DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.05.2019 - 20:11, Güncelleme: 25.05.2019 - 20:11

JESDER'den "Enerji Depolama ve Alternatif Hibrit Tesisler" Toplantısı

 

JESDER'den "Enerji Depolama ve Alternatif Hibrit Tesisler" Toplantısı

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından " Enerji Depolama ve Alternatif Hibrit Tesisler" toplantısı yapıldı.
Enerji depolamada yeni teknolojiler ve alternatif hibrit tesisler, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) öncülüğünde İzmir'de gerçekleştirilen toplantıya, Maltepe Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hamit Topuz, Günder'den Faruk Telemcioğlu, Ege Üniversitesi'nden Doç. Dr. Orhan Erken, Bilgi Üniversitesi'nden Dr. Füsun Servin Tut Haklıdır, Yaşar Üniversitesi'nden Dr. Selahaddin Umdu, Zorlu Enerji'den Ural Halaçoğlu, CN Group'tan Unal Özturkut, EDEAS'tan Şahin Bayram ve Belit Mühendislik'ten Hülya Kalender Beskan  katıldı. Enerji depolama ve alternatif hibrit tesis kurma projeleri,  deneyimler ve diğer ülkelerde uygulanan yöntemler üzerinde durulan  toplantıda akademisyenler ve yatırımcılar tarafından, gündüz  saatlerinde güneşten elde edilecek enerjinin gece saatlerinde  jeotermal elektrik santrallerinde kullanımı ile ilgili olarak bilgi  paylaşıldı. Yöntemin mevzuat gereği uygulanabilir olsa da konu  ile ilgili yeni bir yönetmeliğin çıkarılması gerektiği belirtildi. Zorlu Enerji'nin kombine ısı gücü santrallerini  kapsayan projesi üzerinde detaylı olarak durulan projenin, temel  amacının jeotermal akışkanın hem buhar hem de sıvı fazda  depolanabilir olması olduğu konusunda bilgi verildi. Zorlu Enerji'nin  projesinde depolamanın ana maddesini parafin oluşturuyor. Bu yöntem  ile ihtiyaç duyulduğu anda depodaki enerji anında sisteme geri  verilebiliyor. Depolama yöntemi ile ticari gelir elde edilmesi ve  ayrıca bu yöntemin güneş enerjisi ile birlikte kullanılabilmesi için  teoride bir model oluşturulması hedefleniyor. Projenin bir diğer  amacının deponun kapasitesini arttırmak olduğu belirtildi. Parafinin  ana madde olduğu jeotermal akışkanın buhar ve sıvı fazda depolanması  yönteminin sonraki toplantılarda detaylı olarak görüşülmesine ve bu  konuda maliyet çıkarılmasına karar verildi.  Bilgi Üniversitesi'nden Dr. Füsun Servin Tut Haklıdır ise  jeotermal enerjiden hidrojen eldesi ile depolama yöntemi konusunda  bilgi aktardı. Hidrojen eldesi ile depolama yöntemi, oldukça yüksek  bir güce sahip olması ve hacim başına en çok depolama olanağı  sağlaması bakımından uygun bir yöntem olarak gündeme gelse de,  uygulanabilirliğinin düşük olduğu kanaatine varıldı.  Hidroelektrik santrallerin de hibrit  tesisler konusunda iyi bir alternatif olduğunu belirten EDEAS  tarafından verilen bilgiye göre, “hızlı şarj ve daşarj olma özelliği  ile şebeke verimliliğinin dengelenmesinde önemli bir rol oynuyor. Fakat tesis kurma, maliyet açısından uygun bir sonuç doğurmayacağı  öngörülüyor.” değerlendirmesi yapıldı. Toplantı sonucunda, soğutma sistemlerinin de bundan sonraki  toplantıların gündem maddelerine eklenmesine ve alternatif hibrit  tesis olarak güneş enerjisinden faydalanabilme maliyetinin  çıkarılmasına karar verildiği, CN Group'tan Ünal Özturkut'un, öz tüketim  için GES maliyetleri ve GES'in mevzuat yönünden irdelenmesi hakkında  ayrıntılı bir rapor hazırlayarak sunum yapması da kararlaştırıldığı bildirildi.
Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından " Enerji Depolama ve Alternatif Hibrit Tesisler" toplantısı yapıldı.

