DERGİ
odaklı
Haber Girişi: 31.03.2021 - 09:33, Güncelleme: 31.03.2021 - 09:33

Leonardit Madeni Ülke Ekonomisine Kazandırılacak

 

Leonardit Madeni Ülke Ekonomisine Kazandırılacak

Maden Tetkik ve Arama (MTA) ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) arasında, “Türkiye leonardit kaynakları ve potansiyeli ile kalite ve özelliklerinin araştırılması, çölleşme ve erozyonla mücadelede kullanımı” iş birliği protokolü imzalandı.
Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)  Kurumu Genel Müdürlüğü ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü arasında, Türkiye leonardit kaynakları ve potansiyeli ile kalite ve özelliklerinin araştırılması, çölleşme ve erozyonla mücadele alanlarında işbirliği ve ortak çalışma imkanlarının ortaya çıkarılması ve değerlendirilmesi, diğer potansiyel alanların taranması, muhtemel proje ve hizmetlerin oluşturulması ve yürütülmesi hususlarında 30 Mart 2021 tarihinde “Türkiye leonardit kaynakları ve potansiyeli ile kalite ve özelliklerinin araştırılması, çölleşme ve erozyonla mücadelede kullanımı” iş birliği protokolü imzalandı. MTA’dan yapılan açıklamada, “Protokol kapsamında; Ülkemiz tarımında çölleşme ve erozyonla mücadele ekseninde, toprak düzenleme ve iyileştirme potansiyeline sahip leonardit kaynak/rezervlerinin araştırılması, literatür ve envanter derlenmesi, TKİ ve Ülkedeki diğer büyük leonardit sahalarında etüt, örnekleme ve rezerv çalışmaları yapılması, test ve analiz hizmetleri alanında bilgi, hizmet, teknolojik bilgi ve süreçler geliştirilerek, Ülke Ekonomisine azami katkı sağlanması, çölleşme ve erozyonla mücadele, bozulan, çölleşen ve/veya erozyona uğrayan toprakların en aza indirilmesi ve mümkün olanlarının geri kazanımı bilincinin oluşturulması amaçlanmıştır. Üç kurumun faaliyet gösterdiği alanlarda, leonardit, sıvı ve katı hümik asit, çölleşme ve erozyonla mücadele ekseninde, toprak düzenleme ve iyileştirme potansiyeline sahip leonardit kaynak/rezervlerinin araştırılması başta olmak üzere, taraflarca ortaklaşa belirlenecek araştırma, etüt ve teknoloji geliştirme konularında projeler de yürütülecektir. Ayrıca bu araştırma faaliyetlerinin yürütülmesi sırasında üniversite veya benzeri araştırmacı kurum ve kuruluşlarla iş birliği de  yapılabilecektir.”denildi. Öte yandan protokol kapsamında kurumlar arası bilimsel kapasitenin artırılması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, kurumların ihtiyaçlarının ortak akıl platformunda karşılanması gibi pek çok faktör göz önünde bulundurularak, “Türkiye leonardit kaynakları ve potansiyeli ile kalite ve özelliklerinin araştırılması, çölleşme ve erozyonla mücadelede kullanımı” çalışmaları da gerçekleştirilecek.
Maden Tetkik ve Arama (MTA) ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) arasında, “Türkiye leonardit kaynakları ve potansiyeli ile kalite ve özelliklerinin araştırılması, çölleşme ve erozyonla mücadelede kullanımı” iş birliği protokolü imzalandı.

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)  Kurumu Genel Müdürlüğü ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü arasında, Türkiye leonardit kaynakları ve potansiyeli ile kalite ve özelliklerinin araştırılması, çölleşme ve erozyonla mücadele alanlarında işbirliği ve ortak çalışma imkanlarının ortaya çıkarılması ve değerlendirilmesi, diğer potansiyel alanların taranması, muhtemel proje ve hizmetlerin oluşturulması ve yürütülmesi hususlarında 30 Mart 2021 tarihinde “Türkiye leonardit kaynakları ve potansiyeli ile kalite ve özelliklerinin araştırılması, çölleşme ve erozyonla mücadelede kullanımı” iş birliği protokolü imzalandı.

MTA’dan yapılan açıklamada, “Protokol kapsamında; Ülkemiz tarımında çölleşme ve erozyonla mücadele ekseninde, toprak düzenleme ve iyileştirme potansiyeline sahip leonardit kaynak/rezervlerinin araştırılması, literatür ve envanter derlenmesi, TKİ ve Ülkedeki diğer büyük leonardit sahalarında etüt, örnekleme ve rezerv çalışmaları yapılması, test ve analiz hizmetleri alanında bilgi, hizmet, teknolojik bilgi ve süreçler geliştirilerek, Ülke Ekonomisine azami katkı sağlanması, çölleşme ve erozyonla mücadele, bozulan, çölleşen ve/veya erozyona uğrayan toprakların en aza indirilmesi ve mümkün olanlarının geri kazanımı bilincinin oluşturulması amaçlanmıştır.

Üç kurumun faaliyet gösterdiği alanlarda, leonardit, sıvı ve katı hümik asit, çölleşme ve erozyonla mücadele ekseninde, toprak düzenleme ve iyileştirme potansiyeline sahip leonardit kaynak/rezervlerinin araştırılması başta olmak üzere, taraflarca ortaklaşa belirlenecek araştırma, etüt ve teknoloji geliştirme konularında projeler de yürütülecektir. Ayrıca bu araştırma faaliyetlerinin yürütülmesi sırasında üniversite veya benzeri araştırmacı kurum ve kuruluşlarla iş birliği de  yapılabilecektir.”denildi.

Öte yandan protokol kapsamında kurumlar arası bilimsel kapasitenin artırılması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, kurumların ihtiyaçlarının ortak akıl platformunda karşılanması gibi pek çok faktör göz önünde bulundurularak, “Türkiye leonardit kaynakları ve potansiyeli ile kalite ve özelliklerinin araştırılması, çölleşme ve erozyonla mücadelede kullanımı” çalışmaları da gerçekleştirilecek.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.