GÜNCEL (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 19.06.2020 - 09:19, Güncelleme: 20.06.2020 - 22:02

EÜAŞ Bünyesinde ARGESİS Kuruldu

 

EÜAŞ Bünyesinde ARGESİS Kuruldu

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından Ar-Ge çalışmalarının sistem dâhilinde yürütülebilmesi için Ar-Ge Yönetim Sistemi(ARGESİS) kurularak, 15 yeni projenin değerlendirilme süreci tamamlandı.
Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından kurum ihtiyaçları doğrultusunda ilk defa belirlenen Stratejik Ar-Ge Konuları kapsamında, ARGESİS web ara yüzü üzerinden gerek Kurum içinden gerekse Kurum dışından yapılan proje başvurularının değerlendirilmesi süreci tamamlandı.   Yapılan 15 adet başvurunun değerlendirme çalışmaları Genel Müdür Dr. İzzet ALAGÖZ Başkanlığında oluşturulan “Akademik ve Ar-Ge Proje Değerlendirme Kurulu” tarafından yapılmış olup 15-16 Haziran 2020 tarihlerinde 2 gün süren çalışmalar kapsamında Kurumumuza proje başvurusunda bulunan Kurum çalışanı ve Şirketlerin proje ve önerileri hakkında sunumları dinlenmiş, proje önerilerinin detaylı incelemesi karşılıklı olarak etkileşimli bir şekilde yapılarak Teşekkülümüze ve Ülkemize sağlayacağı katkıları değerlendirildi.   Toplantıda ARGESİS’ e yapılan proje başvuruları ile ilgili Proje başvuru sahipleri tarafından;   IGDEAS A.Ş. firmasından Prof. Dr. İskender Gökalp “Elektrik Üretimi İçin Temiz Kömür Teknolojilerinin Geliştirilmesi”   TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinden Dr. Caner Yürüdü “Hibrit Proseslerle Karbon Yakalama Teknolojilerinin İncelenmesi”   EPRA Elektrik Enerjiden Dr. Osman Bülent Tör “Aynı Havza Üzerinde Kaskad Yapıdaki Hidroelektrik Santrallerinin Kısa/Orta/Uzun Vade Üretim ve Döner (spinning) Rezerv Optimizasyonuna Yönelik Yerli Karar Destek Algoritmaları ve Yazılımı Geliştirilmesi”   ICS Defence firmasından Fevzi Acar “Kritik Altyapılardaki Endüstriyel Kontrol Sistemlerinde Meydana Gelen Siber Saldırıları Tespit Edecek Makine Öğrenmeli ve Yapay Zeka Temelli Siber Saldırı Tespit ve Uyarı Yazılımının Geliştirilmesi”   Niltek Yazılım Teknolojileri A.Ş. ve Başarı Enerji adına Kübra Erdem’ in “Hidroelektrik Santrallerde Elektrik Üretiminde Enerji Verimliliği”   Europower Enerji Anonim Şirketinden Ramin Malek “Hidroelektrik Santrallerde Otomasyon Sistemi Donanımı ve Yazılımı Geliştirme”   BAB Mühendislik firmasından Tutku Dalmaz “Yerli SCADA Yazılımı”   Türk Hava Kurumu Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Yağız Metin “Mıknatısla Fuel-Oil/Motorinli Termik Santrallerde Verimlilik Artırımı”   Hidrolik Santrallar Daire Başkanlığından Kemal Kafalı “Aslantaş Hidroelektrik Santral Türbinin CFD Metodu ile Akış Analizlerinin Yapılması”   İnşaat ve Kamulaştırma Daire Başkanlığından Mehmet Bozabalı “YG Enerji İzleme ve Otomasyon Sistemi”   Termik Santraller Daire Başkanlığından Ziya Erdemir “EÜAŞ Otomasyon Sistemi, Vibrasyon İzleme Sistemi (EOSVİS)” ve “EÜAŞ Otomasyon Sistemi, Simulatör (EOSSİM)”   Afşin-Elbistan B Termik Santralinden Fatih Demir “Kesici Kontrol Rölesi Uyarlaması”   İstanbul Doğalgaz Kombine Çevrim B Santralinden Fatih Albayrak “İthal Kauçuk Ürünlerin İmalatı”   Elektrik Piyasası Hizmetleri Daire Başkanlığından Umur Küçükyarar “Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallarının Operasyonel Verimliliğinin Batarya Enerji Depolama Sistemleri ile Artırılması” konularında sunumlar yapıldı.
Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından Ar-Ge çalışmalarının sistem dâhilinde yürütülebilmesi için Ar-Ge Yönetim Sistemi(ARGESİS) kurularak, 15 yeni projenin değerlendirilme süreci tamamlandı.