Enerji depolamada yeni teknolojiler ve alternatif hibrit tesisler, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) öncülüğünde İzmir'de gerçekleştirilen toplantıya, Maltepe Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hamit Topuz, Günder'den Faruk Telemcioğlu, Ege Üniversitesi'nden Doç. Dr. Orhan Erken, Bilgi Üniversitesi'nden Dr. Füsun Servin Tut Haklıdır, Yaşar Üniversitesi'nden Dr. Selahaddin Umdu, Zorlu Enerji'den Ural Halaçoğlu, CN Group'tan Unal Özturkut, EDEAS'tan Şahin Bayram ve Belit Mühendislik'ten Hülya Kalender Beskan  katıldı.

Enerji depolama ve alternatif hibrit tesis kurma projeleri,  deneyimler ve diğer ülkelerde uygulanan yöntemler üzerinde durulan  toplantıda akademisyenler ve yatırımcılar tarafından, gündüz  saatlerinde güneşten elde edilecek enerjinin gece saatlerinde  jeotermal elektrik santrallerinde kullanımı ile ilgili olarak bilgi  paylaşıldı. Yöntemin mevzuat gereği uygulanabilir olsa da konu  ile ilgili yeni bir yönetmeliğin çıkarılması gerektiği belirtildi.

Zorlu Enerji'nin kombine ısı gücü santrallerini  kapsayan projesi üzerinde detaylı olarak durulan projenin, temel  amacının jeotermal akışkanın hem buhar hem de sıvı fazda  depolanabilir olması olduğu konusunda bilgi verildi. Zorlu Enerji'nin  projesinde depolamanın ana maddesini parafin oluşturuyor. Bu yöntem  ile ihtiyaç duyulduğu anda depodaki enerji anında sisteme geri  verilebiliyor. Depolama yöntemi ile ticari gelir elde edilmesi ve  ayrıca bu yöntemin güneş enerjisi ile birlikte kullanılabilmesi için  teoride bir model oluşturulması hedefleniyor. Projenin bir diğer  amacının deponun kapasitesini arttırmak olduğu belirtildi. Parafinin  ana madde olduğu jeotermal akışkanın buhar ve sıvı fazda depolanması  yönteminin sonraki toplantılarda detaylı olarak görüşülmesine ve bu  konuda maliyet çıkarılmasına karar verildi. 

Bilgi Üniversitesi'nden Dr. Füsun Servin Tut Haklıdır ise  jeotermal enerjiden hidrojen eldesi ile depolama yöntemi konusunda  bilgi aktardı. Hidrojen eldesi ile depolama yöntemi, oldukça yüksek  bir güce sahip olması ve hacim başına en çok depolama olanağı  sağlaması bakımından uygun bir yöntem olarak gündeme gelse de,  uygulanabilirliğinin düşük olduğu kanaatine varıldı. 

Hidroelektrik santrallerin de hibrit  tesisler konusunda iyi bir alternatif olduğunu belirten EDEAS  tarafından verilen bilgiye göre, “hızlı şarj ve daşarj olma özelliği  ile şebeke verimliliğinin dengelenmesinde önemli bir rol oynuyor. Fakat tesis kurma, maliyet açısından uygun bir sonuç doğurmayacağı  öngörülüyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Toplantı sonucunda, soğutma sistemlerinin de bundan sonraki  toplantıların gündem maddelerine eklenmesine ve alternatif hibrit  tesis olarak güneş enerjisinden faydalanabilme maliyetinin  çıkarılmasına karar verildiği, CN Group'tan Ünal Özturkut'un, öz tüketim  için GES maliyetleri ve GES'in mevzuat yönünden irdelenmesi hakkında  ayrıntılı bir rapor hazırlayarak sunum yapması da kararlaştırıldığı bildirildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.