü, “Hem ülkemizin enerji verimliliğindeki hedeflerine ulaşması ve AB İklim Yasası’na uyum çerçevesinde katalizör olacak hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Dünya Bankası tarafından fonlanan KABEV projesi kapsamında birçok örneğinin hayata geçeceği Enerji Performans Sözleşmeleri’nin icrasında görev alacak kişi ve kurumların eğitimi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açılan ihaleyi dörtlü konsorsiyumumuz ile kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Proje kapsamında teorik eğitimlerin yanı sıra sahadaki deneyimlerimize de aktaracağız” dedi. Ünlü sözlerini şöyle sürdürdü; “Birçok gelişmiş ülke enerji verimliliğini, en yeni yenilenebilir enerji kaynağı ve emisyon azaltım hedeflerine ulaşmada ilk yakıt olarak kabul ediyor. Enerji verimliliği hem dünyanın geleceği hem de ekonomide cari açığın azaltılması noktasında büyük önem taşıyor. Böyle önemli bir konuya kamunun öncülük etmesi, özel sektörün de enerji verimliliği alanına daha hızlı ve kararlı bir şekilde yönelmesini sağlıyor.” 10 ay sürecek proje kapsamında 200 kamu görevlisi, 10 Bakanlık çalışanı ve enerji hizmet şirketlerinde çalışan 100 profesyonele aralarında enerji verimliliği etütleri, enerji yönetimi, ölçme ve değerlendirmenin de olduğu eğitimler verilecek. Eylül ayının son haftasında başlaması planlanan teorik eğitimlerin yanı sıra enerji verimliliği çalışmalarına yönelik saha deneyimleri de paylaşılacak. Proje ile ayrıca enerji hizmet şirketlerinin teknik kapasiteleri geliştirilirken, kamudaki mevcut eğitim materyalleri güncellenecek ve eğitim merkezlerinin kapasitelerinin geliştirilmesi sağlanacak.
Kamu Binalarında Enerji Verimliliği (KABEV) projesi kapsamında 200 kamu görevlisi, 10 Bakanlık çalışanı ve enerji hizmet şirketlerinde çalışan 100 profesyonele aralarında enerji verimliliği etütleri, enerji yönetimi, ölçme ve değerlendirmenin de olduğu eğitimler verilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın (ETKB), “Enerji Denetim Şirketlerinin ve ETKB Eğitmenlerinin Teknik Kapasitelerinin Geliştirilmesi İçin Danışmanlık Hizmetleri Sözleşmesi”ne ilişkin açtığı ihale sonuçlandı. İhaleyi Türk danışmanlık şirketi Escarus’un liderliğinde, Türk enerji hizmet şirketi ESCON Enerji, Portekizli danışmanlık şirketi S317 Consulting ve İtalyan Enerji Verimliliği Federasyonu FIRE tarafından oluşturulan konsorsiyum kazandı. İhale kapsamında, enerji hizmet şirketleri (ESCO) çalışanları ile kamu görevlilerine eğitim verilecek.

İhale hakkında bilgi veren ESCON Enerji Genel Müdürü Onur Ünlü, “Hem ülkemizin enerji verimliliğindeki hedeflerine ulaşması ve AB İklim Yasası’na uyum çerçevesinde katalizör olacak hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Dünya Bankası tarafından fonlanan KABEV projesi kapsamında birçok örneğinin hayata geçeceği Enerji Performans Sözleşmeleri’nin icrasında görev alacak kişi ve kurumların eğitimi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açılan ihaleyi dörtlü konsorsiyumumuz ile kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Proje kapsamında teorik eğitimlerin yanı sıra sahadaki deneyimlerimize de aktaracağız” dedi. Ünlü sözlerini şöyle sürdürdü; “Birçok gelişmiş ülke enerji verimliliğini, en yeni yenilenebilir enerji kaynağı ve emisyon azaltım hedeflerine ulaşmada ilk yakıt olarak kabul ediyor. Enerji verimliliği hem dünyanın geleceği hem de ekonomide cari açığın azaltılması noktasında büyük önem taşıyor. Böyle önemli bir konuya kamunun öncülük etmesi, özel sektörün de enerji verimliliği alanına daha hızlı ve kararlı bir şekilde yönelmesini sağlıyor.”

10 ay sürecek proje kapsamında 200 kamu görevlisi, 10 Bakanlık çalışanı ve enerji hizmet şirketlerinde çalışan 100 profesyonele aralarında enerji verimliliği etütleri, enerji yönetimi, ölçme ve değerlendirmenin de olduğu eğitimler verilecek. Eylül ayının son haftasında başlaması planlanan teorik eğitimlerin yanı sıra enerji verimliliği çalışmalarına yönelik saha deneyimleri de paylaşılacak. Proje ile ayrıca enerji hizmet şirketlerinin teknik kapasiteleri geliştirilirken, kamudaki mevcut eğitim materyalleri güncellenecek ve eğitim merkezlerinin kapasitelerinin geliştirilmesi sağlanacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.