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından kurum ihtiyaçları doğrultusunda ilk defa belirlenen Stratejik Ar-Ge Konuları kapsamında, ARGESİS web ara yüzü üzerinden gerek Kurum içinden gerekse Kurum dışından yapılan proje başvurularının değerlendirilmesi süreci tamamlandı.

 

Yapılan 15 adet başvurunun değerlendirme çalışmaları Genel Müdür Dr. İzzet ALAGÖZ Başkanlığında oluşturulan “Akademik ve Ar-Ge Proje Değerlendirme Kurulu” tarafından yapılmış olup 15-16 Haziran 2020 tarihlerinde 2 gün süren çalışmalar kapsamında Kurumumuza proje başvurusunda bulunan Kurum çalışanı ve Şirketlerin proje ve önerileri hakkında sunumları dinlenmiş, proje önerilerinin detaylı incelemesi karşılıklı olarak etkileşimli bir şekilde yapılarak Teşekkülümüze ve Ülkemize sağlayacağı katkıları değerlendirildi.

 

Toplantıda ARGESİS’ e yapılan proje başvuruları ile ilgili Proje başvuru sahipleri tarafından;

 

IGDEAS A.Ş. firmasından Prof. Dr. İskender Gökalp “Elektrik Üretimi İçin Temiz Kömür Teknolojilerinin Geliştirilmesi”

 

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinden Dr. Caner Yürüdü “Hibrit Proseslerle Karbon Yakalama Teknolojilerinin İncelenmesi”

 

EPRA Elektrik Enerjiden Dr. Osman Bülent Tör “Aynı Havza Üzerinde Kaskad Yapıdaki Hidroelektrik Santrallerinin Kısa/Orta/Uzun Vade Üretim ve Döner (spinning) Rezerv Optimizasyonuna Yönelik Yerli Karar Destek Algoritmaları ve Yazılımı Geliştirilmesi”

 

ICS Defence firmasından Fevzi Acar “Kritik Altyapılardaki Endüstriyel Kontrol Sistemlerinde Meydana Gelen Siber Saldırıları Tespit Edecek Makine Öğrenmeli ve Yapay Zeka Temelli Siber Saldırı Tespit ve Uyarı Yazılımının Geliştirilmesi”

 

Niltek Yazılım Teknolojileri A.Ş. ve Başarı Enerji adına Kübra Erdem’ in “Hidroelektrik Santrallerde Elektrik Üretiminde Enerji Verimliliği”

 

Europower Enerji Anonim Şirketinden Ramin Malek “Hidroelektrik Santrallerde Otomasyon Sistemi Donanımı ve Yazılımı Geliştirme”

 

BAB Mühendislik firmasından Tutku Dalmaz “Yerli SCADA Yazılımı”

 

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Yağız Metin “Mıknatısla Fuel-Oil/Motorinli Termik Santrallerde Verimlilik Artırımı”

 

Hidrolik Santrallar Daire Başkanlığından Kemal Kafalı “Aslantaş Hidroelektrik Santral Türbinin CFD Metodu ile Akış Analizlerinin Yapılması”

 

İnşaat ve Kamulaştırma Daire Başkanlığından Mehmet Bozabalı “YG Enerji İzleme ve Otomasyon Sistemi”

 

Termik Santraller Daire Başkanlığından Ziya Erdemir “EÜAŞ Otomasyon Sistemi, Vibrasyon İzleme Sistemi (EOSVİS)” ve “EÜAŞ Otomasyon Sistemi, Simulatör (EOSSİM)”

 

Afşin-Elbistan B Termik Santralinden Fatih Demir “Kesici Kontrol Rölesi Uyarlaması”

 

İstanbul Doğalgaz Kombine Çevrim B Santralinden Fatih Albayrak “İthal Kauçuk Ürünlerin İmalatı”

 

Elektrik Piyasası Hizmetleri Daire Başkanlığından Umur Küçükyarar “Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallarının Operasyonel Verimliliğinin Batarya Enerji Depolama Sistemleri ile Artırılması” konularında sunumlar yapıldı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.