DERGİ
odaklı
(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 01.10.2020 - 10:01, Güncelleme: 01.10.2020 - 10:01

Ekim Ayı YEKDEM Maliyet Öngörüsü Revize Edildi

 

Ekim Ayı YEKDEM Maliyet Öngörüsü Revize Edildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), YEKDEM maliyetini Ekim ayı için 104,04 TL/MWh olarak revize etti.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması(YEKDEM) maliyetini Ekim  ayı için 104,04 TL/MWh olarak revize etti. EPDK'nın konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.   Buna göre, tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetinin Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi  ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmeliğin 14 üncü maddesi kapsamında, 2020 yılı Ekim ayı için 104,04 TL/MWh olarak revize edilmesine, karar verildi.   Öte yandan EPDK, 1 Ekim'den itibaren geçerli olacak Yeşil Tarifeyi belirledi.   EPDK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi  kullanıcılarına ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest  olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini  seçmeyen ve 20 Ocak 2018 tarihli ve 30307 sayılı Resmî Gazete’de  yayımlanan Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ  kapsamında tanımlanan düşük tüketimli tüketicilere 1 Ekim 2020  tarihinden itibaren uygulanmak üzere onaylandı.   Görevli tedarik şirketleri tarafından, Yeşil Tarifeyi seçen  tüketicilere 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren uygulanmak olmak üzere  onaylanmasına karar verildi.   1 Ekim 2020 tarihinden itibaren uygulanacak tarifelere ilişkin  hesaplamalarda 30 Aralık 2015 tarihli ve 29578 sayılı Resmî Gazete’de  yayımlanan Perakende Enerji Satış Fiyatlarının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’in 17 nci maddesinde yer alan kİ ve k2 katsayılarının Nisan-Haziran 2020 dönemi QA tutarlarının toplam gerçekleşen enerji  alım maliyetine oranı 21 görevli tedarik şirketinin ortalamasının  üzerinde olan şirketler için 0 olarak uygulanması kararlaştırıldı.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), YEKDEM maliyetini Ekim ayı için 104,04 TL/MWh olarak revize etti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması(YEKDEM) maliyetini Ekim  ayı için 104,04 TL/MWh olarak revize etti. EPDK'nın konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Buna göre, tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetinin Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi  ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmeliğin 14 üncü maddesi kapsamında, 2020 yılı Ekim ayı için 104,04 TL/MWh olarak revize edilmesine, karar verildi.

 

Öte yandan EPDK, 1 Ekim'den itibaren geçerli olacak Yeşil Tarifeyi belirledi.

 

EPDK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi  kullanıcılarına ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest  olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini  seçmeyen ve 20 Ocak 2018 tarihli ve 30307 sayılı Resmî Gazete’de  yayımlanan Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ  kapsamında tanımlanan düşük tüketimli tüketicilere 1 Ekim 2020  tarihinden itibaren uygulanmak üzere onaylandı.

 

Görevli tedarik şirketleri tarafından, Yeşil Tarifeyi seçen  tüketicilere 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren uygulanmak olmak üzere  onaylanmasına karar verildi.

 

1 Ekim 2020 tarihinden itibaren uygulanacak tarifelere ilişkin  hesaplamalarda 30 Aralık 2015 tarihli ve 29578 sayılı Resmî Gazete’de  yayımlanan Perakende Enerji Satış Fiyatlarının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’in 17 nci maddesinde yer alan kİ ve k2 katsayılarının Nisan-Haziran 2020 dönemi QA tutarlarının toplam gerçekleşen enerji  alım maliyetine oranı 21 görevli tedarik şirketinin ortalamasının  üzerinde olan şirketler için 0 olarak uygulanması kararlaştırıldı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.