YENİLENEBİLİR ENERJİ Haber Girişi: 05.04.2022 - 11:18, Güncelleme: 05.04.2022 - 12:43

Türkiye Yenilenebilir Enerjide Avrupa'da 5. Sırada

 

Türkiye Yenilenebilir Enerjide Avrupa'da 5. Sırada

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye'nin rüzgar enerjisinde dünyada 10 Avrupa'da da 5. sırada olduğunu bildirdi.
Altunyaldız yaptığı açıklamada, Türkiye'de sadece son 10 yılda jeotermal enerji kapasitesinin 10 kat arttığını ve rüzgarda 10 bin megavatın geçildiğini ayrıca, bu alanda dünyada 10, Avrupa'da da 5'inci sırada olunduğunu bildirdi. Açıklamalara devam eden Altunyaldız, Türkiye'de hayata geçirilen kurulu gücün neredeyse tamamına yakınının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını söyledi. Türkiye'nin enerji alanında kaynak çeşitliliğini başarıyla hayata geçirdiğine işaret eden Altunyaldız, küresel iklim değişikliğiyle mücadelede yeşil dönüşüm sürecinin öne çıktığını dile getirdi.  Kovid-19 salgınından sonra da dünyanın her yerinde sayıları hızla artan afetler sonucu tecrübe edilen iklim değişikliğinin doğayla iyi ilişkiler geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Altunyaldız, bu mücadelede yeşil dönüşüm sürecinin öne çıktığını kaydetti.  Devrede olan kurulu gücün tamamına yakını yenilenebilir kaynaklardan Yeşil dönüşümün önceliklerinden birinin de enerjinin temiz ve sürdürülebilir bir şekilde üretilmesi olduğuna değinen Altunyaldız, şöyle konuştu: "Dünya uzun bir süredir fosil yakıtlarla büyümesini ve kalkınmasını sağlıyor ancak yeni dönem, yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin öne çıktığı bir dönem olacak. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği yeşil kalkınma devrimi vizyonumuz ışığında yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkemizde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2020'de devreye aldığımız kurulu gücün tamamına yakını yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor. Keza bu başarılı performansımızı 2021'de de sürdürdük." Yenilenebilir enerji kaynaklarından fiili elektrik üretimi artıyor Altunyaldız, yenilenebilir enerji kaynaklarından fiili elektrik üretiminde oranın arttığını vurgulayarak, "Sadece son 10 yılda jeotermal enerji kapasitemizi 100 kat artırdık. Rüzgarda 10 bin megavatı geçtik. Dünyada bu alanda 10, Avrupa'da 5'inci sıradayız. Yenilenebilir enerjide kurulu gücümüzle dünyada 12, Avrupa'da 5'inci sıradayız. Yenilenebilir enerji alanında çalışmalarımız ve katettiğimiz mesafe dünyaya örnek teşkil ediyor." ifadelerini kullandı.
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye'nin rüzgar enerjisinde dünyada 10 Avrupa'da da 5. sırada olduğunu bildirdi.

Altunyaldız yaptığı açıklamada, Türkiye'de sadece son 10 yılda jeotermal enerji kapasitesinin 10 kat arttığını ve rüzgarda 10 bin megavatın geçildiğini ayrıca, bu alanda dünyada 10, Avrupa'da da 5'inci sırada olunduğunu bildirdi. Açıklamalara devam eden Altunyaldız, Türkiye'de hayata geçirilen kurulu gücün neredeyse tamamına yakınının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını söyledi.

Türkiye'nin enerji alanında kaynak çeşitliliğini başarıyla hayata geçirdiğine işaret eden Altunyaldız, küresel iklim değişikliğiyle mücadelede yeşil dönüşüm sürecinin öne çıktığını dile getirdi. 

Kovid-19 salgınından sonra da dünyanın her yerinde sayıları hızla artan afetler sonucu tecrübe edilen iklim değişikliğinin doğayla iyi ilişkiler geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Altunyaldız, bu mücadelede yeşil dönüşüm sürecinin öne çıktığını kaydetti. 

Devrede olan kurulu gücün tamamına yakını yenilenebilir kaynaklardan

Yeşil dönüşümün önceliklerinden birinin de enerjinin temiz ve sürdürülebilir bir şekilde üretilmesi olduğuna değinen Altunyaldız, şöyle konuştu:

"Dünya uzun bir süredir fosil yakıtlarla büyümesini ve kalkınmasını sağlıyor ancak yeni dönem, yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin öne çıktığı bir dönem olacak. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği yeşil kalkınma devrimi vizyonumuz ışığında yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkemizde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2020'de devreye aldığımız kurulu gücün tamamına yakını yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor. Keza bu başarılı performansımızı 2021'de de sürdürdük."

Yenilenebilir enerji kaynaklarından fiili elektrik üretimi artıyor

Altunyaldız, yenilenebilir enerji kaynaklarından fiili elektrik üretiminde oranın arttığını vurgulayarak, "Sadece son 10 yılda jeotermal enerji kapasitemizi 100 kat artırdık. Rüzgarda 10 bin megavatı geçtik. Dünyada bu alanda 10, Avrupa'da 5'inci sıradayız. Yenilenebilir enerjide kurulu gücümüzle dünyada 12, Avrupa'da 5'inci sıradayız. Yenilenebilir enerji alanında çalışmalarımız ve katettiğimiz mesafe dünyaya örnek teşkil ediyor." ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazeteenerji.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.